Beogradski međunarodni filmski festival Fest uvodi u 43. izdanju niz novina kojima će pokušati da vrati staru slavu, a prikazaće ukupno 90 premijernih i 34 reprizna filma, uključujući ostvarenja u tri nova takmičarska programa.
Pod sloganom “Tu smo! U sažvežđu pobednika”, 43. Fest ponudiće od 27. februara do 5. marta filmove u 12 programskih celina, počev od francuskog biografskog filma “Sen Loran” Bertrana Boneloa kojim će svečano biti otvoren, uz dodele nagrada Beogradski pobednik srpskoj glumačkoj divi Mileni Dravić i ruskom reditelju Aleksandru Sokurovu.
Novi umetnički direktor Festa Jugoslav Pantelić, selektor Mladen Đorđević i predsednik festivalskog Odbora i gradski sekretar za kulturu Vladan Vukosavljević najavili su 2. februara veći broj gostiju nego do sada, među kojima je i holivudski glumac Ričard Drajfus i članovi ekipa desetak filmova. Najavljen je i povratak nekada ambiciozno najavljivanog, pa zbog finansijskih problema zanemarenog industrijskog segmenta, a izraženo je očekivanje da će noviteti Festa doprineti povratku njegovog nekadašnjeg ugleda.
“Očekujemo da ovaj Fest bude bolji od prethodnih. Fest je veliki brend, mezimče ovog grada”, rekao je na konferenciji za novinare Vukosavljević, koji se nada da će Fest povratiti “regionalni primat”.
Vukosavljević je posebno istakao značaj pokretanja nacionalne takmičarske selekcije, uveren da će to pomoći razvoju domaćeg filma.
Pantelić je istakao da je glavna karakteristika 43. Festa to što postaje “veliki takmičarski festival”, a Đorđević je naveo da je želja da se gledaoci podsete na zlatno doba Festa. U tom smislu je uveden i provokativni program “Granice” koji je jedan od tri takmičarska, pored međunarodnog i domaćeg.
U Glavnom takmičarskom programu naći će se 15 filmova iz Engleske, Mađarske, Turske, Italije, Jordana, Grčke, Rusije, Francuske, Nemačke, Hrvatske, Gruzije i Čilea, a prema rečima Pantelića, dominiraju filmovi o odrastanju u atipičnim sredinama.
Internacionalni petočlani žiri odlučivaće o nagradama za najbolji film, scenario, režiju, mušku i žensku ulogu, te za najbolji debi. Najbolji film poneće nagradu Beogradski pobednik.
U istim kategorijama, nagrade će biti dodeljene i u okviru novog programa “Srpski film”, a o njima će odlučivati internacionalni petočlani žiri. U toj selekciji biće prikazano nekoliko filmova koji su već imali bioskopsku distribuciju, kao što je “Spomenik Majklu Džeksonu” Darka Lungulova, kao i nekoliko premijera, poput filma “Ničije dete” Vuka Ršumovića. Nekoliko domacih filmova biće prikazao i u programu “Microvawe” koji obuhvata niskobudžetna ostvarenja (do 10.000 evra), među kojima su “Petlja” Milutina Petrovića i “Isceljenje” Luke Bursaća.
U Glavnom programu van konkurencije naći će se najvažniji holivudski filmovi i favoriti za Oskara, kao što su “Birdman”, “Foxcatcher”, “Whiplash”, “Still Alice”, “Wild”, “Theory of everything”, “Nightcrawler”. Tu su i najnovija ostvarenja “Magic in the moonlight” Vudija Alena, “Maps to the stars” Dejvida Kronenberga, “The Cut” Fatiha Akina, “Second Chance” Suzan Bier, “Jimmy’s Hall” Kena Louča, “Queen and Country” Džona Burmana, “The new girlfriend” Fransoa Ozona, “The president” Mohsena Makmalbafa…
Pantelić je preporučio publici festa da iz Glavnog takmičarskog programa ne propusti film “Durak”, jaku kritiku sistema Jurija Bikova, te filmove “Neshvaćena” Azije Arđento, “Raj” Mie Hansen Lav o poccecima razvoja elektronske muzike i bendu Daft Punk, britanski “71” Jana Demanža, te komediju “Ksenija” grčkog reditelja Panosa Kuartasa koja otvara i neka teška društvena pitanja. Tu je i jedan od najboljih turskih filmova protekle sezove - “Kuzu” Kutlaga Atamana, kao i “Vuk” kordanskog reditelja Hadži Abu Novara i “Beli bog” Kornela Mundruca. Glavni program obuhvata i film “Takva su pravila” Ognjena Sviličića sa Emirom Hadžihafizbegovićem i Jasnom Žalicom u glavnim ulogama.
Sa Berlinala stižu filmovi “Body”, “Virgin Mountain” i “As we were dreaming”, a biografski film “Pasolini” Abela Ferare, sa Vilijemom Dafoom u glavnoj ulozi, biće prikazan 5. marta na 40-godišnjicu ubistva slavnog italijanskog reditelja.
Program “Granice” oslanja se na tradiciju prisustva subverzivnog filma na Festu koja datira još od samih početaka 70-ih i programa “Konfrotacije” koji je uređivao Dušan Makavejev, te kasnijeg programa “Vidici” Radoslava Zelenovića i selekcije koju je 80-ih, 90-ih i 2000-ih uređivao Miroljub Vučković.
Selektor Mladen Đorđević, reditelj nagrađivanog provokativnog filma “Život i smrt porno bande”, posebno je izdvojio tri filma koja će biti prikazana u ponoćnim terminima u Sava centru – “R 100” japanskog reditelja Hitošija Macumota, zatim provokativni nemački triler “Samuraj” mladog debitanta Tilla Kleinerta, koji će biti gost Festa, te horor komedija u formi rijalitija “Šta radimo u tami?”, pobednički film kultne selekcije “Midnight Madness” u Torontu 2014, koji prati život jedne novozelandske vampirske porodice.
R 100
Među filmovima u programu “Granice” je i dokumentarac “U podrumu” Ulriha Zajdla, koji je prikazan 2014. u Veneciji, a najavljen je i na ZagrebDoxu, a govori o skrivenim ljudskim opsesijama koje akteri u tajnosti ispunjavaju u podrumima svojih kuća. Tu je i festivalski hit “Devojka se vraća sama” (Ana Lily Amirpour) - “iranski vampirski špageti vestern”, te novi film “Bela ptica” kultnog reditelja Grega Arakija, koji inventivno i pronicljivo slika savremeno američko društvo i njegove frustracije.
Predsednik žirija programa “Granice” je reditelj Đorđe Kadijević, a filmove će ocenjivati i urednik filmskog programa RTS-a Nikola Popević i filmski kritičar i urednik izdavačke delatnosti u Filmskom centru Srbije Miroljub Stojanović.
U Kinoteci će, uz omaže Mileni Dravić i Sokurovu, biti održano nekoliko specijalnih projekcija - "Slučaj Matej" nedavno preminulog reditelja Frančeska Rozija, koji je prikazan na FEST-u 1973. godine, kao i projekcije filmova "Otac na službenom putu" i "Underground" Emira Kusturice, povodom 30, odnosno 20 godina od kada je za njih dobio Zlatnu palmu. U okviru programa "Fest klasik", biće upriličene i projekcije filmova reditelja čiji su se filmovi našli ove godine na programu, a imali su filmove i na ranijim izdanjima Festa.
Fest je do sada imao takmičarski program “Evropa van Evrope”, koji je prikazivao filmove iz evropskih zemalja koje nisu u Evropskoj uniji. Najboljim filmom takmičarskog programa 42. Festa proglašen je norveški “Vaša sam” Iram Hak o životu druge generacije imigranata u Norveškoj.
Na plakatu 43. Festa je fotografija Milene Dravić sa snimanja filma "Čovek nije tica" Makavejeva, prikazanog pre 50 godina
FEST je dobio u julu 2014. novi Odbor u kojem su, osim Vukosavljevića, i rektor Univerziteta “Singidunum” Nada Popović Perišić, koja je i predsednica Upravnog odbora Filmskog centra Srbije, zatim selektorka glavnog programa festivala Kustendorf Dunja Kusturica, ćerka režisera Emira Kusturice, filmska producentkinja Snežana Penev i filmska reditelјka i producentkinja Mina Đukić, koja je izazvala veliku pažnju filmom "Neposlušni", kao i aktivnostima u okviru Pokreta za okupaciju bioskopa i oživljavanja Zvezde.
FEST je 2014. godine, kao i prethodnih, protekao uz kritike i ocene da su potrebne promene.
Prikazano je bilo 75 filmova, a prodato, prema podacima organizatora, oko 95.000 ulaznica.
Organizatori su zadovoljno sumirali 42. festivalsko izdanje, pohvalivši se programom, gostima i interesovanjem publike.
Gradski sekretar i predsednik Odbora Festa Vladan Vukosavljević izjavio je na zatvaranju 42. Festa da su prevaziđena očekivanja i da izgleda da je Fest “pronašao svoj eliksir mladosti i da će uspešno nastaviti da funkcionise u narednom periodu”. Zadovoljstvo su izrazili bili i umetnički direktor Borislav Anđelić i selektor Ivan Karl, koji je ocenio da je 42. FEST - što se tiče gostiju - bio najuspešniji od 1992. godine, kada su gostovali Džim Džarmuš, Džoni Dep, Nikita Mihalkov… a selektor je bio Nebojša Đukelić.
Festivalski sajt je fest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno U PRILOGU (pdf).
Karte će biti u prodaji od 7. februara po sledećim cenama:
- Sava centar: svečano otvaranje 27.2. u 19h - 500 din, projekcije od 9h 200 din, 11h i 13.30h 250 din, 16.30h 300 din, 19h i 22h 350 din, 24h 250 din.
- Dom omladine: 12.30h, 15h, 22.30h 250 din, 17.30h i 20h 300 din
- DKCB: 12h, 14.30h, 22h 250 din, 17h i 19.30h 300 din
- Fontana: 15h, 17h, 21h 250din, 19h 300 din
- Dom sindikata: 17.30h 200 din, 20h 300 din, 22.30h 250 din
- Muzej Jugoslovenske kinoteke (Kosovska): 18h i 20h 250 din
- Jugoslovenska kinoteka (Uzun Mirkova): 17h i 21h 250 din, 19h 300 din
Na komplet karata po terminskim linijama odobrava se popust od 10% u prvih sedam dana prodaje.
(SEEcult.org)