Upravni odbor Filmskog centra Srbije (UO FCS) odbacio je predlog stručne komisije te nacionalne ustanove za kinematografiju da podrži nove filmove eminentnih autora Gorana Markovića, Želimira Žilnika i Srđana Dragojevića, što je izazvalo burne reakcije u stručnoj javnosti, posebno zato što je odluka UO objavljena bez obrazloženja.
Odluka UO, obznanjena 30. novembra na sajtu FCS-a, doneta je većinom glasova, a prema rečima direktora te ustanove Gordana Matića, koji nije želeo da je komentariše, prethodila joj je živa diskusija.
Matić je izjavio za N1 da mu je žao zbog odluke UO da odbije predlog komisije koju su činili predsednik Udruženja filmskih reditelja Srbije Milan Knežević, dekan Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Miloš Pavlović, dekan Akademije umetnosti u Novom Sadu Siniša Bokan, upravnik Jugoslovenske kinoteke Jugoslav Pantelić i dramaturškinja Biljana Maksić (predsednica), a obrazovana je za konkurs za eminentne domaće reditelje kojim je FCS želeo da im omogući svojevrsnu pozitivnu diskriminaciju. “UO nije prihvatio odluku komisije, nažalost. UO ima pravo da u potpunosti prihvati ili odbije odluku bilo koje komisije”, rekao je Matić, ističući da je ceo konkursni proces završen u vremenskom i budžetskom roku, nakon čega je predata sva dokumentacija UO.
Reč je o projektima filmova “Doktor D” Gorana Markovića, za koji je predložena podrška od 24 miliona dinara, “Sloboda ili barbarizam” Želimira Žilnika, za koji je predloženo 16 miliona dinara podrške, te “Škartovi” Srđana Dragojevića, za koji je predviđena podrška od 30 miliona dinara.
Nije moguće dobiti, inače, ni komentar članova komisije, jer su, kako su pojedini od njih preneli za portal SEEcult.org, obavezani ugovorom da javno ne komentarišu konkurs dva meseca po završetku.
Goran Marković na otvaranju 27. FAF-a, nakon uručenja nagrade za životno delo, foto: FAF
Prema Statutu FCS-a, UO nema pravo da izdvoji neki projekat sa liste koju je predložila konkursna komisija, već može samo u celini usvojiti ili odbaciti predlog odluke, rekao je Matić.
Smatrajući da “ne bi bilo pristojno da komentariše nešto u čemu nije učestvovao”, Matić je rekao samo da je diskusija bila duga i da su izneti različiti stavovi: “Dugo se polemisalo. Ova odluka nije doneta ni na malo jednostavan način”.
Direktor FCS rekao je i da su sva tri autora velika imena domaće kinematografije i da je prvi put i raspisan konkurs namenjen upravo eminentnim rediteljima kako se ne bi takmičili sa drugim kolegama. “Neka naša želja je da to bude svojevrsna pozitivna diskriminacija reditelja koji su ostavili veliki trag”, rekao je Matić, uveren da Marković, Žilnik i Dragojević, koji su se dokazali mnogo puta, imaju još šta da kažu.
Matić je naveo i da jedino članovi UO mogu da daju obrazloženje odluke, ali je njihova stvar i da li će je pisati ili ne.
Prema rečima Matića, koji je prisutvovao 25. novembra sednici UO kao izvestilac bez prava glasa, izneta su “dijagonalno različita mišljenja” u rasponu od formalnih, proceduralnih stvari do budžetskih.
“Mnogo toga je izneto, nije ništa bilo u rukavicama, pričalo se otvoreno. Razliciti stavovi različitih ljudi…”, rekao je Matić.
Matić je rekao i da se ne bi složio da je reč o cenzuri.
“Previše je teška optužba da je u pitanju cenzura. Ne bih mogao da se složim baš da je to cenzura. Međutim, zašto UO nije napisao obrazloženje – ne znam”, izjavio je Matić, koji nije želeo da komentariše ni medijske navode da su dva člana UO podnela ostavku – Aleksandar Erdeljanović, koji je to najavio ranije, i Sandra Perović.
“To je isto stvar kojom se ne bavim ja kao direktor. Njih je imenovala vlada, ona postavlja i razrešava članove UO, kao i direktora”, rekao je Matić.
Reditelj Goran Marković, dobitnik nagrade za životno delo aktuelnog 27. Festivala autorskog filma, više puta je ovih dana negodovao zbog odluke UO FCS-a, ocenjujući da je politički motivisana.
“Već dugo pokušavam da snimim jedan film. Najzad sam dobio neke pare i ođednom se pojavio pokušaj vlasti ili režima da to osujeti. Postoji neki upravni odbor i predsednica odbora je jedna moralna nakaza koja se zove Jelena Trivan, koja je bila u DS pa je prebegla kod ovih i sada služi kao policajac. Ona radi razne smicalice i ja se ponovo suočavam s time. Celog života sam imao pritiske te mračne sile, ali eto – ili izdržite ili ne izdržite. Morate, jer taj otpor koji prema vama ima ta morbidna druga strana, to ulazi u pravilo igre. Ako hoćete da se bavite time, onda se suočite s tim”, rekao je Marković 28. novembra prilikom filmske ture po lokacijama snimanja nekih od svojih kultnih filmova.
Srđan Dragojević prokomentarisao je na Tviteru da je “situacija izuzetno neobična”, jer je UO FCS-a odbio bez obrazloženja odluku stručne komisije koju je i postavio. Dragojević je naveo i da je bio tri puta u užem izboru sa projektom “Škartovi" i strpljivo čekao. “Kada bih makar čuo obrazloženje bilo bi mi, možda, malo lakše. Ovako mogu biti samo zbunjen”, dodao je Dragojević.
U odluci UO, koji je zasedao 25. novembra, navedeno je se protiv njegove odluke može podneti žalba Ministarstvu kulture i informisanja Srbije preko FCS-a u roku od 15 dana od dana objavljivanja odluke.
Povodom odluke UO FCS, reagovala je Asocijacija filmskih reditelja Srbije, koja je navela da je neprijatno iznenađena i zatražila od FCS-a da bez odlaganja omogući uvid u zapisnik sa sednice UO kako bi mogla da izvuče adekvatne zaključke i reaguje shodno njima.
(SEEcult.org)