Nesvrstani muzej
Muzej istorije Jugoslavije organizuje 7. i 8. novembra međunarodnu konferenciju “Nesvrstani muzej” koja će sa pozicija savremenosti sučeliti 55. godišnjicu prve konferencije Pokreta nesvrstanih i pitanja društvene uloge muzeja, a okupiće stručnjake iz Srbije, regiona i sveta.
Krećući se naizmenično između makro i mikro plana, konferencija teži da postavi u odnos savremene globalne procese i fenomene, poput kulturne hegemonije, vladavine multinacionalnih korporacija, ekspanzije terorizma, ksenofobije, nacionalizma, masovnih raseljavanja i ekoloških katastrofa s jedne strane, i ulogu muzeja, ali ne samo u osvetljavnju tih tema, već i u prepoznavanju sopstvenog aktivističkog društvenog potencijala, saopštio je MIJ.
Polazeći od pretpostavke da nasleđe nije vrednost samo po sebi, već da se njegove vrednosti (iznova) stvaraju u savremenom trenutku, konferencija “Nesvrstani muzej” želi da preispita potencijale nasleđa Pokreta nesvrstanih za razvoj budućeg pravičnijeg, solidarnijeg i slobodnijeg sveta, ili makar pravičnijih, solidarnijih i slobodnijih društveno angažovanih institucija kulture u njemu.
Podstičući dijalog organizacija javne memorije (sećanja i pamćenja) i društva, konferencija “Nesvrstani muzej” stavlja u fokus muzeje koji su nastali u potpunosti ili samo jednim delom (kroz formiranje pojedinačnih zbirki) kao rezultat aktivnosti Pokreta nesvrstanih ili organizacija čija je misija utemeljena u vrednostima koje ovaj pokret zagovara više od pet decenija.
Program konferencije čine tri panela: “Ključni koncepti i vrednosti Pokreta nesvrstanih”, “Muzealizacija nasleđa Pokreta nesvrstanih” i “Aktuelizacija ideja i principa Pokreta nesvrstanih”.
Prvi panel treba da rasvetli istorijske okolnosti nastanka i razvoja Pokreta, njegovu ulogu u hladnoratovskoj krizi, kao i ideje solidarnosti, antikolonijalizma i multikulturalnosti.
Drugi panel problematizuje zaštitu i interpretaciju nasleđa Pokreta nesvrstanih sa naročitim osvrtom na disonantnost ovog nasleđa i fokusom na muzeografije zajednice. Treći panel aktuelizuje transdisciplinarne refleksije nasleđa Pokreta nesvrstanih i različite mogućnosti njegovog korišćenja u sadašnjem trenutku.
Prvi panel “Ključni koncepti i vrednosti Pokreta nesvrstanih” moderiraće prof. dr Nataša Mišković sa Instituta za bliskoistočne studije Univerziteta u Bazelu, a kao učesnici su najavljeni bivši ministar inostranih poslova Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije Budimir Lončar, profesor savremene istorije Indije dr Mridula Mukerđi sa Univerzitetu “Džavaharlal Nehru”, te profesor istorije međunarodnih odnosa na Londonskoj školi za ekonomiju i političke nauke dr Svetozar Rajak, direktor za akademska pitanja Centra za međunarodne odnose, diplomatiju i strategiju “LSE IDEAS”.
Drugi panel “Muzealizacija nasleđa Pokreta nesvrstanih” moderiraće istraživač saradnik i doktorant na Institutu za medije, teatar i popularnu kulturu Univerziteta u Hildeshajmu Marija Đorđević, a učestvovaće šef Istraživačkog centra za materijalnu kulturu Nacionalnog muzeja kultura sveta u Holandiji dr Vejn Modest, kustoskinja MIJ Aleksandra Momčilović, kustoskinja Muzeja afričke umetnosti Emilia Epštajn i rediteljka Mila Turajlić, autorka dokumentarnog filma “Cinema komunisto”.
Treći panel “Aktuelizacija ideja i principa Pokreta nesvrstanih” moderiraće nezavisna kustoskinja konsultant dr Ana Sladojević, a učesnici su kustos Muzeja savremene umetnosti u Antverpenu
Anders Kreger, viši kustos Moderne galerije / Muzeja savremene umetnosti u Ljubljani (MG+MSUM) Bojana Piškur i teoretičari i mislioci u domenu umetnosti/kulture dr Jelena Vesić i Vladimir Jerić Vlidi iz Beograda.
U okviru konferencije biće organizovan i okrugli sto “Mreža nesvrstanih muzeja?”, na kojem će biti predstavljene moguće prednosti mreže, preispitana opravdanost njenog postojanja i problematizovano predloženo ime.
Zvanični jezik konferencije je engleski, a prijave za učešće moguće je poslati na nesvrstanimuzej@mij.rs do 4. novembra.
Program sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)