• Search form

29.09.2017 | 21:43

Nagrade 15. Salona stripa

Nagrade 15. Salona stripa

Gran pri 15. Međunarodnog salona stripa u Studentskom kulturnom centru u Beogradu osvojili su Darko Macan (scenario) i Fran Strukan iz Hrvatske (crtež i kolor) za strip “Kod urara”, dok je Mladi lav za najboljeg autora do 15 godina dodeljen Kalini Pečevskoj (2004) iz Makedonije za “Odbačenu ženu”.

Za najbolje ostvarenje u domenu klasičnog stripa jezika nagrađeni su Svetozar Obradović (scenario) i Goran Đukić Gorski (crtež i kolor) iz Srbije za “Lešinare”, dok je najboljim alternativnim stripom proglašen “PlavetniloTamare Majkić, takođe iz Srbije.

Nagradu za najbolji scenario dobio je Pavle Zelić iz Srbije za “Gospodar oružja” (crtež: Nenad Cvitičanin, Srbija), a za najbolji crtež nagrađen je Boris Stoilov iz Bugarske za “The Surprising Adventures of Baron Münchausen”.

Specijalnu nagradu žirija za inovaciju u strip umetnosti dobili su Enrique Pilozo iz SAD (scenario) i Victor Vélez iz Meksika (crtež) za “A Schizofrenic Journal”.

Autor pobedničkog stripa Darko Macan (1966) je u gotovo 30 godina profesionalne karijere objavio ukupno šezdesetak naslova, radeći za izdavače u Hrvatskoj, Srbiji, Sloveniji, Nemačkoj, Danskoj, SAD i Francuskoj. Nagrađivan je za stripove, romane za decu i naučnofantastične priče. Fran Strukan, nesuđeni grafičar, započeo je ozbiljan stripovski put na CRŠ-u 2008. godine, gde je dobio nagradu Mladi lav. Potom je radio  storibord za marketinške agencije, razne ilustracije, te kratke stripove prema vlasititom scenariju, dosad uglavnom neobjavljene. Bio je kolorista, jedne (za sada jedine) sveske samoizdatog američkog stripa Food for thought, kao i nekoliko naslovnica za američku Dynamite Ent. koje crta Goran Sudžuka. Prema scenariju Krešimira Biuka, crta strip Prava misija, objavljen u zagrebačkom fanzinu Endem, koji je tuširao Sudžuka. Za britanski Futurequake je ilustrovao dva kratka stripa (Be careful what you wish for i Jungalow), a tuširao je i dve epizode Mistera Mačka Roberta Solanovića u albumu Postanak, prema scenariju Darka Macana.

Žiri su činili strip autor i ilustrator Boban Savić Geto (predsednik žirija), strip scenaristkinja Dragana Stojiljković, strip autor i ilustrator Željko Pahek,
slikar i strip autor Milan Miletić i strip autor Aleksandar Zograf (Saša Rakezić).

U kategoriji takmičara do 15 godina, osim nagrade Mladi lav, dodeljena je i specijalna nagrada žirija za najbolju ideju, koju je dobila Nikoleta Pavlović (2001) iz Srbije za “Diskonekciju”, dok je za zreo i maštovit izraz nagrađena Aleksandra Davinić (2002) iz Srbije za “Jedan, dva i tri…”. Specijalna nagrada za najmlađe autore dodeljena je Jovanu Đorđeviću (2011) iz Srbije za “Ko zna?!” i Lazaru Lužnjaninu (2011) iz Srbije za “San”.

(SEEcult.org)

  • 19.06.2018 | 10:00

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

    06.10.2018 | 10:00

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.2018.-8.2.2019.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

    16.10.2018 | 10:00

    Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd

    POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-26.1.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda

    autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    19.10.2018 | 10:00

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)

    http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija

    19.10.2018 | 10:00

    UGM trgovina, Strossmayerjeva 6, Maribor

    TONI SOPRANO: ʹOUT TA KĒ - prodajna razstava (18.10.2018.-17.2.2019.)

    http://www.ugm.si

    07.11.2018 | 11:00

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    Dan muzeja primenjene umetnosti Beograd

    KLASIČNO I SIMBOLIČNO - PRSTENJE I MINĐUŠE OD ANTIKE DO SREDNJEG VEKA IZ KOLEKCIJE MUZEJA PRIMENJENE UMETNOSTI - izložba (6.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU

    konzervacija: Milan Andrić

    grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko

    arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić

    muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov

    http://mpu.rs

    08.11.2018 | 11:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    ČAROBNA MILENA - izložba Milene Pavlović Barili (7.11.2019.-31.3.2019.)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    09.11.2018 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    NIKOLA REISER: SENZIBILNI POETA SLIKARSTVA - retrospektivna izložba (8.11.2018.-3.2.2019.)

    kustosica izložbe: Danijela Marković

    autori tekstova: Akademik Tonko Maroević, Iva Körbler, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    10.11.2018 | 10:00

    SANU, Beograd

    MARKO ČELEBONOVIĆ (1902-1986) - izložba (9.11.2018.-30.1.2019.)

    https://www.sanu.ac.rs

    10.11.2018 | 10:00

    Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3, Subotica

    ROĐENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE: 50 GODINA CENTRA ZA ROBOTIKU INSTITUTA „MIHAJLO PUPIN“ - izložba posvećena najstarijoj laboratoriji za robotiku u Jugoistočnoj Evropi (9.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe: Ivan Stanić, kustos Muzeja nauke i tehnike - Beograd

    organizacija: Gradski muzej Subotica i Muzej nauke i tehnike - Beograd

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    http://www.muzejnt.rs

Video
25.12.2018 | 18:27

VOĐENJE: Ilija Šoškić - Akcione forme

Vođenje kroz izložbu Ilije ŠoškićaAkcione forme” koja je održana istovremeno u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom