Vesti

Najbolji svetski univerziteti

20. avgust 2015.
SEEcult.org
Najbolji svetski univerziteti
Najbolji svetski univerziteti

Među 500 najboljih univerziteta u svetu ponovo su se ove godine našli iz regiona samo univerziteti u Beogradu i Ljubljani, zadržavši prošlogodišnje pozicije na Šangajskoj listi, jednom od najuglednijih rejtinga svetskih visokoškolskih ustanova.

Beogradski univerzitet zadržao je poziciju između 301. i 400. mesta Šangajske liste, na kojoj se prvi put našao 2012. godine, dok je Univerzitet u Ljubljani ostao na nešto nižoj lestvici – između 401. i 500. mesta.

Beogradski univerzitet zadržao je poziciju na opštoj listi 500 najboljih, ali je ispao sa top-liste 200 univerziteta u oblasti matematike i fizike. BU se 2014. godine našao prvi put na listi 200 najboljih u oblasti fizike (između 151. i 200. mesta), a istu poziciju imao je i u oblasti matematike, u kojoj je 2013. godine bio između 101. i 150. mesta.

Posebne top-liste 200 najboljih postoje i u oblasti hemije, kompjuterskih nauka i ekonomije/biznis studija, medicine, društvenih nauka…

Od univerziteta u regionu, među 500 najboljih je 2013. godine bio i Univerzitet u Zagrebu, koji je 2014. ispao sa Šangajske liste.

Najbolji svetski univerzitet je 13. godinu uzastopno Harvard, koji je najbolji i među američkim univerzitetima koji i dalje dominiraju na listi - među prvih deset je čak osam američkih, uz dva britanska (Kembridž i Oksford).

I ostali univerziteti koji su na prvih deset mesta Šangajske liste zadržali su prošlogodišnje pozicije - Stanford je na drugom mestu, Masačusetski tehnološki institut – MIT na trećem, Berkli na četvrtom, Kembridž na petom, Prinston na šestom, Kalifornijski tehnološki institut na sedmom, Kolumbija na osmom, Univerzitet Čikaga na devetom i Oksford na desetom.

Među evropskim univerzitetima visoke pozicije zauzimaju i Švajcarski federalni institut za tehnologiju (ETH) u Cirihu, koji je na 20. mestu, Univerzitet u Kopenhagenu (35. mesto), te Pjer i Mari Kiri univerzitet – Pariz 6 (36. mesto).

Univerziteti u Tokiju (21. mesto) i Kjotu (26. mesto) zadržali su vodeće pozicije u Aziji, dok Univerzitet u Melburnu (44. mesto) vodi među u Okeaniji.

Ukupno je 11 univerziteta ušlo ove godine na top-listu najboljih 500, a među njima su Kvinslend univerzitet za tehnologiju u Australiji i Šrif univerzitet tehnologije u Iranu, koji su prvi put među 500 najboljih.

Šangajska lista važi za najugledniji među desetak rejtinga koji se bave globalnim vrednovanjem kvaliteta visokoškolskh ustanova, a objavljuje je Centar za istraživanja univerziteta svetskog ranga Akademije visokog obrazovanja (bivši Institut visokog obrazovanja) Šangajskog univerziteta Cao Tun.

Akademski rejting svetskih univerziteta pokrenut je 2003. i od tada se svake godine publikuje 15. avgusta, na osnovu transparetne metodologije i podataka iz trećih izvora.

Među šest objektivnih indikatora na kojima je zasnovana metodologija ARWU su broj dobitnika Nobelpove nagrade ili Fildsove medalje, broj visoko citiranih istraživačkih radova, broja tekstova objavljenih u renomiranim naučnim časopisima, broj tekstova navedenih u Science Citation Index - Expanded and Social Sciences Citation Index…

ARWU analizira više od 1.200 univerziteta svake godine, a objavljuje rezultate za najboljih 500.

Branko Rakočević / SEEcult.org

Tagovi