Narodno pozorište u Beogradu proslavilo je 22. novembra 150 godina postojanja svečanom akademijom na kojoj su dodeljene tradicionalne nagrade, uz podsećanje na istorijat i velikane te kuće, ali i osvrte na upravo završenu krizu koja je pretila da jubilej protekne u štrajku pobunjenih dramskih umetnika, koji su uspeli da izdejstvuju smenu upravnika Dejana Savića.
Istrajna borba završena pobedom, vera u solidarnost, sveto mesto, svest o prolaznosti, podignut glas i zahvalnost onima koji su ga čuli... neke su od poruka koje su obeležile svečanu proslavu veka i po Narodnog pozorišta, u prisustvu mnogobrojne publike, kojoj su karte podeljene besplatno, te ministra kulture Vladana Vukosavljevića, gradskog sekretara Ivana Karla, predstavnika diplomatskog kora…
Novoimenovana v.d. upravnika Ivana Vujić, koju je Vlada Srbije postavila na to mesto nakon razrešenja Savića, izrazila je zahvalnost na zadatku da radi sa više od hiljadu saradnika za oko hiljadu gledalaca svake večeri.
“Neobična mi je čast da stojim na ovom mestu danas, na 150. rođendan naše najveće, najdugotrajnije kulturne i prosvetiteljske institucije”, rekla je Ivana Vujić. “Ja ću reči samo jednu rečenicu – nije dovoljno samo voleti pozorište, njemu treba beskrajno služiti”, poručila je Ivana Vujić, koja je nagrađena snažnim aplauzom, a izašla je na scenu sa direktorom Baleta Konstantinom Kostjukovom, direktorkom Opere Jasminom Trumbetaš, izvršnom direktorkom Jasminom Zotović koja privremeno obavlja funkciju direktora Drame, te direktorom tehnike Mališom Đurašinovićem i još nekoliko saradnika.
Vrhunac ceremonije dodele nagrada obeležila je Nela Mihailović koja je dobila nagradu “Raša Plaović” za najbolje glumačko ostvarenje na beogradskim scenama u sezoni 2017/2018. godine za ulogu Danice u kultnoj drami Dušana Kovačevića “Balkanski špijun”, u režiji Tatjane Mandić Rigonat.
Ističući da je veoma uzbuđena, Nela Mihailović rekla je da je Narodno pozorište 25 godina njena matična kuća - matica, te da su sinonimi za tu reč centar, jezgro, srce, duša, zavičaj, postojbina, dedovina, dom, zemlja, majka…
“Sve to za mene je Narodno pozorište. Kada neko dirne u to, kada neko to pokuša da omalovaži, da uruši, da ponizi, onda se podigne glas. Ovih dana mnogi umetnici, producenti, organizatori, šminkeri, sufleri, dekorateri, rekviziteri, majstori tona, majstori svetla, obućari su podigli glas. I čuli su nas. I hvala onima koji su nas čuli. Taj glas smo dizali pre svega zbog sebe, ali i zato što smo dužni generacijama koje će doći iza nas, a ponajviše jer smo dužni svim onim velikanima koji su stvarali na ovoj sceni i koji su gradili ugled ove kuće. Jedan od takvih velikana je svakako veliki glumac i veliki gospodina Raša Plaović”, rekla je Nela Mihailović, koja je bila i jedan od zapaženih aktera inicijative “Nije umetnički ćutati”, pokrenute radi smene Dejana Savića nakon njegove odluke da smeni v.d. direktora Drame Željka Hubača.
Nela Mihailović istakla je i da oseća ogromnu čast što drži nagradu koja nosi ime Plaovića, te da su za nju to trenuci sreće koji se pamte celog života. “Nisu oni česti u mom poslu. Za te trenutke sreće su u mom životu zadužene pre svega moje ćerke, moj Vladmir, moja majka, prijatelji, poneka predstava, neka premijera i evo ova nagrada večeras. Hvala za tu sreću žiriju, svima koji su doprineli da ‘Balkanski špijun’ počne svoj život na sceni ‘Raša Plaović’, Tanji Mandić koja mi je dodelila ulogu, a ponajviše mojim partnerima na sceni i božanstvenom Ljubi Bandoviću. Danica bez Ilije ne postoji i obrnuto, zato ova nagrada pripada i njemu koliko i meni. Hvala vama publici, hvala vam što uporno dolazite u ovo naše pozorište, što nam praštate greške i što slavite sa nama naše uspehe. Neka nam je svima srećan 150. rođendan našeg Narodnog pozorišta!”, poručila je Nela Mihailović.
