• Search form

14.05.2011 | 14:32

Nove emancipacijske borbe

Konferencija Subversiv Film Festivala, na temu “Nove emancipacijske borbe”, svečano počinje 15. maja okruglim stolom “Evropa, Mediteran i Bliski Istok”, organizovanog povodom 50-godišnjice Pokreta nesvrstanih i njegove prve konferencije, održane 1961. u Beogradu.

Učesnici okruglog stola, među kojima su bivši jugoslovenski državni funkcioneri, razgovaraće o ključnim zemljama Pokreta nesvrstanih nekad i sad, kao i o emancipacijskom potencijalu narodnih pokreta danas, uključujući nedavne događaje u Egiptu.

Nove emancipacijske borbe

Konferencija Subversiv Film Festivala, na temu “Nove emancipacijske borbe”, svečano počinje 15. maja okruglim stolom “Evropa, Mediteran i Bliski Istok”, organizovanog povodom 50-godišnjice Pokreta nesvrstanih i njegove prve konferencije, održane 1961. u Beogradu.

Učesnici okruglog stola, među kojima su bivši jugoslovenski državni funkcioneri, razgovaraće o ključnim zemljama Pokreta nesvrstanih nekad i sad, kao i o emancipacijskom potencijalu narodnih pokreta danas, uključujući nedavne događaje u Egiptu.

Najavljeni su Budimir Lončar, učesnik u osnivaju Pokreta nesvrstanih, bivši jugoslovenski ministar i specijalni izaslanik Generalnog sekretara UN-a za nesvrstane, koji je sada predsednik Saveta za spoljnu politiku i međunarodne odnose predsednika Hrvatske Ive Josipovića, zatim egipatski ekonomista i predsednik Svetskog foruma za alternative Samir Amin, bivši predsednik Hrvatske i poslednji predsednik Predsedništva SFRJ Stipe Mesić, profesor Američkog univerziteta u Kairu i poslednji jugoslovenski ambasador u Egiptu Ivan Iveković, profesor Fakulteta političkih nauka i glavni analitičar predsednika Hrvatske Dejan Jović i istoričar Tvrtko Jakovina, profesor Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Temu okruglog Jakovina je sažeo podsećanjem da su članice Pokreta nesvrstanih različito iskoristile proteklih 50 godina, uključujući SFRJ, nekada najaktivniju i najstabilniju, koja više ne postoji.

Indija, ključna država Pokreta, zbog svoje veličine, važnosti, demokratskog i privrednog potencijala, i dalje je važna na globalnom nivou i fokusirana na druge krugove u međunarodnim odnosima.

Razgovor s bivšim diplomatama, učesnicima događaja, predsedavajućima međunarodnih organizacija i teoretičarima, trebalo bi da, s jedne strane, pokaže šta je Pokret nesvrstanih značio tokom Hladnog rata, koliko je bio važan za položaj Jugoslavije, koje je ideje zagovarao i koliko je od svega ostalo u svetu danas. Takođe, razgovor bi trebalo da identifikuje teme koje su otvorene pre pola veka i objasni šta se, osim dekolonizacije, zaista popravilo na bolje.

Biće reči i o današnjici i promenama u Trećem svetu, paće učesnici pokušati da objasne kako to da su neke od dojučerašnjih siromašnih zemalja danas aktivne i perspektivne članice grupe 20 najmoćnijih država sveta, dok su mnoge druge, pre svega u Africi u vreme “vetra promena” i dekolonizacije, imale više stope rasta i bile objektivno bogatije nego što su to danas.

Proleće arapskih naroda, nove tehnologije i činjenica da su se udaljeni svetovi približili, da se gledaju iz veće blizine no ikada ranije, te da se nepravda, razlike između bogatih ili siromašnih osećaju više nego ikada u prošlosti, trebalo bi da otvore razgovor prema procenama budućnosti, onome što će se događati i u danas najzanimljivijem arapskom svetu, ali i ostalim kontinentima.

