Nominovani za Kiklopa
Književna nagrada Kiklip za životno delo dodeljena je ove godine hrvatskom izdavaču, uredniku i publicisti Slavku Goldsteinu, a poznate su i nominacije za ostale kategorije, čiji će laureati biti proglašeni na 16. pulskom sajmu “Sa(n)jam knjige u Istri” početkom decembra. Nominacije su proglašene na 33. Sajmu knjiga “Interliber” u Zagrebu, na osnovu prvog kruga glasanja.
Književna nagrada Kiklip za životno delo dodeljena je ove godine hrvatskom izdavaču, uredniku i publicisti Slavku Goldsteinu, a poznate su i nominacije za ostale kategorije, čiji će laureati biti proglašeni na 16. pulskom sajmu “Sa(n)jam knjige u Istri” početkom decembra.
Nominacije su proglašene na 33. Sajmu knjiga “Interliber” u Zagrebu, na osnovu prvog kruga glasanja.
Za najbolje prozno delo godine nominovani su “Adio kauboju” Olje Savičević Ivančević, u izdanju Algoritma, “Hotel zagorje” Ivane Simić Bodrožić, u izdanju kuće Profil multimedia, te “Čudo u Poskokovoj Dragi” Ante Tomića, u izdanju Naklade Ljevak.
Nagradu za pesničku zbirku mogli bi da dobiju Drago Glamuzina za “Je li to sve” (V.B.Z.), Predrag Lucić za “Bezgaća povijesne zbiljnosti; čitanka za ponavljače povijesti u drugim razredima domoljubnih, poslovnih i trgovačkih škola, sv.1: Prvo polugodište i sv.2: Drugo polugodište” (Algoritam) i Ivica Prtenjača za “Okrutnost” (Profil multimedia, DHK).
Za knjigu eseja nominovani su Zoran Kravar za “Uljanice i duhovi” (Profil), Delimir Rešicki za “Demoni u tranzicijskoj špilji: ogledi polemike i kritike” (Fraktura) i Viktor Žmegač za “SMS eseji: zapisi 2007-2009” (Profil), a za publicističku knjigu Srećko Horvat i Igor Štiks “Pravo na pobunu: uvod u anatomiju građanskog otpora” (Fraktura), Irena Lukšić za “Sedamdesete” (Hrvatsko filološko društvo) i Ivo Žanić za “Kako bi trebali govoriti hrvatski magarci: o sociolingvistici animiranih filmova” (Algoritam).
Za debitantsku knjiga godine nominovani su”Može i kaktus, samo neka bode” Asje Bakić (Aora komunikacije), “Pobjeđuje onaj kojem je manje stalo” Maje Hrgović (Profil multimedia) i “Profesija: Passenger” Nele Milijić (Lunapark).
Kiklopa za urednika/cu godine mogli bi da dobiju Krunoslav Jajetić (Šareni dućan), Marinko Koščec (SysPrint) i Irena Lukšić (Hrvatsko filološko društvo i Disput).
Između ostalog, za najbolju naučnu knjigu nominovani su Natka Badurina za “Nezakonite kćeri Ilirije: hrvatska književnost i ideologija u 19. i 20. stoljeću” (Centar za ženske studije), Igor Duda za “Pronađeno blagostanje: svakodnevni život i potrošačka kultura u Hrvatskoj 1970-ih i 1980-ih” (Srednja Europa) i Nikola Petković za “Identitet i granica: hibridnost i jezik, kultura i građanstvo 21. stoljeća” (Jesenski i Turk).
Ove godine je 39 izdavača prijavilo svoja najbolja izdanja, najistaknutije autore i urednike u 13 kategorija, a valjanih prijava bilo je 182.
Glasači, njih 355, glasali su u prvom krugu za najviše tri kandidata, izdanja, izdavača, autora i prevodioca, u svakoj od 12 kategorija u kojima se nagrada dođeljuje na osnovu njihovih glasova.
Nagrada za životno delo, ustanovljena prošle godine, dodeljuje se na osnovu odluke Upravnog odbora nagrade Kiklopa.
Drugi krug glasanja obaviće se do 22. novembra.
Autor statute Kiklopa je akademski vajar Josip Diminić, pri čemu je “Veliki kiklop”, statua teška 6,2 kilograma, namenjen dobitniku nagrade za životno delo, a ostali laureati dobijaju statue teške oko jedan kilogram.
Biračko telo čine članovi hrvatskih udruženja književnika, izdavača, prevodilaca, Hrvatskog PEN centra, univerzitetski profesori, direktori i urednici izdavačkih kuća, novinari u kulturi, književni kritičari.., dok su u Upravnom odboru Bruno Kragić (Leksikografski zavod Miroslav Krleža, predsednik), Seid Serdarević (Fraktura), Miroslava Vučić (Školska knjiga), Zoran Simić (V.B.Z.), Mišo Nejašmić (Jesenski i Turk), Kruno Lokotar (Algoritam) i Tea Grujić (u ime Sajma).
Sajt pulskog sajma je www.sanjamknjige.hr
(SEEcult.org)