Novi broj časopisa “Moderna konzervacija”, godišnjaka u izdanju Nacionalnog komiteta ICOMOS Srbija, donosi niz tekstova različitih tema u oblasti istorije, teorije i filozofije konzervacije i konzervatorske prakse, kao i intervju sa dugogodišnjim predsednikom međunarodnog ICOMOS-a Mihaelom Pecetom, te prevode dokumenata u oblasti konzervacije, prikaze knjiga, izložbe i međunarodnog kongresa.
Iako tematski okvir časopisa čini moderna konzervacija, njeno stvarno poznavanje nije moguće ostvariti bez uvida u istoriju, teoriju i filozofiju konzervacije, pa otuda časopis “Moderna konzervacija”, kako navodi redakija, nastoji da preko redovnih rubrika uspostavi balans između istorije, teorije i filozofije konzervacije, s jedne, i konzervatorske prakse, sa studijama slučajeva iz Srbije i sveta, s druge strane.
Četvrti broj “Moderne konzervacije” nudi sedam priloga u rubrici posvećenoj istoriji, teoriji i filozofiji konzervacije, čiji se autori bave različitim temama - od teritorijalnog menadžmenta, preko istorijskog pregleda vodećih ličnosti, teorijskih principa i međunarodnih organizacija u oblasti zaštite kulturnog nasleđa u 20. veku, konzervatorske filozofije ICOMOS-a o vernakularnom nasleđu, konzervatorsko-restauratorskog obrazovanja u Bugarskoj, direktiva Evropske unije i očuvanja kulturne baštine, ICOMOS-ovih smernica za procenu uticaja na nasleđe do uloge urbanodizajnerskih vodiča u zaštićenim celinama.
Segment posvećen konzervatorskoj praksi donosi 13 priloga – od preispitivanja pristupačnosti kulturnog nasleđa, odnsono razumevanja arheologije, preko tema “Urbanizacija i razvoj fortifikacionog sistema srednjovekovnog grada Pirana”, “Primena starih tehnika klesanja skulpturalnih arhitektonskih elemenata na srpskim srednjovekovnim crkvama 12. i 13. veka”, “Svetska baština – Manastir Studenica”, “Vrste oštećenja na slikarstvu Bogorodičine crkve u Studenici i postupci za njihovu reintegraciju”, “Konzervacija, restauracija i prezentacija zidnog slikarstva egzonarteksa u manastiru Sopoćani”, “Regulacioni plan istorijske zone Jajca sa zaštitnom zonom”, “Istraživanja zidnog slikarstva Ishak Čelebijine džamije u Bitolјu”, “Fenomeni degradacije slikane zidne dekoracije u katedralnoj crkvi Uspenja Bogorodice u Moskopolјu”, “Aktivnosti edukacije i obuke u konzervaciji graditelјskog nasleđa u Banskoj Štjavnjici u Slovačkoj”, “Kompleksi ložionica u Somboru i Novom Sadu – Elementi železničke infrastrukture kao kulturno nasleđe”, “Škola zemlјane arhitekture u Mošorinu – mORA” do transformacije istorijskih objekata kroz vreme na primeru projekata državnih zdanja arhitekte Nikole Nestorovića.
Uz intervju sa nemačkim i svetskim ekspertom Mihaelom Pecetom, novi broj “Moderne konzervacije” sadrži i prevode šest dokumenata iz oblasti konzervacije, zaključno sa Madridskim dokumentom (2014) o pristupima konzervaciji arhitektonskog nasleđa 20. veka, kao i prikaze knjiga čiji su autori Giuseppe Basile, Dubravka Đukanović i Olivera Kandić, izložbe Dubravke Đukanović “Kako očuvati i koristiti kulturno nasleđe” i 13. Međunarodnog kongresa “The Deterioration and conservation of Stone Sciene and Art: A Future for Stone”, održanog nedavno u Glazgovu.
I četvrti broj “Moderne konzervacije” nastavlјa tradiciju objavlјivanja priloga stranih autora čiji doprinos je u skladu sa konceptom tog časopisa koji se zalaže za povećanje znanja i promociju etički utemelјene konzervatorske prakse, sa osnovnom idejom unapređenja discipline i povećanja brige i odgovornosti za očuvanje nasleđa u sopstvenoj sredini.Prema navodima ICOMOS Srbija, izuzetna recepcija prethodna tri broja u Srbiji i regionu opravdala je ideju izdavača o pokretanju novog i savremenog stručnog časopisa 2013. godine, čiji bi koncept korespondirao sa zahtevima moderne konzervacije.
Časopis ima specifičan pristup konzervatorskim problemima i zadacima, sa akcentom na znanju i unapređenju materije zaštite i očuvanja kulturnog i prirodnog nasleđa. Naziv “Moderna konzervacija” proistekao je iz saznanja da je obavlјanje konzervacije danas, kao delatnosti od javnog interesa, često praćeno lutanjem između konvencionalnih i savremenih pristupa. Iz različitih razloga, ali možda najviše zbog nedovolјnog poznavanja savremenih kretanja u struci. Kao deo međunarodne asocijacije u čijoj tradiciji je prisutno zalaganje za unapređenje znanja, upoznavanje sa najnovijim trendovima i savremenim metodologijama, Nacionalni komitet ICOMOS Srbija u obavezi je da se zalaže za poštovanje principa savremene konzervacije i afirmaciju vrednosti i različitosti nasleđa. I pokretanje časopisa predstavlјalo je korak u tom pravcu i jedan od najvažnijih programskih zadataka ICOMOS-a Srbija.
*U prilogu: Sadržaj četvrtog broja “Moderne konzervacije”
(SEEcult.org)