Promocije knjiga “Derviševa kobna ptica” Radovana Popovića i “Derviš ili čovek, život i smrt” Nadije Rebronje, u izdanju “Službenog glasnika”, organizovane povodom veka od rođenja slavnog pisca Meše Selimovića, 26. aprila u Rimskoj dvorani Biblioteke grada Beograda.
Popović poznat je kao autor biografskih knjiga naših najpoznatijih pisaca, među kojima je i Selimović.
“Derviševa kobna ptica”, prema navodima Radoslava Bratića, uspešno ispunjava one praznine koje su ostale u srpskoj književnoj istoriografiji, a koje život i delo pisca približavaju čitaocu.
Popović istražio je more arhiva, iskopao i ono što je bilo nepoznato i nevidljivo, što su decenije već sakrile i predstavio nam Selimovića potpunije i prisnije od drugih.
“Ova zbirka kao da je stvorena za one koji treba da savladaju Mešine romane”, napisao je o knjizi “Derviševa kobna ptica” Bratić.
Selimovićev roman “Derviš i smrt”, verovatno jedno od najsloženijih i najslojevitijih dela posleratne jugoslovenske književnosti, sublimiše u sebi sve kvalitativne dominate rukopisa Selimovića.
“Derviš i smrt” je, kako je istakao “Glasnik”, univerzalna paradigma o dobru i zlu, slobodi i totalitarnim sistemima, o dijalektici i ustrojstvu društva i položaju mislećeg čoveka u njemu. Ali svako dosadašnje tumačenje ostajalo je uglavnom unutar jednog kritičkog diskursa koji se završavao humanističkim aspektima ili socio-antropološkom slikom.
Nadija Rebronja u studiji “Derviš ili čovek, život i smrt (Religijski podtekst romana Derviš i smrt Meše Selimovića)” odlazi korak dalje ka mitskim i imaginativnim prostorima islamskog verovanja i svete knjige Kuran, poredeći drevna predanja i granice piščeve slobode, tražeći i nalazeći ključeve dogmatske svesti, ali i minucioznih Selimovićevih karakteroloških nijansiranja likova. Dolazeći do zanimljivih i neobičnih uvida i paralelizama, u islamu kao i u drugim religijama, Nadija Rebronja uspostavlja pravu meru odnosa, preplitanja i uzajamne inspirativnosti dve knjige - najveće knjige islama i jednog od najvećih romana 20. veka.
Na promociji knjiga govoriće Nadija Rebronja, Petar Arbutina i Gordana Milosavljević-Stojanović.
Stogodišnjica rođenja Selimovića, koji je rođen 1910. godine u Tuzli, a preminuo 1982. u Beogradu, obeležava se tokom 2010. i u Srbiji i u Bosni i Hercegovini, a gotovo istovremeno su organizovana i dva naučna skupa u Beogradu i Sarajevu, povodom dana njegvoog rođenja, 26. aprila.
U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti biće održan 27. i 28. aprila naučni skup koji će otvoriti predsednik SANU Nikola Hajdin, a odlomke iz Selimovićevih dela čitaće dramski umetnik Gojko Šantić, dok će uvodne govore održati akademici Dobrica Ćosić i Matija Bećković.
Obeležavanje stogodišnjice rođenja Selimovića počinje 26. aprila i u BiH - međunarodnim naučnim skupom u Sarajevu, na inicijativu Akademije nauka i umjetnosti BiH, u saradnji sa PEN Centrom i gradovima Sarajevo i Tuzla.
Povodom jubileja, 26. aprila u Beogradskom dramskom pozorištu gostuje Kruševačko pozorište predstavom “Tvrdjava”, u režiji Nebojše Bradića, ministra kulture Srbije, koji će se i obratiti publici.
(SEEcult.org)