Najposećeniji muzeji-izložbe
Pariski Luvr najposećeniji je umetnički muzej u svetu u 2012. godini, a među najpopularnijima su i njujorški Metropoliten i tri londonska, a zanimljivo je da ni u jednom od njih nije održana nijedna od prošlogodišnjih 20 najposećenijih izložbi.
Anketa “Art njuzpejpera”, koji je prikupio informacije o posećenosti oko 1.800 izložbi i godišnjoj poseti oko 500 muzeja i galerija širom sveta, pokazuje i da savremena umetnost, koje možda baca u senku stare majstore u akademskim krugovima, ipak podbacuje što se tiče interesovanja najšire javnosti, posebno van Evrope.
Kao i prethodnih nekoliko godina, Luvr je na prvom mestu po broju posetilaca, a bilo ih je čak 9,7 miliona, što je jedan milion više nego 2011. Povećanje posete Luvr duguje najvećim delom novom krilu islamske umetnosti.
Na drugom mestu je Metropoliten u Njujorku, koji je takođe otvorio Islamsku galeriju, dok su Olimpijske igre u Londonu pomogle da treće, četvrto i peto mesto zauzmu Britanski muzej (5,57 miliona), Tejt Modern (5,3 miliona) i Nacionalna galerija (5,1 miliona). Tejt Modern je povećao posetu u odnosu na 2011. godinu za oko pola miliona, zahvaljujući i hit retrospektivi Demijena Hersta (Damien Hirst), koju je dnevno obilazilo po gotovo 3.000 ljudi, kao i novom galerijskom prostoru koji je posvećen isključio performansu, instalacijama i filmskim radovima, a obišlo ga je dva miliona ljudi.
Među najposećenijih deset muzeja 2012. godine su i Vatikanski muzej (5,06 miliona), Nacionalni muzej u Tajpeju (4,3), Nacionalna galerija umetnosti u Vašingtonu (4,2 miliona), Centar “Pompidu” (3,8) i Muzej Orsej u Parizu (3,6).
Najposećenija izložba održana je, međutim, u tokijskom Metropolitenu, a reč je turneji Kraljevske galerije slika Maurichuis iz Haga, koja je zatvorena do sredine 2014. zbog rekonstrukcije.
Izložba “Remek-dela iz Maurichuisa” privukla je od juna do septembra u Tokiju više od 750.000 posetilaca, odnosno oko 10.500 dnevno, a obuhvata i čuvenu “Devojku sa bisernom minđušom” Johanesa Vermera iz 1665. Turneja te izložbe biće nastavljena u SAD i Italiji pre povratka u Holandiju 2014.
Tokio je na listi najposećenijih izložbi zahvaljujući još jednom gostovanju iz Evrope - ovoga puta izložba sanktpeterburškog Ermitaža sa radovima starim po nekoliko vekova. Tu izložbu dnevno je posećivalo u Nacionalnom centru za umetnost oko 5.360 ljudi.
Drugo mesto zauzela je izložba “Amazon: Krugovi modernosti” u Centru za kulturu Barnko do Brazil u Riju, koja je imala dnevnu posetu od 7.928 ljudi. U istom prostoru održana je i izložba britanskog skulptora Entonija Gormlija (Antony Gormley), koja se našla na sedmom mestu sa 6.909 posetilaca, kao i izložba indijske umetnosti, koja je na 11. mestu sa 6.347 posetilaca.
Na trećem mestu je izložba italijanskih slikara 19. veka u Državnom muzeju Ermitaž u Sankt Peterburgu, koju je dnevno obilazilo 7.747 ljudi.
Za razliku od Dalekog Istoka, u vodećim muzejima u Njujorku, Londonu i Parizu je drugačija situacija, budući da su najposećenije izložbe savremene i moderne umetnosti. Tako je izložbu Sindi Šerman (Cindy Sherman) u njujorškom MoMA posećivalo dnevno oko 5.700 ljudi, a u Parizu izložbu instalacija Danijela Burena u Gran Paleu 6.498 ljudi. U Londonu je izložba Dejvida Hoknija (David Hockney) imala dnevnu posetu od 7.512 ljudi. Zbog velikog interesovanja za Hoknijevu izložbu, radno vreme u Kraljevskoj akademiji umetnosti bilo je produženo, pa je tokom poslednjeg vikenda bila otvorena čak do ponoći.
Inače, reč “remek-delo” pojavljuje se u naslovima 22 izložbe obuhvaćene istraživanjem, a vrlo često je ključna reč i “pozajmljeno”.
Osim Maurichuisa, Orseja i Ermitaža, među vodećim muzejima koji šalju izložbe u inostranstvo i privlače ogroman broj ljudi su i Muzej umetnosti u Bostonu, madridski Prado i Nacionalni muzej Pikaso u Parizu, koji je zatvoren zbog rekonstrukcije, a upravo gostuje odnedavno i u Klovićevim dvorima u Zagrebu.
Anketa o najposećenijim muzejima i izložbama već je izazvala i razna tumačenja analitičara, koji primećuju da je aktuelni poredak posledica promene globalnog poretka. Sada se Brazil i Kina pojavljuju na listi 20 najposećenijih izložbi, što do pre nekoliko godina nije bilo zamislivo, jer su dominirale Evropa i SAD.
Budući da Luvr i Gugenhajm planiraju da otvoren ogranke u Abu Dabiju, da Meksiko ima ambiciozne planove, te da Indija ubrzano postaje sve važniji akter u muzejskom svetu, narednih godina se očekuju drastičnije promene i na listi najposećenijih muzeja i galerija.
Očekuje se da će iza najvećih izložbi biti ili državne institucije ili korporacije koje bacaju pogled na umetnost i brendiranje izložbenih prostora. Tako Banka Brazila stoji iza novijih izložbenih uspeha te južnoameričke zemlje. Takođe, korejska firma Samsung izgradila je impresivan muzejski kompleks u Seulu.Najposećeniji muzeji 2012:
Luvr, Pariz - 9.720.260
Metropoliten, Njujork -6.115.881
Britanski muzej, London - 5.575.946
Tejt Modern, London - 5.304.710
Nacionalna galerija, London - 5.163.902
Vatikanski muzej, Vatikan - 5.064.546
Nacionalna palata, Tajpej - 4.360.815
Nacionalna galerija umetnosti, Vašington - 4.200.000
Centar Pompidu, Pariz - 3.800.000
Muzej Orsej, Pariz - 3.600.000
*Foto: Pixabay
(SEEcult.org)