• Search form

22.08.2015 | 22:18

Nagrade 21. SFF-a

Nagrade 21. SFF-a

Filmske autorke iz regiona Jugoistočne Evrope trijumfovale su na 21. Sarajevo Film Festivalu (SFF), koji je svečano završen 22. avgusta dodelom nagrada, od kojih je glavna pripala filmu “Mustang” turske rediteljke Deniz Gamze Erguven iz Turske o demonizaciji ženske seksualnosti, ali i o mogućnosti bunta protiv nametnutih ograničenja.

Pobednički film 21. SFF-a osvojio je Srce Sarajeva i novčani iznos od 16.000 evra u konkurenciji sa još devet igranih filmova iz regiona Jugoistočne Evrope, a odneo je i jednu od nagrada za glumačka ostvarenja, kao i grčki film “Chevalier” rediteljke Athine Rachel Tsangari, koji je dobio i specijalno priznanje žirija.

Za uloge u filmu “Mustang” nagrađene su mlade glumice u toj koprodukciji Turske, Francuske, Nemačke i Katara (Güneş Şensoy, Doga Doğuşlu, Tuğba Sunguroğlu, Elit İşcan, Ilayda Akdoğan), dok je Srce Sarajeva za najboljeg glumca dodeljeno akterima filma “Chevalier” (Yorgos Kéntros, Vangelis Mouríkis, Panos Kóronis, Makis Papadimitríou, Yorgos Pyrpašópoulos, Sakis Rouvás), koji se bavi pitanjem kontrole, ispitujući granice i prirodu prijateljstva.

     Mustang

Mustang” je snažna priča o ženskoj emancipaciji u modernoj Turskoj, a govori o pet devojčica – sestara u udaljenom selu na Crnom moru, čija nevina igra sa dečacima izaziva skandal. Porodični dom im se pretvara u zatvor, školu zamenjuju instrukcije iz kuvanja i domaćinstva, počinju da se ugovaraju brakovi… Vođene željom za slobodom, sestre se suprotstavljaju nametnutim ograničenjima.

Žiri Takmičarskog programa igranog filma dodelio je Specijalnu nagradu mađarskom filmu “Saulov sinLaszla Nemesa o strahotama Holokausta, koji je osvojio ranije ove godine Gran pri 68. Kanskog filmskog festivala.

Najboljim kratkim filmom 21. SFF-a, u konkurenciji deset ostvarenja mladih autora iz regiona, proglašen je crnogorski “Biserna obalaDušana Kasalice o deci sa poremećajem težine u jednom kampu u ruiniranom primorskom odmaralištu.

      Chevalier

Specijalna priznanja žirija odneli su filmovi “KaloNermina Hamzagića iz Bosne i Hercegovine i tursko-francuski film “UtoralZiye Demirel.

Srce Sarajeva za najbolji dokumentarni film dodeljeno je rumunskoj porodičnoj priči “Toto i njegove sestreAlexandera Nanaua o deci koja pokušavaju da očuvaju porodicu za vreme zatvoreništva njihove majke.

Specijalna nagrada žirija dodeljena je mađarskom filmu “TititaTamása Almásija, a specijalno priznanje žiri je dodelio dansko-srpskom filmu “Flotel EuropaVladimira Tomića o izbegličkom životu na jednom brodu u Kopenhagenu, koji je nedavno proglašen najboljim među filmovima s Balkana na 14. DokuFestu u Prizrenu.

     Flotel Europa

Iz Srbije je nagrađen i film “Pored meneStevana Filipovića, koji je dobio Nagradu mlade publike u okviru programa “Work in progress”.

Nagrada za ljudska prava, koja se dodeljuje u okviru Takmičarskog programa dokumentarnog filma, dodeljena je filmu “Jedan dan u Sarajevu” nagrađivane rediteljke Jasmile Žbanić iz BiH o atentatu na austrougarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda i obeležavanju tog događaja vek kasnije – kroz materijale koji su snimili građani (mobilnim telefonima i malim kamerama).

     Jedan dan u Sarajevu

Počasno Srce Sarajeva dodeljno je ove godine reditelju Atomu Egojanu i glumcu Benisiju del Toro.

Žiri Takmičarskog programa igranog filma, čija je selektorka Elma Tataragić, činili su rumunski reditelj Călin Peter Netzer (presednik), umetnička direktorka Kartagena filmskog festivala Diana Bustamante iz Kolumbije, hrvatska glumica Zrinka Cvitešić, producent Mike Downey (Velika Britanija, Irska) i mlada srpska rediteljka Maja Miloš.

Dokumentarne filmove, koje je odabrala Rada Šešić, ocenjivali su direktor Media centra Sarajevo Boro Kontić, reditelj i pisac Juliano Ribeiro Salgado (Francuska, Brazil) i filmska autorka i video umetnica Anka Schmid (Švajcarska), dok su žiri za kratki film činili direktorka Evropske filmske akademije Marion Döring iz Neemačke, britanska rediteljka i montažerka Una Gunjak, i direktorka programa kratkometražnog filma Kanskog festivala Alice Kharoubi.

      Saulov sin

Veče uoči svečanog zatvranja 21. SFF-a stipendija Fondacije Katrin Kartlidž dodeljena je Ranu Huangu.

U okviru koprodukcijskog marketa Cinelink 21. SFF-a, Eurimages nagrada za razvoj koprodukcije (20.000 evra) dodeljena je projektu “A Ballade” (Aida Begić/Adis Đapo), nagrada Arte (6.000 evra) dodeljena je projektu “Hamarat Apartment” (Huseyin Karabey/Su Baloglu), dok je nagrada Makedonske filmske agencije (10.000 evra) dodeljena projektu “The Son” (Ines Tanović/Alem Babić). Sva tri projekta dobila su i nagradu Synchro Filma iz Beča od po 2.500 evra (u uslugama), dok je projekat “Soldiers” (Ivana Mladenović/Ada Solomon) dobio nagradu u iznosu od 10.000 evra u uslugama, koje dodeljuje Living Pictures Service.

Nagrade u okviru programa “Work in Progress” dodeljene su u ukupnom iznosu od 70.000 evra u uslugam.

Dodeljene su i partnerske nagrade, pa je Udruženje filmskih radnika BiH dodelilo nagradu “Ivica Matić” direktoru SFF-a Mirsadu Purivatri i Zoranu Galiću za doprinos BiH filmu.

     Zvizdan

Nagradu Cineuropa dobio je austrijski film “Supersvet” (Karl Markovics), a CICAE nagradu “ZvizdanDalbora Matanića, koprodukcika, Hrvatske, Srbije i Slovenije.

SFF je predstavio oko 260 filmova iz šezdesetak zemalja, od kojih je najviše iz regiona Jugoistočne Evrope, kojem su posvećeni i takmičarski programi igranog, kratkog i dokumentarnog filma.

U okviru 21. SFF-a održana je i konferencija o položaju žena u filmskoj industriji, organizovana u okviru predsedavanja BiH Komitetom ministara Saveta Evrope. Na tom skupu usvojena je i Deklaracija o polnoj jednakosti u evropskom filmu koja naglašava da “istinski demokratsko društvo mora u potpunosti i podjednako iskoristiti veštine, talenat i kreativnost i žena i muškaraca”.

SFF je organizovao i poseban program posvećen suočavanju s prošlošću na prostoru bivše Jugoslavije, povodom 20 godina od masakra u Srebrenici, operacije “Oluja” i Dejtonskog sporazuma. Programom “1995-2015. Suočavanje s prošlošću”, 21. SFF osvrnuo se na zverstva počinjena 90-ih godina i ujedno odao počast žrtvama. Tim povodom prikazana su tri filma koja se bave regijom bivše Jugoslavije: “15 minuta – Masakr u Dvoru”, u režiji Georga Larsena i Kaspera Vedsmanda, “Glasovi SrebreniceNedima Lončarevića i “Diplomata”, u režiji Dejvida Holbruka, sina američkog diplomate Ričarda Holbruka, koji je ispregovarao Dejtonski mirovni sporazum.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r