Novinari i NVO na meti Uprave za sprečavanje pranja novca
Uprava za sprečavanje pranja novca pri Ministarstvu finansija Srbije sačinila je spisak medijskih radnika i udruženja građana za čije je poslovanje zatražila uvid od njihovih banaka od početka 2019. godine. Na tom spisku, u koji je Newsmax Adria imao uvid, našlo se 20 pojedinaca i 37 organizacija, od čijih se banaka traže podaci o svim transakcijama kako bi se utvrdilo da li imaju eventualno veze sa pranjem novca ili finansiranjem terorizma.
Na spisku su, između ostalih, našli Nezavisno udruženje novinara Srbije, Udruženje novinara Srbije, CINS, BIRN, KRIK, CRTA, Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija, Novosadska novinarska škola. Evropski pokret u Srbiji, Fond za humanitarno pravo, Građanske inicijative, Vojvođanski građanski centar, Inicijativa mladih za ljudska prava, Biro za društvena istraživanja (BIRODI), Komitet pravnika za ljudska prava (Jukom), Centar za evroantlantske studije (CEAS), Centar za međunarodnu saradnju i održivi razvoj, Centar za vladavinu prava, Beogradski centar za bezbednosnu politiku, Beogradski centar za ljudska prava, LIBEK, CANVAS, Nacionalna koalicija za decentralizaciju, Helsinški odbor za ljudska prava... te novinari Slobodan Georgiev, Biljana Stepanović, Branko Čečen, Vukašin Obradović, te političar Vuk Jeremić, reditelj Andrej Nosov, Jelena Milić iz CEAS-a, advokat Ivan Ninić... Zatraženi su i podaci o produkcijskoj kući Non Aligned Films, Trag fondaciji, fondacijama Katalist i Sloboda štampe, preneo je N1.
Uprava za sprečavanje pranja novca traži godišnji promet po dinarskom i deviznom računu, uključujući osnove priliva i odliva, kao i podatke po čijem nalogu i u čiju korist su vršene uplate, te podatke o ovlašćenim licima, da li su “navedena lica ovlašćena po računima drugih lica”, pa čak i da li imaju sef i, kako se navodi, "sve druge korisne podatke".
(SEEcult.org)