Vesti

Novi dom za DAH Teatar

13. februar 2017.
SEEcult.org
Novi dom za DAH Teatar
Novi dom za DAH Teatar

DAH Teatar, jedno od međunarodno najuglednijih nezavisnih pozorišta iz Srbije i regiona, uspeo je konačno da, posle višegodišnjih problema sa prostorom za rad i izvođenje predstava, pronađe novi dom – u okviru KUD Abrašević u Resavskoj u Beogradu.

“To znači da DAH Teatar može napokon da odahne, jer naravno, jedna od najvažnijih egzistencijalnih potreba jeste krov nad glavom. Ulazimo u sledećih 25 godina radosni i puni energije sa planovima oko brojnih projekata. Želimo da KUD Abrašević sa DAH Teatrom u njemu postane jedan novi kulturni centar u gradu, mesto susreta i realizacije mnogih novih projekata”, izjavila je za portal SEEcult.org rediteljka Dijana Milošević, suosnivačica DAH Teatra, koji je od 2003. godine koristio prostor u Osnovnoj školi “Kralj II Petar Karađorđević” na Vračaru, ali je prošle jeseni dobio sudski nalog da se iseli, na osnovu tužbe gradskih vlasti.

“Nikada nismo verovali da 25 godina uopste može da stane u bilo kakve kutije a još manje da se preseli sa jednog mesta na drugo. Međutim, jedno pozorište, kao što je DAH Teatar, svoje pravo mesto nalazi u nematerijalnom prostoru naših ideja, kreacija, rada, zajedničkog puta koji uvek vodi ka našoj publici i ljubavi. U to smo se uverili po ko zna koji put u toku selidbe, kada su prijatelji samo pristizali da pomognu i bili ponosni i radosni što su deo ovako važnog trenutka za DAH Teatar”, navela je Dijana Milošević.

Problem prostora je već duže vreme stajao kao mač nad glavom DAH Teatra i opterećivao pozorišni rad.

   Ispražnjen prostor u Marulićevoj

“Materijalno mesto odakle svakodnevno stvaraš i radiš naravno jako je važno i mislimo da predstavlja bazu koja je zaista neophodna kada je u pitanju pozorišna trupa kao što je DAH Teatar. Međutim koliko god bili vezani za prostor O.Š. Kralj Petar II Karađorđević, u koji smo prvi put ušli čak davne 1995, on već duže vreme nije mesto gde smo se osećali prijatno. Svaki dan, kada bismo otvorili poštansko sanduče, postojala je strepnja da ćemo u njemu naći pošiljku od suda. Za vreme pauze za ručak prostor je postajao glavna tema kojoj se posvećuje makar pola sata dnevno intenzivnog i napetog razgovora tokom kojeg smo se na smenu bodrili, a naravno da je svako barem jednom dnevno u sebi pomišljao: ‘Šta ako ne nađemo novi prostor?’ Kada negujete određenu etiku i estetiku četvrt veka, postoje i neke stvari oko kojih ne možete da pravite kompromise. Zato smo čekali da se pojavi to adekvatno rešenje, nekako iracionalno imajući veru da će se ono pronaći. Kažemo iracionalno - zato što na žalost nije bilo pomoći od strane nadležnih institucija. Prepuštali su nas jedni drugima ‘kao vrući krompir’”, navele su Dijana Milošević i Nataša Novaković iz DAH Teatra, podsećajući da je, bez obzira na uspehe, nagrade, doktorate i master radove napisane o etici i poetici DAH Teatra, čak i Grad Beograd tužio to pozorište u ime škole “Kralj Petar II Karađorđević” i vodio proces pune dve godine.

“Kakvo raspipanje vremena, energije i para!”, konstatovala je Dijana Milošević.

DAH Teatar je do prostora u okviru KUD Abrašević u Resavskoj 76 došao sticajem okolnosti, a reč je o zgradi sa različitim prostorima i potencijalno sjajnom pozorišnom salom, u koju još mora da se uloži da bi profunkcionisala.

“Međutim, tu su nam i kancelarije i probne sale i sve što ide uz to. Već je mogoća i realizacija manjih projekata. KUD Abrašević ima dugu tradiciju, a DAH Teatar je moderno, avangardno, eksperimentalno pozorište. U tom smislu to je sjajan spoj koji obećava da ceo prostor postane jedan dinamičan, moderan kulturni centar koji neguje tradiciju i već sada planiramo zajedničke projekte”, navele su Dijana Milošević i Nataša Novaković.

“Uprkos tome što nismo imali podršku od strane onih od kojih se ona najviše očekuje, imali smo neverovatnu podršku medija, umetnica i umetnika, univerziteta, članova akademske zajednice, ljudi koji široko rade u kulturi i organizacija iz naše zemlje i celog sveta. Pisma podrške su konstantno stizala i nama je to davalo energiju da idemo dalje. Verujemo da je ta količina pozitivne energije kojom smo bili obasipani, zašta smo neizmerno zahvalni i dovela do toga da nađemo svoju novu kuću”, dodala je Dijana Milošević, koja je osnovala DAH Teatar – Centar za pozorišna istraživanja 1991. godine sa rediteljkom Jadrankom Anđelić.

DAH Teatar je u proteklih 25 godina stekao zavidan međunarodni ugled angažovanim predstavama, kojima podseća na strahote na ovim prostorima, ali i u širem savremenom društvu, skreće pažnju na diskriminaciju i afirmiše bogatstvo različitosti.

Uprkos tome, već godinama se suočavao sa problemom prostora za rad i izvođenje programa, zbog čega je pokrenuo kampanju kojom je želeo da skrene pažnju javnosti na svoj nezavidan položaj, kao i na slične probleme kolega sa nezavisne scene. Tribinom o problemu svog prostora, DAH Teatar je započeo bio sredinom 2015. i obeležavanje svoje 25-godišnjice koju je proslavio 2016. godine festivalom i konferencijom “Posto(A)janje, u želji da ukaže na načine opstanka i trajanja savremene pozorišne umetnosti. Gosti su bili eminentni umetnici i teoretičari iz različitih polja oblasti savremene umetnosti iz celog sveta, među kojima je i priređivač prve knjige o Dah teatru “DAH Theatre Sourcebook” (Lexington Books, SAD) Denis Barnet (Dennis Barnett).

DAH Teatar je nagrađivan od inostranih i domaćih fondacija i institucija za uspešno realizovane programe u oblasti izgradnje mira, inkluzije, socijalne integracije i doprinosu razvoja kulturne politike Srbije. Između ostalog, DAH Teatar je bio jedini učesnik iz Srbije (tadašnje SR Jugoslavije) kulturnog programa Olimpijade 1996. godine u Atlanti, a dobitnik je i prestižnih nagrada Erste Fondacije i Fondacije “Jelena Šantić”.

*Foto: Fb Dah teatar

(SEEcult.org)

Tagovi