• Search form

28.03.2013 | 10:00

Najbolje reklame ex-YU

Najbolje reklame ex-YU

Najreprezentativnije reklame bivše Jugoslavije, objavljene u nekada uticajnom nedeljniku “Ekonomska politika” od kraja 60-ih do početka 80-ih godina, predstavljene su na izložbi “Polet” u Kulturnom centru Beograda, u organizaciji Metaklinike.

Izložba “Polet - Ekonomska propaganda u Jugoslaviji 1969-1980. godine” predstavlja bogatu vizuelnu građu, sistematično kategorizovana na svetlećim panoima, uklopljenim sa konkretnim podacima.

Kao svojevrsna antologija vremena, izložba vizuelnim narativom oslikava odnos tržišta i privrede, potrebu za približavanjem potrošačima i proširenje marketinških pravila i filozofije - nesvakidašnji spoj zapadnih tekovina advertajzinga, s jedne, i socijalistickog estetizma, s druge strane.

Kraj 60-ih godina 20. veka u bivšoj Jugoslaviji obeležen je pokušajem velike privredne reforme, odnosno odlučnog i odlučujućeg uvođenja tržišta u socijalističku ekonomiju. Te promene dovele su i do revolucije u odnosu privrede prema potrošačima - preduzeća i banke počinjale su da se bore za poziciju na tržištu, tražeći prostor u javnosti.

Uspostavljanje nove tržišne ekonomije iznedrilo je tako i novu estetiku, a za opstanak i ostvarenje u tom novom poretku novinska reklama ispostavila se kao najdominantniji medij.

Prvi broj nedeljnika "Ekonomska politika" izašao je 4. aprila 1952. godine, a poslednji početkom 2000.

Rukovodstvo Jugoslavije uvidelo je u to vreme probleme u funkcionisanju ekonomije i rešilo da kroz odškrinuta vrata u ekonomiju jednopartijske države uvuče ekonomski liberalizam. Od tada je "Ekonomska politika" postala avangarda reformi i glasni zagovornik tržišne ekonomije.

Stekla je veliki ugled u zemlji, ali i van nje, posebno na Zapadu.

“Ekonomska politika” je na svom primeru dokazala ozbiljnost stavova redakcije - prva se odrekla državnih dotacija i izašla na tržište. Nije prodavana na kioscima, ali je menadžment svakog preduzeća koje je držalo do sebe bio pretplaćen na EP.

Znatan deo prihoda "Ekonomska politika" ostvarivala je i od reklama, a 1969. godine, kao jedan od prvih magazina u SFRJ, prešla je na magazinski format i štampu u boji (korice i reklame).

U likovno-tehničkoj redakciji tada su radili Dušan Petričić, Tomislav Peternek, Predrag Koraksić Corax, Bora Kolarević, Branko Turin, Milan Janković, Vojislav Perović i Ranko Grubač.

Početkom 2000-ih “Ekonomska politika” se tiho ugasila.

U organizaciji Metaklinike, izložba “Polet” postavljena je u Likovnoj i galeriji Podroom KCB-a, u okviru 4. međunarodne konferencije “(Grafički) Dizajner: Autor ili univerzalni vojnik”, a biće je moguće obići do 13. aprila.

Izložba “Polet” jedna je od šest u okviru konferencije “Vojnik 4”, koja se održava od 27. do 30. marta u KCB-u i drugim prostorima, u organizaciji Blokova.

Konferencija predstavlja četvorodnevnu seriju predavanja, diskusija, radionica i izložbi renomiranih autora, dizajnera i teoretičara iz Srbije, regiona i Evrope, a prevashodno je namenjena studentima umetničkih i fakulteta za dizajn iz regiona, ali i mladim profesionalcima i široj publici.

M. Marjanović / SEEcult.org

Zoran Popović, Installation of Axioms, SKC, Belgrade 1972
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav