Vesti

Nove izložbe u Reflektoru

15. maj 2023.
SEEcult.org
reflektor
reflektor

Galerija Reflektor u Užicu predstavlja mlade umetnike iz Vojvodine Jelenu Vladušić i Valentina Vargu na njihovim samostalnim izložbama “Pejzaži iz stomaka”, odnosno “Materijalni sinhronizam rođenja i smrti”.

Jelena Vladušić započela je rad na fotografijama iz ciklusa “Pejzaži iz stomaka”, koje su beležene tokom dužeg perioda, u posebno osetljivom periodu svog života vezanom za pripreme za majčinstvo.

“Čak i ako uračunamo veštinu i ‘dobro oko’ fotografkinje mogla bi to biti obična beleška, vizuelni podsetnik na šetnje šumom na obalama Tise. Ali nije. Šuma koja nam se tek štedljivo, fragmentarno na njima prikazuje deluje gotovo mitski, drevno, kao ‘čudesni iskonski entitet’ nastao kao ishod saradnje ‘živih stvorova’ i njihovog ‘dugotrajnog i postojanog umiranja’. Gotovo povezana sa prapočecima života, ravnodušna prema nama, kratkoročnim prolaznicima u svetu. Samo šuma, život sam. I upravo iz te nevidljive a ipak prisutne aure, nadire Bartov punctum koji probada posmatrača i pokreće ili preokreće njegov svet osećajnosti? Dolazi do sadejstva unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora…”, navela je u pratećem tekst
Silvia Dražić.

Prema rečima same umetnice, ovde dolazi do promene perspektive, vreme se na kratko zaustavlja, i potraga za mestom dovodi do otkrića da se može biti i postati mesto samo. “Sa centrom unutar sebe ponovo se gleda spolja”, navela je Jelena Vladušić, koja koristi fotografiju kao glavno sredstvo istraživanja različitih phiholoških, socijalnih i političkih prostora.

Rođena 1984. godine u Novom Sadu, gde je završila osnovne i master studije fotografije na Akademiji umetnosti, Jelena Vladušić odbranila je doktorski rad 2017. godine na Univerzitetu umetnosti u Beogradu (višemedijska umetnost).

Izlagački je aktivna od 2005. godine, a radove je predstavila na pet samostalnih izložbi i učestvovala na brojnim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Među priznanjima koje je dobila je i nagrada na Bijenalu mladih umetnika Evrope i Mediterana (BJCEM) 2009. Od 2010. zaposlena je na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, gde učestvuje u realizaciji
nastave na Departmanu za grafičko inženjerstvo i dizajn, kao i na katedri za Scensku arthitekturu, tehniku i dizajn.

Valentin Varga u umetničkoj praksi istražuje mogućnosti istovremenog prikazivanja rođenja i smrti, odnosno nastanka i nestanka u materiji.

Kao deo rada, pokušava da mapira različita shvatanja rađanja i smrti u raznim religijama i filozofijama i njihov odnos prema vremenu, fokusirajući se na monistička učenja, koje čine filozofsku osnovu njegovog rada.

“U procesu realizacije multimedijalnih radova korišćene su razne metode, prvenstveno jukstaponiranje ikonografije svakodnevnice sa arhaičnim i arhetipičnim simbolima. Jukstaponiranjem novonastalih ili već postojećih simbola nastajanja i prolaznosti pokušavam sastaviti ‘harmonične paradokse’. Glavni motiv ovih radova je metlica brisača kao i sam proces brisanja, kao nešto što već u sebi nosi istovremenost nastanka i nestanka. U svojim radovima operiram sa kompleksnom simbolikom, a samu formu pokušavam da redukujem na minimum, tako da ona pruža mogućnost beskonačne interpretacije. Pored prethodno navedenih, radovi problematizuju i pojam individue i odnos čoveka i predmeta”, naveo je Varga povodom izložbe “Materijalni sinhronizam rođenja i smrti”.

Rođen 1990. godine u Novom Sadu, Varga je diplomirao na Akademiji likovnih umetnosti u Sarajevu, na odseku slikarstvo. Master studije apsolvirao na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.

Učestvovao je na brojnim grupnim izložbama (Srbija, Bosna i Hercegovina, Mađarska, Austrija) i na pet samostalnih izložbi. Učestvovao je i na brojnim kolonijama umetnika i u umetničkim projektima u Srbiji i u inostranstvo.

Jedan od osnivača umetničke grupe CtrlV Art. Od 2015. godine je organizator likovne kolonije “TAKT” (Temerinska likovna stvaralačka kolonija). Od 2021.godine je član Saveza Udruženja Likovnih Umetnika Vojvodine (SULUV), a živi i stvara u Temerinu.

Izložbe Jelene Vladušić i Varge biće otvorene do 24. maja.

Program Galerije Reflektor ove godine realizuje se uz podršku programa Kultura za demokratiju (CFD) koji pomaže nezavisnoj kulturnoj sceni u Srbiji da, koristeći kulturu i umetnost, podstiče kritičko i kreativno razmišljanje o društvenim temama koje su od važnosti za lokalne zajednice. Prva faza projekta CFD traje do februara 2025. godine, a podržava ga Vlada Švajcarske, dok ga sprovodi Hartefakt fond.

*Foto: AD/Arhiva Reflektora

(SEEcult.org)

Tagovi