• Search form

16.05.2012 | 12:18

Novi ciklus Criticize This!

Novi ciklus Criticize This!

Završni, treći Art modul regionalnog projekta Criticize This!, posvećenog edukaciji mladih umetničkih kritičara i vraćanju kritike u medije, započeće trodnevnim programom u Ulcinju od 17. do 19. maja, u okviru kojeg će predavanja na temu društvenih promena održati Alberto Toscano, Gerald Raunig, Kenan Malik i Davor Beganović. Predavači će učestvovati i na javnoj tribini na temu “Instrumentalizacija umetnosti i šta kritika ima s tim”.

Serijom predavanja u Ulcinju počinje novi ciklus mentorskog rada i produkcije umetničkih kritika u oblasti književnosti i vizuelnih i izvođačkih umetnosti, čiji su autori mladi polaznici iz regiona, koji će ovih dana biti odabrani na osnovu javnog konkursa raspisanog u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji.

Alberto Toscano, predavač na odseku sociologije londonskog univerziteta Goldsmiths, filozof, kulturalni kritičar, društveni teoretičar, bavi se istraživanjem razvoja ideje komunizma u savremenoj misli, te genealoškom analizom koncepta fanatizma. Pored brojnih naučnih i teorijskih članaka, do sada je objavio i dve knjige - “The Theatre of Production: Philosophy and Individuation between Kant and Deleuze” (Palgrave Macmillan, 2006) i “Fanaticism: The Uses of an Idea” (Versobooks, 2010).

Gerald Raunig, filozof i teoretičar umetnosti, radi na Zürcher Hochschule der Künste i na EIPCP-u (European Institute for Progressive Cultural Policies). Koordinirao je transnacionalne istraživačke projekte pri EIPCP-u - Republicart (2002-2005), Transform (2005-2008) te Creating Worlds (2009-2012). Autor je i urednik brojnih knjiga, među kojima su “Art and Revolution. Transversal Activism in the Long Twentieth Century” (MIT press, 2007), “Art and Contemporary Critical Practice. Reinventing Institutional Critique” (maylfybooks, kourednik s Geneom Rayem, 2009), “A Thousand Machines” (MIT press, 2010), te “Critique of Creativity” (mayflybooks, kourednik s Geneom Rayem i Ulfom Wuggeningom, 2011).

Davor Beganović, teoretičar književnosti, bio je naučni saradnik na Odseku za slavistiku Univerziteta u Konstanci, gde je predavao bosanski/hrvatski/srpski jezik i književnost. Od letnjeg semestra 2010. godine asistent je na Odseku za slavistiku Univerziteta u Beču. Autor je monografija “Pamćenje traume - apokaliptička proza Danila Kiša” (2007), te “Poetika melankolije. Na tragovima suvremene bosansko-hercegovačke književnosti” (2009). Priredio je sa Peterom Braunom zbornik tekstova “Krieg Sichten. Zur medialen Darstellungen der Kriege in Jugoslawien” (2007). Preveo je i priredio dve knjige izabranih tekstova Renate Lachman “Phantasia – Memoria – Rhetorica” (2002) i “Metamorfoza činjenica i tajno znanje” (2007).

Kenan Malik, pisac i predavač, po obrazovanju je neurobiolog i istoričar u oblasti nauke. Kao naučni autor, fokus postavlja na filozofiju biologije te savremene teorije multikulturalizma, pluralizma i rase. Autor je dela “The Meaning of Race” (1996), “Man, Beast and Zombie” (2000), te “Strange Fruit: Why both sides are wrong in the race debate” (2008). Gorljivi je zagovornik vrednosti prosvetiteljstva, smatrajući ih izvitoperenima i neshvaćenima u recentnoj političkoj i naučnoj misli. Arhiv njegovih tekstova i eseja nalazi se na blogu kenanmalik.com

Regionalni partnerski projekat Criticize This! bavi se edukacijom mladih kritičara iz područja književnosti, vizuelnih i izvođačkih umetnosti, te propitivanjem uloge umetnosti u savremenom društvu. Kroz edukativne module, mentorski rad, predavanja međunarodnih stručnjaka, susrete s umetnicima i kontinuirano kritičko pisanje o savremenoj umetničkoj produkciji, učesnici projekta Criticize This! bave se savremenom umetnošću koja je i sama kritična prema stvarnosti u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji. Cross-over pristupom tj. bacanjem pogleda u susedno dvorište, projekat pretresa ustaljene obrasce i nudi nova iščitavanja savremene umetničke produkcije na ovim prostorima.

Osim na partnerskim portalima, kritike se objavljuju i u podlistku koji izlazi uz nedeljnik “Novosti” (Hrvatska), te dnevnike “Danas” (Srbija) i “Pobjeda” (Crna Gora).

U toku je, inače, drugi Art modul projekta criticize This!, započet polovinom februara u Zagrebu predavanjima glavnog urednika evropskog onlajn magazina za kulturu Eurozine Carla Fredrikssona, novinara i pisca Marka Terkessidisa iz Berlina i nezavisne kustoskinje i kritičarke umetnosti Maje Ćirić iz Beograda.

Mentori mladih polaznika u drugom Art modulu su u oblasti vizuelnih umetnosti učestvuju Miha Colner i Darka Radosavljević Vasiljević, u oblasti izvođačkih umetnosti Ivan Medenica i Una Bauer, a u oblasti književnosti Vladimir Arsenić i Mirnes Sokolović.

Prvi Art modul projekta Criticize This! započet je prošle jeseni u Beogradu predavanjima koje su održali Svetlana Slapšak, Nenad Veličković i Peter Klepec. Mentori polaznika bili su Miha Colner i Darka Radosavljević Vasiljević (vizuelne umetnosti), Ivan Medenica i Igor Ružić (izvođačke umetnosti) i Saša Ćirić i Boris Postnikov (književnost).

Projekat Criticize This! osmislile su i realizuju organizacije Kulturtreger i Kurziv iz Zagreba (Hrvatska), KPZ Beton i SEEcult.org iz Beograda (Srbija) i Plima iz Ulcinja (Crna Gora).

Projekat je podržan kroz program “Kultura 2007-2013″ Evropske unije.

Više o projektu na criticizethis.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.