Vesti

Najbolji na festivalu Alternative film/video

15. decembar 2019.
SEEcult.org
Lista znacajnih
Lista znacajnih

Belgijski film “Still from afar” Eve van Tongeren našao se među pet naslova na Listi značajnih ostvarenja festivala Alternative film/video u Beogradu, osvojivši i nagradu “Sonja Savić”, koju Dom kulture Studentski grad (DKSG) dodeljuje u saradnji sa Umetničkom galerijom “Nadežda Petrović” u Čačku.

Na Listi značajnih ostvarenja, prema odluci žirija koji su činili peruansko-francuska umetnica Rouz Lauder i kustoskinje Katrin Munt iz Nemačke i Aleksandra Sekulić iz Srbije, našli su se i filmovi “Ibarska highway” (Srbija, 2019) Aleksandrije Ajduković, južnokorejski “Belief” (Yeonu Ju), nemački “The Skin is Good” (Anja Dornieden i Juan David Gonzales Monroy) te francuski “Flanerie 2.0” (Chloe Galibert-Laine).

Prema obrazloženju žirija festivala Alternative film/video, koji je završen 14. decembra u DKSG-u dodelom nagrada, film “Still from afar” funkcioniše “kao medij razmene slika i iskustava, ali u insistiranju na svom pravu na distance i neslaganju. To je hrabro putovanje po granicama onoga sto se sme reći, prikazati i razumeti...”

Za eksperimentalni film beogradske umetnice Aleksandrije AjdukovićIbarska magistrala” žiri je istakao da je “stvoren u igri ritma brzog kretanja niz užurbani put u smeni prizora i konteksta, i sa druge strane pokušaja da se fotografijom uspori ritam i vreme vrati ljudskom životu i prirodi uz sam put, čije bogatstvo i raznolikost iziskuju vreme za razumevanje i često ostaju nevidljivi ili redukovani ako se opažaju samo iz brzog toka putovanja...”

Katrin Munt, Rouz  Lauder, Aleksandra Sekulić

Južnokorejski “Belief” nagrađen je zbog načina na koji je napravljen, a koji “ujedinjuje vizuelno i ekonomski sadržaj kojim se bavi, između ostalog i ukazujući na to da se masa odupire individualnoj kontroli tehnoloških sistema nadzora”.

Nemački film “The Skin is Good” našao se na Listi značajnih ostvarenja kao “veoma originalan pokušaj usporavanja, koji nas vuče da dodirnemo kožu filma, mami nas u vizuelno i tekstualno iskustvo koje nas istovremeno izaziva i frustrira u želji da dešifrujemo i razumemo”.

Žiri je za francuski film “Flanerie 2.0” istakao da “evocira potencijale kina da proširi percepciju ko-egzistencije, i to saverenim i odgovornim korišćenjem resursa istorije filma, ali i hrabrim i veštim uvođenjem ovih praksi u savremenu situaciju”.

Isidora Ilić (Doplgenger), selektorka festivala Alternative film/video

Autori nagrađenih filmova imaće priliku da u narednih godinu dana, kao gosti rezidencijalnog programa, snime film u produkciji Akademskog filmskog centra DKSG-a.

Festival Alternative film/video prikazao je od 11. decembra više od 70 alternativnih filmova i video-radova iz celog sveta – inovativnih, eksperimentalnih, istraživačkih, avangardnih, ličnih, političkih... objedinjenih temom “Veliko ubrzanje”.

Ivan Velisavljević, član festivalskog tima

Početak festivalskog programa bio je u znaku nedavno preminulog teoretičara i istoričara filma, kritičara i autora prof. Vladimira Petrića, a obeležen je i izložbama Ivana Petrovića, Fokus grupe iz Rijeke i Filipa Ruja iz Francuske.

(SEEcult.org)

Tagovi