• Search form

10.09.2018 | 13:34

Nagrade 5. PAFF-a

Nagrade 5. PAFF-a

Nagrada Svetionik za najbolji film petog Pančevo film festivala (PAFF) dodeljena je francuskom ostvarenju “Sophia AntipolisVirdžila Vernijea (Virgil Vernier) o naučnom centru u kojem se ostvaruju snovi, ali se ispod površine skrivaju strah i očaj.

Glavna nagrada “Svetionik” dodeljena je filmu “Sophia Antipolis” kao izuzetnom portretu zajednice fokusirane na distopijski tehnološki park na jugu Francuske.

Posebno priznanje u selekciji Svetionici, u kojoj je prikazano još osam filmova različitih stilova i žanrova, dodeljeno je hrvatskom filmu “MajčiJosipa Lukića, u kojem predstavlja svoj razgovor sa svojom majkom o svemu i svačemu tokom nekoliko letnji dana u Splitu. Lukić je nagrađen za nezaboravan portret člana porodice, a istovremeno i za retko viđenu intimnost.

Nagrade petog PAFF-a, održanog od 5. do 9. septembra, dodeljene su i u selekciji Rani radovi, u kojoj je “Dimnjak” za najbolji kratki film osvojio “Matria” (Álvaro Gago), za koji je Francisca Iglesias Bouzón dobila nagradu za najbolju glumicu.

Za najbolju režiju nagrađen je Huang Pang-Chuan za “Povratak”, a za najbolji scenario Sorayos Prapapan za film “Smrt snimatelja zvuka”.

Najbolji glumac u selekciji Rani radovi je Guram Navrozashvili, nagrađen za ulogu u filmu “Gumica”.

Za montažu je nagrađen Vardan Danielyan za “Tombe”, a nagradu za najbolju kameru dobio je Nikolai Huber za film “Pronađi, ciljaj, uništi”.

O nagradi za najbolji dugometražni film odlučio je žiri koji su činili francuska rediteljka Valeri Masadijan, francuska kolor grejderka Izabel Džulijen i osnivač i umetnički direktor prizrenskog Dokufesta Veton Nurkolari.

O nagradama u selekciji Rani radovi odlučivao je žiri sastavljen od 16 srednjoškolaca, koji je ove godine internacionalizovan učešćem polaznika regionalne interkuluturalne filmske škole Re:thinking films, novonastale zajedničke platforme Dokufesta iz Prizrena, festivala Pravo ljudski iz Sarajeva i PAFF-a.

Jubilarni PAFF prikazao je pedesetak autorskih filmova različitih formi i stilova kojima, uprkos smanjenom budžetu, nastavlja misiju predstavljanja mladih talentovanih autora i ispitivanja šta sve kinematografija može da bude danas.

“Ove godine radili smo u najtežim uslovima do sada. Nismo bili sigurni da li ćemo uspeti da napravimo minimum onoga što smo zamislili. Ali shvatili smo da i posle pet godina i dalje najviše zavisimo od sopstvenog i entuzijazma ekipe ljudi koji učestvuju u organizaciji festivala i rešili smo da mora da se održi”, rekao je uoči početka petog PAFF-a osnivač i direktor tog festivala Ognjen Glavonić, autor nagrađivanog dokumentarca "Dubina dva" i aktuelnog dugometražnog igranog filma "Teret".

Osim glavnog programa Svetionici, čiji je selektor bio Marko Grba Sing, te selekcije kratkih filmova Rani radovi, koju potpisuje Stefan Ivančić, publika je imala priliku da vidi i presek festivalskih hitova u programu Pafforama.

Iako je zbog manjeg budžeta obim programa petog PAFF-a bio manji nego prošle godine, ulaznice su bile besplatne.

PAFF organizuje Udruženje građana Pančevo Film Festival, koje okuplja mlade filmadžije, reditelje i druge umetnike iz Pančeva, Beograda i okoline, a partneri su Centar za kulturu Pančeva i Dom omladine Pančeva. Ove godine PAFF je organizovan i uz pomoć Filmskog centra Srbije.

*Foto: Fb PAFF

(SEEcult.org)

  • 19.06.2018 | 10:00

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

    06.10.2018 | 10:00

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.2018.-8.2.2019.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

    16.10.2018 | 10:00

    Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd

    POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-26.1.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda

    autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    19.10.2018 | 10:00

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)

    http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija

    19.10.2018 | 10:00

    UGM trgovina, Strossmayerjeva 6, Maribor

    TONI SOPRANO: ʹOUT TA KĒ - prodajna razstava (18.10.2018.-17.2.2019.)

    http://www.ugm.si

    07.11.2018 | 11:00

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    Dan muzeja primenjene umetnosti Beograd

    KLASIČNO I SIMBOLIČNO - PRSTENJE I MINĐUŠE OD ANTIKE DO SREDNJEG VEKA IZ KOLEKCIJE MUZEJA PRIMENJENE UMETNOSTI - izložba (6.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU

    konzervacija: Milan Andrić

    grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko

    arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić

    muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov

    http://mpu.rs

    08.11.2018 | 11:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    ČAROBNA MILENA - izložba Milene Pavlović Barili (7.11.2019.-31.3.2019.)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    09.11.2018 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    NIKOLA REISER: SENZIBILNI POETA SLIKARSTVA - retrospektivna izložba (8.11.2018.-3.2.2019.)

    kustosica izložbe: Danijela Marković

    autori tekstova: Akademik Tonko Maroević, Iva Körbler, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    10.11.2018 | 10:00

    SANU, Beograd

    MARKO ČELEBONOVIĆ (1902-1986) - izložba (9.11.2018.-30.1.2019.)

    https://www.sanu.ac.rs

    10.11.2018 | 10:00

    Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3, Subotica

    ROĐENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE: 50 GODINA CENTRA ZA ROBOTIKU INSTITUTA „MIHAJLO PUPIN“ - izložba posvećena najstarijoj laboratoriji za robotiku u Jugoistočnoj Evropi (9.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe: Ivan Stanić, kustos Muzeja nauke i tehnike - Beograd

    organizacija: Gradski muzej Subotica i Muzej nauke i tehnike - Beograd

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    http://www.muzejnt.rs

Video
25.12.2018 | 18:27

VOĐENJE: Ilija Šoškić - Akcione forme

Vođenje kroz izložbu Ilije ŠoškićaAkcione forme” koja je održana istovremeno u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom