Najuspešnijom predstavom na 54. Festivalu pozorišnih amatera Srbije proglašen je komad “Ženski razgovori” Dušana Radovića, u režiji Branislava Stefanovića i izvođenju Trsteničkog pozorišta. Osim Zlatne plakete, toj predstavi pripala je i nagrada za kostimografiju tandema Branislave Stefanović i Irene Mitrović.
Srebrna plaketa za drugo mesto dodeljena je ansamblu pozorišta “Masuka” iz Velike Plane za Gogoljevu “Ženidbu”, u režiji Dejana Cicmilovića, koji je proglašen i za naboljeg reditelja.
Bronzana plaketa pripala je predstavi “Limunacija” Dušana Kovačevića, u izvođenju Pozorišta “Raša Plaović” iz Uba, u režiji Miroslava Trifunovića.
Najbolji scenograf je Nikola Buve, nagrađen za predstavu “Pandorina kutija”, autorski projekat Maje Šnajder, koja je dobila specijalnu nagradu za koreodramsko ostvarenje, a rađena je u produkciji Pozorišnog kluba “Gest” iz Sečnja.
Tom predstavom je i počeo 16. juna 54. Festival pozorišnih amatera Srbije, na kojem su za najuspešnija glumačka ostvarenja nagrađeni su Jelena Stojadinović iz Velike Plane i Igor Greks iz Šida.
U čast nagrađenih, Balkanska pozorišna trupa Art iz Beograda izvela je u završnici Rucanteovu “Mušicu”, u režiji Ivana Klemeca.
U Kuli su učestvovale trupe iz Sečnja, Šida, Batajnice, Velike Plane, Uba, Trstenika, Sente i Surdulice, a žirijem je predsedavala glumica Natalija Geleban iz Pirota. Predstave su ocenjivali i dramaturškinja Katarina Todorović iz Novog Sada i reditelj Nemanja Savković iz Beograda.
Svi ansambli pridružili su se publici i žiriju, koji su podržali KPZ Kula i Savez amatera Srbije, u protestu protiv Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva zbog odsustva podrške tom festivalu.
Festival je održan samo zahvaljujući razumevanju i podršci opštine Kula koja je u potpunosti obezbedila sredstva za njegovo održavanje.
Prvi festival dramskih amatera Srbije održan je 1951. godine u Beogradu, pod pokroviteljstvom Dobrice Milutinovića, u slavu desetogodišnjice ustanka protiv fašizma. Na njemu su izvedene predstave na srpskom, mađarskom i albanskom jeziku.
Pored Beograda, Festival pozorišnih društava Srbije održavan je i u Vrnjačkoj Banji, Kraljevu i Smederevskoj Palanci, a nekoiliko godina je pauzirao. Od 1966. godine redovno se održava u Kuli, koja je tako u pravom smislu reči postala prestoni grad teatar pozorišnog amaterizma Srbije.
Branko Rakočević