Aleksandra Glovacki, koja joj je uručila nagradu, pročitala je iz obrazloženja žirija da se Nela Mihailović u konkurenciji više izuzetno jakih glumačkih ostvarenja u 2018. godini “izdvojila izgradivši od jedne pasivne uloge sugestivno sveprisutan lik i aktivnog učesnika”. “Neshvatljivo na prvi pogled ludilo Daničino, Nela svodi na ljudsku meru, objasnivši i odbranivši ga prepoznatljivim osobinama – odanošću i običnom ljudskom slabošću. Njena Danica nije lik kome se treba podsmevati, ona izaziva visok nivo empatije, kao osoba zarobljena tuđim ludilom, a pritisnuta našom teškom društvenom svakodnevicom. Njeni problemi i njene muke nisu osobine nekog apartnog lika, već svakodnevica u kojoj se većina može prepoznati. Za ovakav rezultat neophodan je širok glumački dijapazon, disciplinovano vladanje izuzetno snažnom ekspresijom, što je Nela Mihailović pokazala i ovom ulogom”, naveo je žiri za nagradu “Raša Plaović”.
Prethodno su uručene i ostale tradicionalne nagrade koje se dodeljuju za Dan Narodnog pozorišta, uključujući nagradu za najbolju predstavu na repertoaru u sezoni 2017/2018. godine, koja je pripala premijernoj obnovljenoj operi “Pepeljugi” Đoakina Rosinija, u režiji Jagoša Markovića. Nagradu je primila od Ivane Vujić dirigentkinja Ana Zorana Brajović.
Nela Mihailović je i među dobitnicima nagrade za najbolja individualna premijerna umetnička ostvarenja, koju su dobili i rediteljka Tatjana Mandić Rigonat, dramaturškinja Maja Pelević, prvaci Baleta Bojana Žegarac i Jovan Veselinović i prvak Opere Janko Sinadinović.
Maja Pelević, koja je bila sprečena da prisustvuje, poručila je da joj je to velika čast i čestitala kolegama na “istrajnoj borbi koja se srećom završila pobedom”. “Hvala što ste mi vratili veru u solidarnost. Ovo je vaš dan i želim vam još 150 godina”, istakla je Maja Pelević u poruci koju je pročitao glumac Pavle Jerinić sa svog telefona.
Veliki aplauz dobio je i Janko Sinadinović, koji je istakao da je Narodno pozorište sveto mesto, jer “već vek i po osvetljava naše duše” i jer je “pre toga bilo mesto stradanja”. “Večeras ću svu zahvalnost i čast zbog dobijene nagrade izreći pozivom svima da svojim rečima i delima budemo uvek svesni naše prolaznosti, dostojni ovog svetog mesta koje su nam zaveštali preci i koje mi treba da ostavimo našoj deci”, poručio je Sinadinović.
Nagrade za izuzetno značajan ukupan umetnički i radni doprinos dobili su prvakinja Opere Jelena Vlahović i kreator scenske maske Marko Dukić, a prema odluci Upravnog odbora, Plaketa povodom značajnih aktivnosti u životu i radu Narodnog pozorišta dodeljena je koreografu i baletskom pedagogu Vladimiru Logunovu, kao i kompaniji Hyndai Srbija d.o.o.
Logunov je kratko rekao da mu je to sreća i čast, da je u Narodnom pozorištu od 1964. godine i da mu je to vreme brzo proletelo.
Povodom Dana pozorišta, dodeljeno je i više od 30 pohvala čiji su dobitnici u rasponu od glumaca i igrača do dekoratera i portira, a tradicionalno su podeljene i zlatne značke za 20 godina rada i povelje za nove penzionere.
Program proslave, u režiji Ivane Dragutinović Maričić, koji su vodili dramski umetnici Ljiljana Blagojević i Milenko Pavlov, počeo je podsećanjem na najznačajnije događaje u istoriji Narodnog pozorišta, počev od prve predstave “Đurađ Branković” – izvedene 22. novembra 1868. godine u gostionici “Kod engleske kraljice”. Uz podsećanje da je nova zgrada Narodnog pozorišta završena 1869. godine i otvorena predstavom “Posmrtna slava kneza Mihaila”, da je prvi upravnik bio Jovan Đorđević, a najprisutniji autor i jedno vreme upravnik Branislav Nušić, publika je imala priliku da čuje i imena još niza značajnih umetnika koji su radili u Narodnom pozorištu – u Drami, a kasnije i u Operi i Baletu.
Podsećanje na istorijat Narodnog pozorišta praćeno je projekcijom fotografija, uz igru Dejana Kolarova na sceni ukrašenoj kostimima iz predstava, te emitovanje inserata iz novih predstava, kojih je u protekloj sezoni bilo 12 (samostalno i u koprodukciji) - sedam dramskih (Ožalošćena porodica, Devedesete, Dom Bernarde Albe, Bolivud, Pluto, Topografija raja i Balkanski špijun), tri operske (Don Đovani, Andre Šenije i Pepeljuga) i dve baletske (Evgenije Onjegin i Hazarski rečnik – Lovci na snove). Istaknuta su i mnogobrojna gostovanja u zemlji i inostranstvu, učešća na festivalima i dobijene nagrade.
Minutom ćutanja odata je i počast velikom glumcu i bivšem upravniku Predragu Ejdusu, kao i drugim članovima kuće koji su preminuli.
*Foto: Narodno pozorište
(SEEcult.org)