Umetnička galerija Bosne i Hercegovine otvara 22. maja novu stalnu postavku “Monumentum/Momentum/Memento”, kojom obeležava sto godina od sarajevskog atentata na austrijskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda i njegovu ženu Sofiju. Centralni deo izložbe je medaljon – deo Spomenika umorstvu, podignutog 1917. godine, na treću godišnjicu atentata.
Nova stalna postavka UG BiH, prema rečima kustoskinje Maje Abdomerović, razlikuje se od prethodnih po veličini, ali zapravo je urađena po istom principu kao i dosadašnje – dela iz depoa poslužila su kao inspiracija za pričanje priče, ali ovaj put ne o XX veku u umetnosti BiH ili o boji, već o istorijskom događaju koji se desio u Sarajevu pre sto godina.
“Priča koju pričamo ovom stalnom postavkom u svom središtu ima medaljon, deo spomenika – Spomenika umorstvu - podignutog 1917. godine na godišnjicu atentata na prestolonaslednika Ferdinanda i njegovu ženu Sofiju. Ovaj medaljon se u depou Umetničke galerije BiH nalazi od 1979. godine, kada je prenešen iz Zemaljskog muzeja. Oduvek je postojalo interesovanje, posebno novinara, za medaljon, ali tek poslednjih godina, a posebno kako se približava obeležavanje 100 godina od atentata, taj interes raste i proširio se i na celokupnu javnost”, navela je kustoskinja.
Razlog za to su, kako je ocenila, verovatno i apsurdne inicijative da se spomenik vrati na staro mesto.
Umetnička galerija BiH stoga je odlučila da upravo oko tog medaljona postavi izložbu ili bolje rečeno inscenira postavku, da ga izvadi iz depoa, ukaže mu poštovanje kao i svakom umetničkom delu i omogući javnosti da vidi taj medaljon o kojem se mnogo priča. Uz medaljon, takođe kao deo spomenika, izložene su i dve krune, koje su se nalazile na njegovom vrhu.
Sva ta tri artefakta prošla su veoma intenzivan restauratorski tretman – zahvate je izvršio vajar Daniel Premec. Medaljon je danas, kako je istaknuto, neprepoznatljiv u svojoj lepoti.
Dignut na postament i postavljen unutar galerijskog prostora, taj rad mađarskog skulptora Eugena Borija (Jeno Bory) postao je interesantno umetničko delo, primer kasne secesije.
Izložba obuhvata i rad Radenka Milaka iz ciklusa “28/06/1914.”, naslikan 2005. godine, takođe iz kolekcije UG BiH.
Poseban segment izložbe, a značajan deo priče koju priča, predstavlja video instalacija “Gavrilov princip” dve mlade češke umetnice Alie Krulisove i Jane Morkovske.
Taj rad bio je deo češke selekcije na izložbi “Ljudsko dostojanstvo”. Tehnički je izuzetno zahtevan, zbog čega su morale biit izvršene izmene u prostoru i nabavljena najsavremenija video oprema. Time je upotpunjena namera UG BiH da novom stalnom postavkom ponudi neistorijski, “nenavijački” i netumačeći, već čisto umetnički pristup istorijskom događaju od pre sto godina. Kako je navela kustoskinja, namera UG BiH je da tom inscenacijom ponudi svakom posetiocu da na bazi vlastitih iskustava razvije nove asocijacije i razmotri svoj pogled na taj trenutak u istoriji.
Naziv izložbe na latinskom jeziku “Monumentum/Momentum/Memento” osmišljen je kao objašnjenje koncepta.
Monumentum stoji za spomenik koji to više nije, ali i ti delovi u sebi nose mnogo različitih slojeva i priča koje sežu čak do današnjih dana. Momentum stoji za video instalaciju kroz koju mora proći svaki posetilac i na trenutak se naći u poziciji Ferdinanda i Sofije koji prolaze kroz masu posmatrača i znatiželjnika koji su izašli da vide i pozdrave povorku. Video instalacija pokazuje trenutak, simuliran i snimljen u slow motion, kada se čuje pucanj i reakciju tih posmatrača. Taj rad postavlja pitanje šta je trenutak u istoriji ili istorijski trenutak i koliko je pojedinac svestan da je u tom jednom trenutku od posmatrača postao svedok. Memento je uključen u naziv izložbe kao poruka da se pamti ili zapamti ili kao namera Ug BiH da tom izložbom doprinese sećanju na prvu i do tada najveću katastrofu koju su ljudi sami sebi priredili.
Nova stalna postavka Umetničke galerije BiH ima za cilj da u jubilarnoj godini ponudi kvalitetnu alternativu brojnim programima i dešavanjima.
S obzirom na temu postavke, kako je saopštila UG BiH, dogovoreno je sa Muzejom grada da se izložba poveže sa Muzejom atentata i da to bude ponuđeno kao “paket aranžman” za izgradnju slike o tom istorijskom trenutku.
(SEEcult.org)