Vesti

Nagrade 55. Bijenala umetnosti

1. jun 2013.
SEEcult.org
Nagrade 55. Bijenala umetnosti
Nagrade 55. Bijenala umetnosti

Najboljim paviljonom na 55. Bijenalu savremene umetnosti u Veneciji proglašen je paviljon Angole, u kojem se predstavio Edson Čagas (Chagas), a Zlatnog lava za najboljeg umetnika na centralnoj izložbi “Enciklopedijska palata” dobio je Tino Segal (Sehgal) iz Velike Britanije.

Nagrade 55. Bijenala, na kojem je predstavljeno 88 nacionalnih paviljona, uz više od 150 umetnika na centralnoj izložbi, svečano su dodeljene 1. juna na ceremoniji u Đardinima, čime je 55. Bijenale i zvanično otvoreno nakon trodnevnog, kišnog vernisaža za umetnike, kustose, medije i druge predstavnike stručne javnosti.

Pobeda paviljona Angole svojevrsno je iznenađenje, između ostalog i zato što je reč o jednom od deset paviljona koji prvi put učestvuju na Bijenalu, najstarijoj i najvećoj izložbi savremene umetnosti u svetu.

U pobedničkom paviljonu Angole predstavljena je izložba “Luanda, enciklopedijski grad”, na kojoj je Edson Čagas prikazao svojevrsni katalog napuštenih objekata koji, razmešteni po gradu, stvaraju nove odnose sa urbanim kontekstom, nove forme i mogućnosti tumačenja.

Prema obrazloženju žirija, Zlatni lav dodeljen je Čagasu i kustosima paviljona Angole (Paula Nascimento, Stefano Rabolli Pansera, Jorge Gumbe) za izložbu koja reflektuje nepomirljivost i kompleksnost grada.

Specijalno priznanje dodeljeno je paviljonima Litvanije i Kipra za originalni kustoski format “oO” koji je "doneo dvema državama jedinstveno iskustvo".

Specijalno priznanje dobio je i Japan za izložbu “Apstraktan govorKokija Tanake, koja predstavlja, kako je naveo žiri, dirljivu refleksiju na pitanja saradnje i neuspeha.

Britansko-nemački umetnik Tino Segal, poznat po participativnim radovima koje naziva “konstruisanim situacijama”, dobio je Zlatnog lava za najboljeg umetnika za “izvrsnost i inovativnost” umetničke prakse.

Srebrnog lava za najboljeg mladog umetnika dobila je francuska umetnica Kamil Anro (Camille Henrot), za rad koji na “osećajan i dinamičan način beleži naše vreme”.

Žiri je dodelio i dva specijalna priznanja za radove na centralnoj izložbi “Enciklopedijska palata”, na koju je umetnički direktor 55. Bijenala Masimilijano Đoni pozvao više od 150 umetnika.

Specijalno priznanje dobila je američka umetnica Šeron Hajes (Sharon Hayes) za rad koji nas, kako je naveo žiri, navodi da ponovo razmislimo o važnosti drugosti i složenosti u prostoru između privatnog i javnog.

Specijalno priznanje dobio je italijanski umetnik Roberto Kuogi (Cuoghi) koji je, kako je istakao žiri, značajno doprineo međunarodnoj izložbi 55. Bijenala, na kojoj je, inače, predstavio skulpturu velikog formata koja izgleda kao uvećana mikrobiološka forma.

Na ceremoniji zvaničnog otvaranja 55. Bijenala, nakon trdnevnog vernisaža koji je obeležen kišom i hladnim vremenom, svečano su uručene i nagrade za životno delo koje su dobile austrijska umetnica Marija Lasnig (Maria Lassnig) i Mariza Merc (Marisa Merz) iz Italije.

Marija Lasnig je predstavljala Austriju na Bijenalu u Veneciji 1980. godine, a između ostalog, dva puta je učestvovala na izložbi Dokumenta, kao i na niz drugih važnih međunarodnih izložbi. Izlagala je samostalno u Centru Pompidu u Parizu, MUMOK-u u Beču, Ludvig muzeju u Kelnu, Serpentin galeriji u Londonu…

Mariza Merc, jedina žena u neoavangardnoj grupi Arte povera 60-ih, takođe je izlagala širom sveta, a na Bijenalu u Veneciji 1998. i 2001. godine. Na 49. Bijenalu dobila je specijalno priznanje žirija.

Međunarodnim žirijem 55. Bijenala predsedavala je britanska kustoskinja Džesika Morgan (Jessica) iz Tejt galerije u Londonu.

Članovi žirija su i Sofija Hernandez Čong Kui (Chong Cuy) iz Meksika, Frančesko Manakorda (Francesco Manacorda) iz Italije, Bisi Silva iz Nigerije i Ali Subotnik (Subotnick) iz SAD.

(SEEcult.org)

Tagovi