• Search form

11.07.2019 | 23:39

Neuspelo sprečavanje sećanja

Neuspelo sprečavanje sećanja

Akcije nevladinog sektora u znak sećanja na žrtve Srebrenice, organizovane 11. jula u Beogradu, obeležene su pokušajem desničarskih grupa da ih spreče, ali su protekle bez većih incidenata, uz angažovanje policije i prilikom paljenja sveća kod Predsedništva i za vreme pozorišnog performansa u Kolarčevoj zadužbini.

Pozorišni performans “Srebrenica. Kad mi ubijeni ustanemo” Zlatka Pakovića pokušala je da spreči grupa od dvadesetak osoba koja je upala u Malu salu Kolarčeve zadužbine, a policija ih je, kako je prenela N1, izvela napolje nakon verbalnog sukoba sa rediteljem, glumcima i publikom. Izgrednici su pokušali najpre da nadglasaju Pakovića uzvicima da u Srebrenici nije bilo genocida, veličanjem Ratka Mladića, pominjanjem žrtava u Jasenovcu… Iako su organizatori nekoliko puta apelovali na pripadnike policije u civilu da ih izbace, tek nakon što su glumci izašli da sa njima da razgovaraju, policija je izvela provokatore iz sale. Glumcima se pridružila i publika, koja je pokušala da izbaci desničare napolje.

Na pitanje novinara zbog čega nisu sprečili ulazak ljudi sa očiglednim nacionalističkim obeležjima i namerom da provociraju, jedan od pripadnika policije rekao je da je ulaz bio slobodan i da nisu mogli da reaguju, ali da će sve procesuirati. Dodao je da je bilo bitno da ne dođe do fizičkog konflikta.

Pozorišni performans “Srebrenica. Kad mi ubijeni ustanemo”, u produkciji Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, predstavlja uvod u predstavu koja će biti izvedena u julu 2020. u Beogradu – na 25-godišnjicu srebreničkog masakra.

U izvođenju performansa učestvuju glumci Dušanka Stojanović Glid, Boris Milivojević, Sanja Marković i Vahid Džanković, a njegovu pripremu i izvođenje podržali su švajcarska ambasada u Beogradu i Fond za otvoreno društvo Srbija.

Ista grupa desničara protestovala je prethodno u Ulici kralja Milana, odvojena kordonom policije od učesnika akcije paljenja sveća u znak sećanja na srebreničke žrtve, koju je u parku između Predsedništva Srbije i Skupštine Beograda organizovala Inicijativa mladih za ljudska prava. “Premladi da se sećamo, odlučni da nikad ne zaboravimo" – bila je poruka na transparentnu koji je ćutke držala grupa mladih.

Učesnici akcije sećanja i odavanja pošte žrtvama Srebrenice, foto: SEEcult.org

S druge strame, okupljeni desničari nosili su transparent sa natpisom “Ubio vas Alija vaš balija”, koji su uneli kasnije i na pozorišni performans na Kolarcu.

Paljenju sveća za srebreničke žrtve prisustvovali su ambasadori SAD Kajl Skot, Norveške Arne Sanes Bjornstad, Nemačke Tomas Šib i Italije Karlo Lo Kašo.

Akcija je protekla bez incidenata, ne računajući verbalno dobacivanje učesnicima i novinarima, kao i svojevrsni monolog koji je preko megafona vodio iz pionirskog parka Simo Spasić iz Udruženja kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji.

Učesnici protesta zbog sećanja i odavanja pošte žrtvama Srebrenice, foto: SEEcult.org

Član Inicijative mladih za ljudska prava Marko Milosavljević izjavio je da se sećanje na žrtve Srebrenice odvija u atmosferi buke, galame i nepoštovanja ljudskog života i dostojanstva žrtava, a ocenio je da je sve to “posledica poricanja genocida i njegova relativizacija”.

Milosavljević je izrazio nadu da će 25-godišnjica srebreničkog zločina biti dočekana uz poruku državnih organa Srbije da se u Srebrenici jeste dogodio genocid.

Dan sećanja na genocid u Srebrenici obeležava se širom Evrope u znak pijeteta prema oko 8.000 Bošnjaka ubijenih u julu 1995.

Predstavnici nevladinih organizacija prisustvovali su 11. jula i komemoraciji/dženazi srebreničkih žrtava u Potočarima, gde su do sada ukopani posmrtni ostaci 6.610 ljudi, a traga se za još više od hiljadu nestalih osoba. Posle 24 godine, ukopani su posmrtni ostaci još 33 identifikovane žrtve.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r