• Search form

22.01.2017 | 12:31

Novi horizonti digitalizacije

Novi horizonti digitalizacije

Univerzitetska biblioteka “Svetozar Marković” u Beogradu organizuje 23. januara stručnu konferenciju “Novi horizonti procesa digitalizacije u Srbiji” koja će okupiti domaće stručnjake u toj oblasti, a posvećena je dosadašnjim rezultatima, kao i izazovima, posebno u pogledu digitalizacije kulturnog nasleđa.

Konferencija u UBSM organizovana je u okviru projekta “Zaštita osetlјive arhivske građe iz fonda porodične biblioteke Lazić”, za koji je UBSM dobila grant Britanske biblioteke, u okviru programa “Ugroženi arhivi” (Endangered Archives), pa će biti prilika da se javnost upozna sa rezultatima tog projekta i programa.

U okviru tog projekta, UBSM je digitalizovala 50.055 stranica ugroženog i oštećenog arhivsko-bibliotečkog materijala iz fonda privatne biblioteke Lazić i to prema standardima Britanske biblioteke, koji su prvi put implementirani u Srbiji. Dodatnu vrednost digitalizovanog materijala predstavlјa činjenica da neki od materijala predstavlјaju kulturno nacionalno blago, pogotovo s obzirom na to da će pojedini dokumenti – poput tajnog časopisa srpske vlade u egzilu - biti prvi put predstavlјeni javnosti.

U pitanju je ekskluzivna arhiva koja obuhvata retku periodiku (Pregled listova, Misao, Krfske novine), retke kalendare sa kraja 19. veka, pravnu literaturu, pisma i razglednice srpskih vojnika iz perioda Prvog svetskog rata...

Promocija digitalizovanih podkolekcija održana je već na tri stručne međunarodne konferencije u Helsinkiju, Beču i Pragu, kao i putem medija, a održana su i tri kursa na temu digitalizacije. Do kraja januara 2017. godine, prema najavi UBSM, u rad će biti pušten sajt projekta na kojem će biti dostupni svi digitalizovani materijali, koji će biti dostupni i na sajtu Britanske nacionalne biblioteke.

Na otvaranju konferencije govoriće direktor UBSM prof. dr Aleksandar Jerkov i pomoćnici ministra kulture i informisanja Ivana Dedić, zadužena za savremeno stvaralaštvo i kulturnu industriju, i Dejan Masliković, zadužen za razvoj istraživačke infrastrukture u oblasti kulture i umetnosti.

Program obuhvata dve plenarne sesije posvećene teoriji, metodologiji i nivoima procesa digitalizacije, odnosno primerima dobre prakse.

Među učesnicima su najavljeni prof. dr Cvetana Krstev sa Katedre za bibliotekarstvo i informatiku Filološkog fakulteta (Digitalizacija: juče, danas, sutra), prof. dr Ranka Stanković sa Rudarsko-geološkog fakulteta (Otkrivanje digitalnog dokumenta), dr Bogdan Trifunović iz Bibliotekarskog društva Srbije/Gradske biblioteke “Vladislav Petković Dis” u Čačku (Standardizacija digitalizacije bibliotečke građe u Srbiji: mogućnosti, potrebe, primeri iz prakse), dr Tamara Butigan Vučaj iz Narodne biblioteke Srbije (Digitalna humanistika: moguća budućnost biblioteka u Srbiji), te Gorica Lazić iz Udruženja građana “Adligat”, koja će predstaviti kolekcije iz privatne biblioteke Lazić.

Kao primeri dobre prakse, biće predstavljeni Digitalni arhiv Balkanološkog instituta SANU (dr Bilјana Sikimić, Bratislav Vukojčić), digitalizacija rukopisne i dijalekatske građe u Institutu za srpski jezik SANU (dr Snežana Petrović, Toma Tasovac), iskustva Biblioteke “Milutin Bojić” u korišćenju open source softverskih rešenja za digitalizaciju (Jovica Krtinić, Andrija Sagić), te digitalizacija u UBSM - iskustva i perspektive (dr Adam Sofronijević).

Program konferencije nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r