Nišvil džez teatarski festival – Čežnja za utopijom
Posetioci Internacionalnog džez festivala Nišvil i ovog avgusta imaće priliku da prisustvuju i posebnom pozorišnom festivalu koji, uprkos finansijskim teškoćama, nudi respektabilan izbor predstava iz regiona, Evrope i SAD – od mladih trupa do legendarnog njujorškog teatra LaMama.
Uprkos nedovoljnim finansijskim sredstvima i post-kovid depresiji sponzora, kako je navela umetnička direktorka i selektorka Maja Mitić, Internacionalni Nišvil džez teatarski festival nudi od 5. do 14. avgusta predstave iz Francuske, Švajcarske, Severne Makedonije, SAD, Hrvatske, Bugarske i Srbije, kao i raznovrstan prateći program, objedinjen sloganom Čežnja za utopijom.
Među učesnicima su i vrlo mlade trupe, poput francuske Les Nouveaux Ballets du Nord-Pas de Calais iz Lila, koja kombinuje tehnike teatra, lutkarstva i plesa ili hrvatske trupe Cirk, koja spaja teatar, film, cirkus i vizuelne umetnosti. Tu su i domaće najdugovečnije trupe nezavisnog pozorišta – Teatar Mimart (1984-) i DAH Teatar (1991-), ali i svetski čuvena pozorišna trupa LaMama, koja već više od 60 godina neguje oblik rada eksperimentalnog teatra koji je postavila legendarna Elen Stjuart (Ellen Stewart), a predstavlja se koprodukcijom "Balkan bordelo" sa beogradskim Ateljeom 212 i prištinskim Ćendra multimedia.
Uz predstave, radionice, izložbe fotografija... program obuhvata i dokumentarni film “Svet je na leđima žene” u produkciji Nove mreže iz Niša, u kojem proslavljena glumica Mirjana Karanović govori o seksizmu u životu i profesiji.
Prvi put na Nišvil teatarskom festivalu biće održane i radionice i predstave u skladu sa svetskim trendom uvođenja drame u edukaciju kao oblika lakšeg učenja, rada na inkluzivnim programima i generalno radu na stvaranju boljeg i humanijeg društva, istakla je Maja Mitić.
Maja Mitić, foto: Zoran Ćirić
Glavni program Nišvil teatarskog festivala počinje 5. avgusta u Oficirskom domu izložbom fotografija i predstavom na otvorenom “Izazov – scena – kadar” Lidije Antonović iz Beograda, nakon čega će biti prikazan dokumentarni film “Svet je na leđima žene”, a potom će na potezu od Džez muzeja do Amfiteatra na Nišavi biti održana parada i predstava “Vartalj” Teatra Mimart, te predstava “Reflexia” Pro kontra teatra iz Niša.
Za 6. avgust u Amfiteatru na Nišavi najavljena je predstava “Crnila Remix” neformalne grupe Organizacijata iz Skoplja, dok će kod Beogradske kapije na Tvrđavi biti izvedena predstava “Pesak, duo” Emiliye Radicheve i Karine-Velislave Somnoeve iz Sofije.
Francuski Teatar Les Nouveaux Ballets du Nord-Pas de Calais izvešće 7. avgusta u Amfiteatru na Nišavi predstavu “Scooootch!”, dok će na Green stejdžu iza spomenika Milanu Obrenoviću DAH teatar izvesti predstavu “Drveće pleše”.
Predstava “Balkan bordelo” autora Jetona Neziraja i rediteljke Blerte Neziraj, koprodukcija LaMame, Ateljea 212 i Ćendre, biće izvedena 8. avgusta u Amfiteatru na Nišavi, dok će na sceni Beogradska kapija nastupiti Cirk teatar iz Zagreba predstavom “Obaveza”.
U okviru pratećeg programa, 9. avgusta na Trgu kralja Milana biće izveden vizuelno-pozorišni performans i prikazan film “Umetnost susreta” Marinke Limat iz Fiburga u Švajcarskoj. Reprize su do 14. avgusta. Na Kristina bini u Tvrđavi najavljena je i predstava “Amplitude” Katarine Ranković iz Beograda.
Program za decu i mlade nudi 11. avgusta na sceni Jaz for kids predstavu “Put oko sveta” Lutka scene Pepino iz Niša, dok će dan kasnije nastupiti Hator pozorišna trupa iz Obrenovca, koja će izvesti “Malu baru” – predstavu drame u edukaciji. I 13. avgusta na programu je edukativna predstava “Kulturociklin end call” pozorišne trupe Kulturociklin iz Kruševca, dok će poslednjeg festivalskog dana pozorišna trupa PATOS iz Smedereva izvesti predstavu “Nemušti jezik”. Za sam kraj na mostu ispred Tvrđave najavljena je predstava koja će nastati na radionicama drame u edukaciji “Izola-cija”.
Radionicu Teatra Mimart vodiće od 3. do 5. avgusta direktorka i rediteljka tog beogradskog nezavisnog pozorišta Nela Antonović, a od 12. do 14. avgusta najavljena je radionica Hleb teatra, koju će voditi Sanja Krsmanovć Tasić.
Plakat ovogodišnjeg festivala, kako je naveo direktor Nišvila Ivan Blagojević, deo je triptiha posvećenog kroćenju Covida-19 u liku aždaje koja je poslednjih godina pojela deo egzistencije umetnika, ali i interesovanja publike i vlasti za opstanak pozorišne umetnosti.
“Označeni za najrizičnije širioce bolesti, stvaraoci su pribegli samoorganizovanju od onlajn nastupa do igranja za mali broj posetilaca ljubomorno gledajući masovna sportska i politička okupljanja. U trenucima dok se svi radujemo predstojećem pozorišnom festivalu u iole normalnim uslovima ne treba da zaboravimo stih Azre: Neman je pred vratima. Naravno i sve jedna dilema o smislu pozorišne revolucije”, poručio je Blagojević u uvodnom tekstu za festivalski katalog.
Rešenje dizajna kataloga: Jelena Živković
Nišvil džez teatarski festival prvi put je dobio podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije – doduše, kako je navela Maja Mitić, ta sredstva su dovoljna za angažovanje samo jedne predstave, ali ipak bude nadu da će međunarodni karakter festivala ubuduće biti sagledan shodno svom evropskom teatarskom značaju.
Zahvaljujući konceptu besplatnih predstava, Nišvil teatarski festival pokušava da vrati publiku modernom pozorišnom izrazu neraskidivo vezanim sa džez muzikom kao izrazom slobode improvizacije.
U slučaju kiše svi programi će biit izvođeni u niškom Narodnom pozorištu.
Festivalski sajt je nisville.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)