Organizatori Evroprajda u Beogradu saopštili su novu rutu protestne šetnje LGBTIQ zajednice, koja je prvobitno zvanično zabranjena, a sada je najavljena za 17. septembar popodne od zgrade Ustavnog suda u Bulevaru kralja Aleksandra do stadiona Tašmajdan, gde bi trebalo da potom bude održan koncert.
Stadion Tašmajdan je tokom popodneva bio okružen policijskim snagama, budući da bi u okviru programa Evroprajda od 18 sati trebalo da bude održan višečasovni koncert. Policijske snage viđene su i kod Doma omladine Beograda i okolnim ulicama, a u centru grada je, inače, najavljeno zatvaranje saobraćaja i zbog Red Bull takmičenja tokom vikenda, kao i zbog promocije novih kadeta Vojske Jugoslavije 17. septembra.
Zatvaranje saobraćaja u centru grada, foto: A.L/SEEcult
Organizatori Evroprajda prijavili su MUP-u novu rutu šetnje, očekujući dozvolu, a predali su u međuvremenu i Vladi Srbije peticiju sa 27.000 potpisa kojom traže od predsednika Aleksandra Vučića i premijerke Ane Brnabić da “omoguće održavanje Evroprajda 2022 onako kako je to planirano”. “Insistiramo na tome da se Evroprajd održi u formatu u kom smo predvideli, nije bilo nijednog jedinog incidenta tokom ova četiri dana. Danas je petak i večeras sa početkom u 18 sati, kao i sutra u isto vreme, imaćemo dva koncerta na Tašmajdanu. To znači da smo već učinili dosta kompromisa time što smo pomerili koncerte sa Kalemegdana na Tašmajdan i to je poznato javnosti”, izjavio je Goran Miletić, prenela je N1.
Miletić je dodao da su, posle zabrane MUP-a, dobili “dva šamara od pravosudnih institucija”.
“Prvo od Upravnog suda i još gore od Tužilaštva, koje nije saopštilo da će se baviti samo nasilnicima, već da će kažnjavati sve, što je neprihvatljiva poruka. Mi smo ponovo podneli prijavu MUP-u za šetnju, za skup na otvorenom, to će biti i protestna šetnja, malo drugačija od onoga što smo hteli ranije. Proći ćemo ispred Ustavnog suda”, najavio je Miletić, podsetivši da je Ustavni sud već četiri puta proglašavao neustavnom dosadašnje zabrane Parade ponosa u Beogradu.
Ilustracija: BelgradePride/Europride Fb
Uprkos zabrani, ponovo će se okupiti, poručio je decidno.
“Dovedeni smo u situaciju da nemamo izbora, uprkos zabrani MUP, mi ćemo se okupiti. Ovo je potpuno drugačiji Prajd od onih ‘običnih’ koje smo imali. Mi smo ranije slali pozive predstavnicima vlasti, pa pisma poslanicima, ministrima, to smo radili 2011, 2012, 2014… U jednom trenutku je išla ona rečenica, koja je spontano nastala, ‘na Prajd se ne poziva, na Prajd se dolazi’. Svako zna da je Prajd, to je simbolika, nemojte tražiti da vas pozivamo”, rekao je Miletić, najavljujući šetnju od zgrade Ustavnog suda, preko Bulevara kralja Aleksandra i Beogradske do Ilije Garašanina, odnosno Stadiona Tašmajdan.
Diplomatski pritisak na vlasti u Beogradu preduzele su ambasade više od 20 zemalja, uključujući SAD, Francusku, Veliku Britaniju, kao i Hrvatsku i Sloveniju.
Izražavajući punu podršku članovima LGBTIQ zajednice povodom Evroprajda, ambasade su izrazile nadu u zajedničkom saopštenju da se naći rešenje koje će dozvoliti mirnu, legalnu i bezbednu šetnju.
Ambasade Australije, Austrije, Belgije, Kanade, Hrvatske, Holandije, Finske, Francuske, Danske, Irske, Italije, Japana, Holandije, Norveške, Portugala, Slovenije, Španije, Švajcarske, Ukrajine, Velike Britanije i SAD navele su i da je Srbija načinila važne korake ka jačanju jednosti za LGBTIQ zajednicu i njena prava da ne budu diskriminisana, kao i prava na slobodu izražavanja, a osuđuju “sve akte nasilja, uznemiravanja, stigmatizacije i diskriminacije prema ljudima na osnovu seksualne orijentacije, rodnog identiteta ili seksualnih karakteristika” i podržavaju “borbu protiv govora mržnje, nasilja i diskriminitornog targetiranja LGBTIQ osoba i zajednice u svim regionima sveta, uključujući Srbiju”.
