• Search form

12.03.2014 | 15:26

Nebojši Milenkoviću nagrada Pavle Vasić

Nebojši Milenkoviću nagrada Pavle Vasić

Nagrada "Pavle Vasić" za 2013. godinu dodeljena je istoričaru umetnosti Nebojši Milenkoviću za monografski katalog “Slobodan Šijan: Moraću da skrenem, Vizuelni eksperimenti 1960-2012”, objavljen u maju 2013. povodom istoimene izložbe u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, održane krajem 2012. i početkom 2013.

Milenković je i koautor te izložbe u MSUV sa Stevanom Vukovićem i samim Šijanom, umetnikom koji je širokoj publici poznat po igranim filmovima, a na umetničkoj sceni i kao likovni umetnik koji se izražava različitim medijima i žanrovima.

Milenković za predmet istraživanja uzima sve aspekte Šijanovog stvaralaštva osim igranog filma.

Primarne kategorije Šijanovog vizuelnog eksperimenta koje Milenković identifikuje i posmatra su psihodelična i konceptualna umetnost. Time sa jedne strane, kako je naveo žiri nagrade “Pavle Vasić”, omogućava onu vizuru koja dozvoljava analizu prepletenih žanrova i medija, a sa druge strane ovakvim jasnim definisanjem svoje teme on uspeva da u potpunosti upravlja svojim metodom analize koji je primeren posmatranju vizuelnog, i vizuelno eksperimentalnog, dela.

Iako je tema Milenkovićeve publikacije Šijanovo vizuelno eksperimentalno stvaralaštvo od 1960. do 2012. godine, autor u tekstu nije predstavio rad Šijana u pukom hronološkom redosledu, već je kontekstualizovao kako njegova interesovanja za psihodeličnu i konceptualnu umetničku perspektivu, tako i celokupni dosadašnji vizuelni opus. Ta kontekstualizacija je višeslojna, pošto autor nadgrađuje jedan kontekst na drugi i na taj način nudi svojevrstan metod kojim može da se posmatra Šijanov vizuelni rad. Istovremeno, vremenski raspon od 1960. godine do danas omogućava Milenkoviću da temu svog istraživanja sagleda veoma obuhvatno i ukaže na Šijanove početne inspiracije i rane vizuelne i eksperimentalne radove.

Među takvim radovima su Šijanove beležnice iz prestudentskih dana koje obiluju podacima, tekstom i likovnim materijalom o bezbrojnim filmovima koje je Šijan tada gledao, i koji je na mnogo načina umetniku služio kao inspiracija. Studije na Akademiji i, posebno, umetnikovi međusobno inspirativni susreti sa drugim umetnicima i njegova životna iskustva, nadograđuju se na ona rana interesovanja i formiraju živu kohezivnu celinu koja nastavlja da raste.

Izuzetan kvalitet Milenkovićevog dela, kako je istakao žiri, takođe je to što svojim tekstom prenosi ideju o životnosti Šijanovog stvralaštva. Ta životnost se ogleda kako u Šijanovim trajnim umetničkim interesovanjima, i predstavlja jednu od osobina njegovog stvaralaštva, tako i u Milenkovićevom tekstu koji za svoje izvore, pored umetničkih dela, ima ne samo literaturu o istoriji i teoriji umetnosti već i živu reč umetnika i njegovih, naših, savremenika.

Dodatnu vrednost publikacije predstavljaju aparat i reprodukcije. Aparat uključuje liste Šijanovih samostalnih i grupnih izložbi, video radova, njegovu filmografiju po kategorijama, bibliografiju tekstova i knjiga, literaturu i kritiku o filmovima, i spisak važnijih intervjua. Reprodukcije daju uvid u sadržaj izložbe u MSUV čije su glavne odrednice psihodelični i konceptualni aspekti vizuelnog stvaralaštva Šijana i nehijerarhijski shvaćena i prikazana različitost medija njegovih vizuelnih beleški.

Publikacija je objavljena na srpskom i engleskom jeziku, što doprinosi boljem razumevanju Šijanovog stvaralaštva i van granica srpskog govornog područja,naveo je žiri koji su činili istoričari umetnosti Zoja Bojić (predsednica), Mirjana Bajić i Vladimir Mitrović.

Nagrada “Pavle Vasić” za 2013. svečano je uručena Milenkoviću 12. marta u Rektoratu Univerziteta umetnosti u Beogradu.

Milenković je učestvovao na konkursu za nagradu “Pavle Vasić” i tekstom u katalogu i kustoskim radom izložbe Uroša Đurića Strategija ekscesa ili ko se žuri uleti mu Đurić” u MSUV.

Na konkursu su učestvovali i Isidora Todorović (tekst Umetnost protiv umetnosti, umetnost kao institucionalna praksa i kao kritika institucije, Zbornik radova Akademije umetnosti Novi Sad, Akademija umetnosti Novi Sad, Univerzitet u Novom Sadu, 2013), Marin Rajković (autorska postavka retrospektivne arhitektonske izložbe održane u Galereiji Singidunum, Beograd, 2013), Andrea Palašti (izložba Close up&Blow up: Rekonstrukcija fotografske slike, MSUV, 2013), Muzej primenjene umetnosti u Beogradu (studijska izložba i katalog Osvežavanje memorije-ornamenti srskih srednjevekovnih fresaka, MPU, 2013, autor Dušan Milovanović) i Udruženje filmskih umetnika Srbije (knjiga Srpska avangarda i film 1920-1932, UFUS, autor Božidar Zečević, 2013).

Nagrada “Pavle Vasić” osnovana je 1995. godine, u cilju podsticanja, razvijanja i afirmisanja kritičko-teorijske misli u oblasti primenjenih umetnosti i dizajna u Srbiji. Dodeljuje se za tekstove u oblasti primenjenih umetnosti i dizajna, i to prateći jednogodišnju produkciju objavljenu u svim vrstama stručnih publikacija (monografijama, knjigama, zbornicima, TV emisijama), a u selekciji su i autorske izložbe istoričara umetnosti koje prati odgovarajući stručni tekst.

Osnivač nagrade je ULUPUDS, a suosnivači su: Društvo istoričara umetnosti, Muzej primenjene umetnosti, Muzej pozorišne umetnosti, Društvo umetničkih kritičara Srbije i Beogradski TV program.

Nagrada je ustanovljena u znak sećanja na slikara, kritičara i profesora Pavla Vasića (1907-1993), čiji je celokupan opus esencijalno značajan za primenjenu umetnost u Srbiji o kojoj je postavio osnovne istoriografske smernice i prikupio građu.

Bio je član ULUS-a i ULUPUDS-a.

*U PRILOGU: Govor Nebojše Milenkovića na uručenju nagrade"Kome se obraćamo?" 

Biografija Nebojše Milenkovića

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav