• Search form

23.10.2017 | 17:23

Nepotkupljivi povodom privođenja umetnika

Nepotkupljivi povodom privođenja umetnika

Organizatori Salona Nepotkupljivih, umetničke manifestacije organizovane povodom otvaranja Muzeja savremene umetnosti u Beogradu (MSUB), saopštili su da privođenje umetnika ispred tog muzeja na dan otvaranja, makar samo zbog saslušanja, pokazuje da politički sistem samo “na papiru štiti građanska prava, manjine i slobodu govora”.

“Gušenje kritike o stvarnim socijalnim, ekonomskim i kulturalnim posledicama politike koja deklarativno usvaja liberalne vrednosti, jeste taktički sračunat potez nove desnice, koja pokušava da se uspostavi kao društveni mejnstrim i koja svoja uporišta gradi širom Evrope i SAD”, saopštili su organizatori Salona Nepotkupljivih, među kojima je i Vladan Jeremić, jedan od umetnika koji su privedeni 20. oktobra u policiju povodom umetničkih performansa ispred MSUB-a na dan njegovog otvaranja posle desetogodišnje rekonstrukcije.

Beogradski umetnik Vladan Jeremić, član međunarodne platforme ArtLeaks i jedan od organizatora Salona Nepotkupljivih, te Uroš Jovanović, nezavisni umetnik i performer, privedeni su u policijsku stanicu na saslušanje, gde su osumnjičeni za “vređanje predsednika”. Umetnici su tvrdili da im to nije bila namera, a državni tužilac je odlučio da ih oslobodi posle nekoliko sati saslušanja.

Jedan od spornih performansa, deo programa Salona nepotkupljivih, izveden je ispred MSUB-a uz poziv posetiocima i gosti koji su došli na otvaranje tog muzeja da stave papirne maske koje podsećaju na lik predsednika Srbije Aleksandra Vučića, pri čemu su im bili deljeni i leci na kojima je bila odštampana slika sendviča. Publika je, prema navodima Nepotkupljivih, uglavnom pozitivno reagovala na tu akciju, shvativši je kao vizuelnu metaforu strukturalne situacije u kojoj živi većina građana Srbije.

Kritikujući politiku vlade bivšeg premijera, a od ove godine izabranog predsednika, kao vladavinu zasnovanu “na sistemu nepotizma, zastrašivanja, 'kupovine' pristalica dodeljivanjem radnih mesta i privilegija na osnovu partijskog članstva, blaćenja političkih protivnika i kontrole nad medijima”, Nepotkupljivi smatraju da je politički sistem stvorio atmosferu u kojoj “svaki kritički istup može da kolege okrene protiv vas i konačno ugrozi vaše radno mesto”.

U takvim okolnostima, kako dodaju, “ne iznenađuje to što je privatno obezbeđenje, koje je kontrolisalo posetioce na ulazu u Muzej, odmah reagovalo kada je uočilo slike sa predsednikovim likom i letke s nacrtanim sendvičima koje su neki nosili u svojim torbama. Posetioci, među kojima se našao i jedan gostujući kurator iz Danske, bili su tretirani na vrlo grub način i odmah prosleđeni policiji na legitimisanje. Vladan Jeremić, koji se umešao da bi objasnio kako je on jedan od organizatora umetničkog performansa koji koristi te rekvizite, bio je odmah uhapšen. Iako su kuratori muzeja i drugi radnici u kulturi, koji su prisustvovali tom događaju, pokušali da intervenišu i objasnili da je reč o poznatom umetniku iz Beograda, Vladan Jeremić je odveden u policijsku stanicu na saslušanje”.

To da u Srbiji “nije najmudrije ostaviti i najblaži utisak o posedovanju nekog kritičkog stava prema lideru zemlje, iskusio je oko pola sata kasnije i Uroš Jovanović, nezavisni umetnik i performer. Uhapšen je kada je pokušao da uđe u Muzej sa fotografijom predsednika Srbija u zlatnom ramu, uz izjavu: ‘Vučić – najbolji umetnik’”, naveli su Nepotkupljivi, podsećajući na nedavne predloge pojedinih ministara da se portret predsednika stavi u državne institucije i škole, kao i na izjavu premijerke Ane Brnabić da treba nastaviti jačanje kulta nacionalnih simbola države.

Nepotkupljivi su konstatovali i da MSUB poseduje dragocenu zbirku umetničkih dela XX veka iz celog regiona i da ponovnim otvaranjem ima potencijal da postane jedna od platformi za promociju progresivne slike Srbije u Evropi i svetu, ali su ukazali da vlasti i dalje duguju javnosti potpuno objašnjenje razloga za to što je MSUB bio zatvoren deset godina.

Prema oceni te umetničke inicijative, koju čine Tony Maslić, Rena Raedle, Nikola Radivojević i Vladan Jeremić, integracija desničarskih političkih ciljeva sa nominalno liberalnim vrednostima, u Srbiji je postala očigledna i u kulturnoj strategiji zemlje koju je nedavno predložilo za raspravu Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

“Taj strateški dokument sadrži spisak kriterijuma koji definišu šta je to srpska kultura, u Srbiji i van nje. U skoro svakom detalju tog programa, integracijom liberalnih vrednosti (kulturna tolerancija, demokratija, itd.) se legitimiše nametanje vrlo problematičnog shvatanja srpske nacionalne kulture. Preliminarni dokument sadrži katalog preciznih kriterijuma ukorenjenih u folkloru, nacionalnim mitovima i nacionalnim stradanjima, koji su istorijski formirali srpski nacionalni identitet i koji treba odbraniti od globalizacije. S takvim programom, kulturna strategija teži da stvori nazadna i retradicionalizovana mišljenja kod populacije, dok ekonomske politike vlade podržavaju otvaranje tržišta za najprimitivnije investitore koji širom sveta tragaju za jeftinom radnom snagom i poreskim rajevima”, naveli su Nepotkupljivi, umetnička inicijativa koja za cilj ima “razbijanje zida javnog ćutanja o mentalnoj, psihološkoj i ekonomskoj represiji kojoj su izloženi mnogi građani Srbije u svom profesionalnom radu, naročito u oblastima kulture, medija i obrazovanja”.

(SEEcult.org)

 

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r