Podršku Evroprajdu izrazilo je i 45 organizacija civilnog društva u Srbiji, koje su u zajedničkom saopštenju podsetile da njihova borba za osnovna ljudska prava i slobode traje više od tri decenije, te da pritom nije laka, a društvene i političke okolnosti pokazuju da nije ni blizu kraja, čime se dodatno potvrđuje njena opravdanost i neophodnost.
"Različita istraživanja jasno ukazuju da smo svojom borbom doprineli boljem razumevanju izazova sa kojima se LGBTIQ+ zajednica u Srbiji suočava kao i da smo doprineli širenju podrške i povećali stepen prihvatanja LGBTIQ+ osoba u društvu. Međutim, ovo nije dovoljno", navele su organizacije civilnog društva, upozoravajući na negativan trend u domenu rada institucija koji je usmeren na garantovanje poštovanja ljudskih prava i sloboda.
"2001. godine imali smo prvi pokušaj organizovanja Prajd šetnje u Beogradu koji se završio nasiljem nad onima koji su za svoju slobodu i prava odlučili da se bore, javno, ponosno i van svoja četiri zida. Prajd u Srbiji je godinama zabranjivan uz navođenje bezbednosnih rizika kao osnovnog razloga za zabranu. Kasnije, 2010. godine učesnici i učesnice Prajda su prošetali ulicama Beograda uz veliko prisustvo policije. Međutim, grad je te godine demoliran. Do 2014. godine Prajd je bio zabranjivan tri puta, a sve ove zabrane proglašene su neustavnim. Tek 2014. godine prva mirna Prajd protestna šetnja održana je u Srbiji. Danas, 2022. godine, kada je Beograd domaćin Evroprajda, zabrana šetnje je još jednom naša realnost. Predstavnici najviših državnih institucija ponovo posustaju pod pritiskom grupa sa ekstremnim stavovima pokazujući nespremnost da zaštite pipadnike i pripadnice LGBTIQ+ zajednice i njihova Ustavom zagarantovana prava. Uloga države nije da bira čija će prava žrtvovati kako bi udovoljila zahtevima onih koji LGBTIQ+ populaciju ne smatraju vrednom jedne šetnje ulicama Beograda. Bile one molba, apel ili nešto treće, ovakvo postupanje od strane predstavnika države jasan su pokazatelj onoga sa čime se članovi LGBTIQ+ zajednice suočavaju u svakodnevnom životu, a to su negiranje prava na dostojanstven život, pravna nesigurnost i nekažnjivost nasilja", navele su organizacije civilnog društva.
Zbog vrednosti koji zajedno dele, potpsnici saopštenja smatraju tu borbu zajedničkom i pozivaju državne institucije da procesuiraju one koji predstavljaju bezbednosni rizik i i da omoguće slobodu okupljanja pripadnicima i pripadnicama LGBTIQ+ zajednice kao i svim saveznicima i saveznicama.
Saopštenje su potpisali Inicijativa mladih za ljudska prava, SHARE Fondacija, Fond za humanitarno pravo, CRTA, Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava, Beogradski centar za ljudska prava, Žene za mir, Odbor za ljudska prava Niš, Mreža odbora za ljudska prava u Srbiji CHRIS, Građanske inicijative, Žene u crnom, InTER, SOS Vlasotince, Dečiji centar Zaječar, Građanske akcije Pančevo, Evropski pokret u Srbiji, Udruženje Fenomena, Nezavisno udruženje novinara Srbije, forumZFD Beograd, Asocijacija DUGA, A 11 - Inicijativa za ekonomska i socijalna prava, Centar za praktičnu politiku, Centar za ljudska prava Niš, Vojvođanski građanski centar, Centar E8, Western Balkans Institute WEBIN, Komitet pravnika za ljudska prava YUCOM, CIvil RIghts Defenders, Praxis, Užički centar za prava deteta, Centar za ženske studije Beograd, Autonomni ženski centar, Institut za evropske poslove, Beogradska otvorena škola, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Slavko Ćuruvija fondacija, Impuls Tutin, Otvoreni krug Novi Sad, Udruženje građana ATINA, Centar za evropske politike - CEP, Centar za primenjenu istoriju, Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, Udruženje Da se zna! i Unija organizacija Srbije koje se bave zaštitom osoba koje žive sa HIV-om i AIDS-om (USOP).
Iako je MUP zabranio šetnju, a predsednik Srbije ponovio da poštuje tu odluku i da ujedno neće da se bavi Evroprajdom, mediji su preneli nezvanične informacije da su vlasti u Beogradu ipak obećale Evropskoj komisiji da će šetnje biti.
