Američki mjuzikl “La la land” uvrstio se među rekordere po broju nominaciji za Oskara u istoriji te nagrade Američke filmske akademije, a dominaciju je potvrdila i trostruka oskarovka Meril Strip, koja je 20. put u karijeri kandidovana.
Romantični mjuzikl “La la lend” Dejmijana Šazela dobio je 14 nominacija za Oskara, pridruživši se tako dosadašnjim rekorderima – “Sve o Evi” (1951) i “Titanik” (1998).
Nakon nedavnog trijumfa na dodeli Zlatnog globusa, na kojoj je pobedio u sedam kategorija, “La la lend” bi sada mogao da osvoji Oskara za najbolji film, režiju, mušku i (Rajan Gosling) i žensku ulogu (Ema Stoun), te za fotografiju, montažu, kostim, scenario, scenografiju, originalnu muziku, miks zvuka i montažu zvuka, kao i za najbolju pesmu, pri čemu je u toj kategoriji nominovan dva puta.
Šazelov film, koji od 25. januara ima priliku da vidi i beogradska publika – kao najavu 45. Festa, postigao je veliki uspeh u bioskopima pričom o džez pijanisti koji se u zlatno vreme Holivuda, zavodljivog i nemilosrdnog šou biznisa, zaljubljuje u neuspešnu mladu glumicu.
La la land
Oskara za najbolji film, kako je saopšteno 24. januara u Los Anđelesu, mogli bi da dobiju i “Moonlight” i “Dolazak” (Arrival), koji imaju po osam nominacija, te “Manchester by the Sea”, “Lion”, “Greben spasa” (Hacksaw Ridge), “Hidden Figures”, “Fences” i “Hell or High Water”.
Za režiju su, uz Šazela, nominovani i francusko-kanadski reditelj Deni Vilnev za “Dolazak”, Mel Gibson za “Greben spasa”, Kenet Lonergan za “Manchester by the Sea” i Beri Dženkins za “Moonlight”, koji je sa Alvinom Mekrejnom nominovan i za najbolji adaptirani scenario.
Oskara za najbolji adaptirani scenario mogli bi da dobiju i filmovi “Fences” (August Wilson), “Hidden Figures” (Allison Schroeder i Theodore Melfi) i “Lion” (Luke Davies), a za najbolji originalni scenario, uz “La la lend”, i “Hell or High Water” (Taylor Sheridan), “Jastog” (Yorgos Lanthimos i Efthimis Filippou), “Manchester by the Sea” (Kenneth Lonergan) i “20th Century Women” (Mike Mills).
Za glavnu žensku ulogu, uz Emu Stoun za “La la lend” i neminovnu Meril Strip (Florence Foster Jenkins), nominovane su i Natali Portman (Jackie), Ejmi Adams (Dolazak) i Izabel Iper (Ona), dok su u konkurenciji za Oskara za glavnu mušku ulogu, uz Goslinga, i Kejsi Aflek (Manchester by the Sea), Denzel Vošington (Fences), Vigo Mortensen (Captain Fantastic) i Endrju Garfild (Hacksaw Ridge).
Meril Strip
Oskara za sporednu žensku ulogu mogle bi da dobiju Vajola Dejvis (Fences), Naomi Haris (Moonlight), oskarovke Nikol Kidman (Lion) i Oktavija Spenser (Hidden Figures), te Mišel Vilijams (Manchester By The Sea), a u muškoj kategoriji – Džef Bridžis (Hell or High Water), Maheršala Ali (Moonlight), Dev Patel (Lion) i, kao jedino iznenađenje, Majkl Šenon (Nocturnal Animals).
Za razliku od protekle dve godine, kada su organizatori dodele Oskara optuživani za razsnu diskriminaciju zbog isključivo belih kandidata u glumačkim kategorijama, ove godine su sve četiri kategorije u tom smislu izbalansiranije.
Među nominovanima za najbolji strani film je nagrađivana drama “Toni Erdman” nemačke rediteljke Maren Ade o odnosu ćerke i oca, koja je trijumfovala ranije na dodeli nagrada Evropske filmske akademije, te švedski film “A Man Called Ove”, danski “Land of Mine”, iranski “The Salesman” i australijski “Tanna”.
Za najbolјi dokumentarni film nominovani su italijanski “Požar na moru”, pobednik Berlinala 2016, te “I am Not Your Negro”, “Life Animated”, “OJ: Made in America” i “13th”.
Domaćin 89. ceremonije dodele Oskara, koja će biti održana 26. februara u Dolbi teatru u Los Anđelesu, biće voditelј i komičar Džimi Kimel.
Prošle godine Oskara za najbolji film osvojio je “Pod lupom” Toma Makartija, dok je “Povratnik”, koji je imao najviše nominacija (12) odneo svega tri nagrade, uključujući za režiju Alehandra Injaritua i konačno doneo Oskara za najboljeg glumca Leonardu Dikapriju. Uz pojedina iznenađenja, ali i očekivane trujumfe, 88. dodela Oskara protekla je i u znaku bojkota dela holivudskog krema zbog rasne nejednakosti među nominovanima, kao i uz poruke o potrebi borbe protiv globalnog zagrevanja i humanosti naspram fašizacije društva.
Pobednički film “Pod lupom” o novinarima “Boston globa” koji su razotkrili mrežu pedofila unutar Katoličke crkve, zasnovan na istinitim događajima, doneo je Makartiju i Oskara za najbolji oririginalni scenario, a prethodno je trijumfovao i na dodeli nezavisnih Spirit nagrada.
Najviše nagrada odneo je film “Pobesneli Maks: Autoput besa”, koji je trijumfovao u šest od deset kategorija.
(SEEcult.org)