Vesti

Nagrade ULUPUDS-a na 64. Sajmu knjiga

26. oktobar 2019.
SEEcult.org
Sajam knjiga
Anamarija Vartabedijan

Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) dodelilo je tradicionalne nagrade na Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu, proglasivši za izdavački poduhvat knjigu Crkve i manastiri Srbije, temelji naše tradicije Vladimira Dulovića, u izdanju Vulkana.

“Ova coffee-table knjiga predstavlja riznicu znanja o našim crkvama i manastirima koja je s pravom u podnaslovu nazvana temeljima naše tradicije”, naveo je u obrazloženju žiri ULUPUDS-a, koji su činili David Vartabedijan (predsednik žirija), Danijela Paracki i dr Zoja Bojić.

Autori fotografija i ilustracija u nagrađenom izdanju su Dragan Bosnić i Marija Jeremić, autor teksta je istoričar umetnosti Vladimir Dulović, a stručnu lekturu rukopisa obavila je istoričarka umetnosti dr Čedomila Marinković.

Nagrada za monografiju u oblasti istorije umetnosti dodeljena je Svetlani Smolčić Makuljević za Manastir Treskavac, u izdanju Instituta za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu, u kojem autorka prikazuje sve aspekte umetničkih dometa arhitekture i slikarstva manastira i njegovih crkava.

U kategoriji monografije o savremenom stvaraocu nagrađeno je izdanje grupe autora Dobrosav BOB Živković, koje je objavio Kreativni centar, a dobilo je već i nagradu “Bogdan Kršić” za najlepšu knjigu na 64. Sajmu knjiga. To monografsko izdanje, objavljeno povodom izložbe Boba Živkovića u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu, uključuje veliki broj reprodukcija iz različitih perioda umetnikovog stvaralaštva. Ilustracije Živkovića u monografiji su podeljene prema tematskim celinama: knjiške ilustracije koje izrađuje za Kreativni centar, ilustracije za decu, karikature i fantastika, a propraćene su relevantnim citatima umetnika. Šest ozbiljnih tekstova osvetljavaju svaki od aspekata predstavljenog umetnikovog rada, istakao je žiri ULUPUDS-a.

U kategoriji fotomonografije nagrađena je knjiga Marka Stamatovića Slovenski krug, zaboravljena magija verovanja / The Slavic Circle, forgotten magic of belief, u izdanju Zavoda za udžbenike, posvećenu slovenskim mitovima o postanku sveta i o četiri godišnja doba. Tekst, koji je na srpskom i na engleskom jeziku, predstavlja element ravnopravan sa fotografijom, istakao je žiri.  

Nagrada za umetnički dokument dodeljena je novinarki Dragani Marković za knjigu Ljuba Popović Prečnikom duše, Ljuba Popovic, le diameter de l’ame, u izdanju Službenog glasnika, koja predstavlja intimnu biografiju slikara Ljube Popovića, sastavljenu iz intervjua kroz koje se umetnik predstavlja kao slikar, intelektualac i čovek velikog životnog iskustva. “Knjiga nam otkriva Ljubin svet prijatelja, kolega, profesora, porodice i komšija koje umetnik posebno pominje i opisuje i za čija prijateljstva je zahvalan. Proučavanje umetnikovog slikarskog opusa time je obogaćeno uvidom u trenutke njegovog svakodnevnog života”, naveo je žiri.

U oblasti filosofije umetnosti nagrađena je zbirka eseja profesorke estetike Ive Draškić Vićanović Zavođenje uma, ogledi iz estetike, u izdanju Dosijea Studio. Autorka ispituje osobine značajnih pojmova i značajnih dela likovnih umetnosti, uključujući uporedo i neke od svojih ogleda o muzičkim i scenskim umetnostima, kao i iz istorije književnosti. Ti ogledi kombinovani su u mozaičku celinu koja čitaocu, kako je naveo žiri, omogućava uvpid u novu i drugačiju perspektivu posmatranja i razmevanja umetnosti.

Nagrada za najbolju ilustraciju dodeljena je Borisu Kuzmanoviću (ilustracije) i Dragani Mladenović (tekst) za Dar-mar, u izdanju Kreativnog centra. Kuzmanovićev likovni jezik zasniva se na efektima nadslikanih kolaža, ponovljenih formi u okviru savremenih kompozicija inspirisanih zenitističkim i dadaističkim grafičkim tradicijama. Kuzmanovićeve ilustracije upućuju na pažljivo gledanje i traganje za smislom teksta, koji je posebno atraktivan za čitanje naglas, naveo je žiri.

Nagrada za opremu izdanja dodeljena je edukativnoj knjizi-igrački Drvene priče – Severni pol, u izdanju “Drvenih priča, autorke Ivane Mijuce i ilustratorke i grafičke dizajnerke Biljane Mihajlović. Reč je o ručno izrađenim igračkama kojima se te priče igraju. Knjiga je namenjena deci uzrasta od tri do osam godina (i starijima), a uz maštu, čitanje i rešavanje zadataka, razvija kreativnost, komunikaciju, kritičko mišljenje i finu motoriku.

Nagrada za najbolju dečju ediciju dodeljena je ediciji Posebni prijatelji, autora teksta Gorana Markovića i autora ilustracija Alekse Jovanovića, u izdanju Pčelice iz Čačka.

Uz konsultacije sa odgovarajućim stručnjacima, izdavačka kuća Pčelica objavila je seriju dečjih knjiga čiji su junaci deca i životinje. Među naslovima su Deca i slabovidost, Deca i autizam, Deca i paraliza i Deca i nagluvost, a među dečjim vernim prijateljima su pas, mačka, konj i kunić, koje je, u već prepoznatljivom stilu, ilustrovao Aleksa Jovanović. Žiri je istakao da je reč o ediciji koja podržava pozitivan stav prema osobama sa invaliditetom. Njen cilj je da podstakne decu da razumeju i prihvate svoje drugove sa takvim problemima i da motiviše roditelje i vaspitače da razgovaraju sa decom i pomognu im.

*Foto: Anamarija Vartabedijan

(SEEcult.org)

Tagovi