Vučić je izjavio TV Pink da je ta tema “pokvareno nametnuta srpskom narodu” i da neće time da se bavi, a ponovo je kritikovao i protivnike šetnje LGBTIQ zajednice.
“Neću da se bavim tom temom, pokvareno nametnutom srpskom narodu i svi oni koji su za, ali i oni koji su ekstremno protiv šetnje, svi učestvuju u hibridnom ratu protiv svoje zemlje”, rekao je Vučić, dodajući da ne razume ni one koji sebi daju pravo da šetaju, a drugima bi to da uskrate, ali ne razume i “ove druge”, koji ne prihvataju molbu za odlaganje šetnje i premijerki Ani Brnabić dovikuju na skupovima da je bednica.
Premijerki, koja se otvoreno izjašnjava kao gej osoba, nisu se izvinile ni vladike koje su iznosile strašne uvrede na njen račun, a ni pripadnici LGBT populacije koji su je, kako je rekao Vučić, “vređali, iako je učinila više za njih nego iko pre nje”.
Dom omladine Beograda, foto: A.L/SEEcult
Podršku organizatorima šetnje Evroprajda pružile su pojedine stranke opozicije, a poslanička grupa Zeleno-levog kluba, Ne davimo Beograd i Moramo, najavila je da će takođe šetati, kao i pojedine poslanice Evropskog parlamenta, koje su u Beograd doputovale tim povodom.
Organizatori Evroprajda koriste, inače, i sve pravne mogućnosti za poništenje odluke MUP-a Srbije o zabrani šetnje, uključujući žalbu Upravnom sudu povodom odluke kojom je zabranjena i šetnja LGBTIQ zajednice i najavljena kontra-porodična šetnja.
Nezavisno od šetnje Evroprajda, centar Beograda će tokom vikenda biti zatvoren za saobraćaj zbog organizacije vožnje bolida Formule 1 u saradnji sa timom “Oracle Red Bull Racing”, kao i zbog promocije novih oficira.
Takovska, foto: A.L/SEEcult
Povodom manifestacije “Red Bulla”, od 16. septembra u 18 časova do 18. septembra u 24 časa za saobraćaj će biti zatvorene ulice Kralja Milana (od Trga Slavija do Terazija), pri čemu će poprečne ulice biti prohodne, zatim Terazije, Kolarčeva, Makedonska (od Kolarčeve do Dečanske), Trg republike, Vase Čarapića i Studentski trg.
Povodom tradicionalne svečanosti povodom završetka školovanja i unapređenja u prvi oficirski čin kadeta Vojne akademije i Medicinskog fakulteta Vojno-medicinske akademije, koju organizuju Ministarstvo odbrane Srbije i Vojna akademija 17. septembra ispred Doma Narodne skupštine od 10 do 13 časova, uz generalnu probu dan ranije tokom popodneva, za saobraćaj će biti zatvoreni 16. septembra od 16 do 19 časova, kao i 17. septembra od 8 do 14.30 časova: Trg Nikole Pašića (u celini do Terazija), Dečanska (od Nušićeve do Trga Nikole Pašića), Takovska (od ugla sa Kosovskom do raskrsnice Bulevar kralja Aleksandra – Trg Nikole Pašića – Kneza Miloša), Bulevar kralja Aleksandra (od raskrsnice sa Crkvom Svetog Marka do raskrsnice Trg Nikole Pašića – Kneza Miloša – Takovska ulica), Kneza Miloša (od raskrsnice sa Ulicom kralja Milutina do raskrsnice Bulevar kralja Aleksandra – Trg Nikole Pašića – Takovska), Svetozara Markovića, Beogradska, Kosovska, Svetogorska, 27. marta, Masarikova, Kralja Milana, Nemanjina, Dragoslava Jovanovića, Vlajkovićeva, Kondina, Palmotićeva i Majke Jevrosime.
Tribine za praćenje Red Bull vožnje, Terazije, foto: A.L/SEEcult
Tokom realizacije obe manifestacije od 16. do 18. septembra vozila javnog gradskog prevoza će se kretati alternativnim trasama, a na izmenjenim trasama će koristiti postojeća stajališta linija JGP-a.
Napeta bezbednosna situacija uslovila je, inače, i da nastava u pojedinim školama u centru grada koja je predviđena za subotu bude otkazana, kao što je to slučaj u muzičkim školama "Mokranjac" i "Stanković".
*Naslovna fotografija: Belgrade Pride, arhiva, Vesna Lalić
(SEEcult.org)