Prema navodima Jakovine, pitanje je da li je Zapad, kakav smo poznavali, pred padom ili će ostatak sveta postati sličniji liberalnim demokratijama Zapadne Europe. Takođe, postavlja se pitanje koje je mesto malih država u novom svetu i zašto je Afrika u vremenu opšteg smanjenja udaljenosti i ubrzanja vremena, mnogima danas dalja i manje poznata nego što je to bila ranije.

Četvrti Subversive Film Festival počeo je 7. maja indijskim filmom “Kali-juga: mračno doba”, u prisustvu autora Shyama Benegala, a predstavio je više od 60 naslova, tematski fokusiranih na pokrete za oslobađanje koji s jedne strane oblikuju, a s druge strane dekonstruišu kolonijalne prakse.

Međunarodna konferencija “Nove emancipacijske borbe” okupiće od 15. do 21. maja u bioskopu “Europa” neka od najvažnijih imena savremene teorije i radikalne misli.

Među učesnicima su najavljeni Slavoj Žižek, Samir Amin, te Antionio Negri, Zygmunt Bauman, Istvan Meszaros, Gayatri Spivak, Terrry Eagleton i David Harvey.

Bauman će pokušati da odgovori na pitanje: “Ima li budućnost levicu?”, dok će Eagleton, dekonstruišući najuobičajenije mitologije marksizma, pojasniti zašto je Marks ipak bio u pravu.

Novost ovogodišnjeg programa je Svetski forum za alternative (World Forum for Alternatives), a reč je o susretu na kojem će se okupiti politički aktivisti, ekonomisti i teoretičari iz Indije, Senegala, Egipta, Kine, Španije, Portugala, Rumunije, Češke, Francuske, Mađarske, Crne Gore, Slovenije, Austrije, Nemačke, Grčke, Kipra, Velike Britanije...

Cilj Foruma je da se, kroz panel-diskusije, osvrne na čitavu regiju i ponudi odgovore na tri pitanja: Analiza političko-ekonomske situacije svake zemlje, Šta se radi (pokreti otpora) i Šta da se radi?

Prema navodima organizatora, Svetski forum za alternative, uz podršku evropske mreže za alternativno mišljenje i politički dijalog “transform!”, nije samo intelektualni događaj, već pre svega direktna politička poruka o nužnosti regionalnog i transnacionalnog udruživanja radi osmišljavanja alternative.

Filmski program 4. Subversive Festivala, inače, završava se 14. maja filmovima “Vruć vetar” (1973) indijskog autora Misore Srinivasa Sathyu, “Figurica” (2009) u režiji nigerijskog glumca, producenta i redotelja Kunlea Afolayana, te australijskim filmom “Samson i Dalila” (2009), debitantskim radom aboridžinskog autora Warwicka Thorntona.

Ujedno se završava i filmsko-teorijska škola - predavanjima koja će održati Robert Stam (Subverzije slikovnih medija: političke estetike otpora) i ikone Nolivuda Zeb Ejiro i Kunle Afolayan (Nollywood: jedna industrija, mnoštvo glasova).

Stam je profesor Univerziteta u Njujorku, a dosad je objavio niz knjiga prevedenih na dvadesetak jezika. U predavanju će Stam predstaviti neku vrstu leksikona pojmova u vezi sa subverzivnom estetikom u filmu i medijima, uz primere u obliku isečaka, uglavnom iz Brazila. Stam koristi pojam slikovnih medija (cine-media) u najširem mogućem značenju koje obuhvata širok spektar audio-vizuelnih-digitalnih medija (igrani i dokumentarni film, televiziju, muzičke spotove, satire na kablovskoj televiziji, internet parodije, aktivizam na društvenim mrežama...).

Sajt Subversive Film Festivala je www.subversivefilmfestival.com, a program konferencije nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.