Novosadski Doček 2022. i titule EPK u znaku Tesle i svetla
Novosadski Doček 2022. godine, kojim Novi Sad ulazi i u godinu u kojoj će nositi titulu Evropske prestonice kulture, osmišljen je u znaku svetla i slavnog naučnika srpskog porekla Nikole Tesle, a nudi i besplatan pozorišni i muzički program na otvorenom, uz učešće umetnika iz Srbije, regiona i ostatka Evrope.
Inspirisan Teslom, kao prvim počasnim građaninom Novog Sada, program Dočeka počinje u 20:22 časa kod mosta Duga premijerom dela predstave Srpskog narodnog pozorišta “Tesla izumetnik”, u režiji Nebojše Bradića. Publika je pozvana da formira povorku koja će, svojim prolaskom, buditi i simbolički osvetliti most Duga - do Podgrađa Petrovaradinske tvrđave, gde počinje Teslina svetlosna galerija.
U okviru Tesline svetlosne galerije, pored multimedijalnih umetnika, posebnom audio-vizuelnom doživljaju doprineće nastupi domaćih i evropskih muzičara, koji će takođe biti drugačiji, zahvaljujući svetlosnim instalacijama. Među njima su Nipplepeople, Đorđe Miljenović, Kanda Kodža i Nebojša, te značajna imena austrijske elektro scene Kruder i Dorfmajster i Elektro Guzzi, te potom Minilinija, Noise Destruction i drugi.
Specijalne svetlosne instalacije, vizuelni efekti i performansi, koji podrazumevaju saradnju multimedijalnih umetnika i muzičara u Podgrađu Petrovaradinske tvrđave, kao jedne od najbolje očuvanih fortifikacija u Evropi, stvoriće potpuno novi ambijent tog baroknog dragulja Novog Sada.
Prvi put u Srbiji biće predstavljene neke od evropskih svetlosnih instalacija, umetničkih radova i tehničkih uređaja, po ugledu na neke od velikih evropskih zemalja, poput Nemačke i Holandije. Teslina svetlosna galerija predstaviće umetničke radove uz više od 100 rasvetnih uređaja postavljenih konceptualno duž mosta Duga i više od 30 lasera na Beogradskoj kapiji, uz posebnu tehniku koja će premijerno biti korišćena za lasersko iscrtavanje na Petrovaradinskoj tvrđavi, te 13 profesionalnih projektora na šest lokacija u Podgrađu.
Kroz dizajn svetla i videa multimedijalnog umetnika dr Petka Tančeva iz Bugarske, muzičku kompoziciju Miroslava Novakova i scenski pokret, čija je autorka Staša Kukić, svečano otvaranje Tesline svetlosne galerije prikazaće različite aspekte života tog velikog naučnika, njegovog odnosa prema svetu, ali i načina na koji je taj svet nepovratno promenio.
Prema rečima Tančeva, ceo tim ujedinjen je u nastojanju da stvori “nešto smisleno”, da likovnim alatima ispriča priču o Tesli i da iskombinuje raznovrsna umetnička iskustva i pozadine. “Kada je u pitanju moj vizuelni rad, moj opšti pristup je bio da umetnički interpretiram priču o Tesli i njegovom odnosu prema svetlosti. Trudio sam se da se držim podalje od doslovnog ilustrovanja, već da radim na suštini i da stvorim prostor za publiku u kome mogu da budu inspirisani, kao što sam ja bio”, rekao je Tančev, pored koga u Novi Sad stižu još dva evropska multimedijalna umetnika, dr Alberto Novelo iz Italije i Ivan Marušić Klif iz Hrvatske, čiji će rad biti svetlosni performans “Trzaj u krajoliku”.
“Raditi na otvorenom usred zime je uvek zahtevno, no uz ovakvu podršku mislim da neće biti nikakvih problema. Festivali svetla su u zadnjih 10-15 godina od malih festivala prerasli u mejnstrim događaje u Evropi”, rekao je Klif, dobitnik nagrade Praškog kvadrijenala 2019. godine, čije su instalacije fokusirane na pozorište, performanse i audio-vizuelne forme, dok su Novelovi radovi predstavljeni u muzejima u Parizu, Madridu, Rimu, ali i na brojnim evropskim muzičkim manifestacijama poput Amsterdam Dance Event, Bijenala u Veneciji i drugih.
Na vizuelnom identitetu Tesline svetlosne galerije radi i dr Milica Stojšić sa studentima Scenskog dizajna sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, povezujući tako lokalnu i evropsku scenu. “Kada sam pre dve godine pozvana da budem umetnička direktorka Dočeka, prva stvar koju sam shvatila je da mi treba da se bavimo ne samo koncertima već događajima. Iako Doček obuhvata koncerte, scenski dizajn svakog od tih događaja jednako je važan kao i muzičari koji u sklopu njih nastupaju. U tom smislu, vidim da Teslina svetlosna galerija na najbolji mogući način nastavlja ovu liniju promišljanja Dočeka, i da, crpeći inspiraciju iz Teslinih ideja i vizija, ali i autentičnog ambijenta Podgrađa, gradi novi prostor događaja”, rekla je Milica Stojšić.
U okviru Tesline svetlosne galerije, za posetioce će biti postavljeni i šankovi sa toplim pićima i napicima, mobilni toaleti, a u Podgrađu će biti otvoreno i nekoliko ugostiteljskih objekata, uz brojne druge sadržaje.
Novosadski Doček dostiže u petoj godini razvoja umetničko-programski i produkcijski vrhunac sa više od 400 umetnika iz Srbije i čitave Evrope, a zapravo je početak programa kojim Novi Sad ulazi u godinu Evropske prestonice kulture, odloženog 2021. zbog pandemije.
Dvodelni program Dočeka podsetiće u nastavku i na nasleđe drugih velikih imena srpske nauke i umetnosti, koja su dosegnula evropske i svetske okvire – Milevu Marić Ajnštajn, Milutina Milankovića, Dragišu Brašovana i Ljubomira Micića.
Doček 7530. godine i svečano otvaranje programa EPK počinju 13. januara u 20:22 sata proslavom "Zeniteum :: 2022" slovenačkog avangradnog reditelja Dragana Živadinova.
Postavka svečanog otvaranja je ambiciozan arhitektonsko-multimedijalni poduhvat koji u Srbiji do sada nije rađen, a samo otvaranje biće održano na jednom od glavnih gradskih bulevara, ispred Banovine, arhitektonskog bisera Novog Sada, dela Dragiše Brašovana.
Velikanom svetske nauke Milutinom Milankovićem i njegovim delom baviće se i izložba "Vreme i vaseljena" umetnika dr Dušana Jovovića i profesora filozofije dr Aleksandra Petrovića, koja će biti otvorena 13. januara u Studiju M, a zamišljena je kao putovanje od tame do svetlosti, od haosa do kosmosa, sa fokusom na međusobni odnos čoveka, vremena i nauke.
Tradicija Dočeka, koji je u prethodne četiri godine svakog 13. januara otvarao vrata najrazličitijih prostora u gradu i zarad kulture im dao potpuno novi izgled, nastaviće se i 2022. godine, i to ponovo na više od 40 lokacija.
Stoga će u Gradskoj kući nastupiti autrijski klarinetista Andreas Ottensamer, dok će kraljica fada i dobitnica Zlatnog globusa Carminho nastupiti u SNP-u.
Jedan od najpopularnijih britanskih elektronskih sastava Morcheeba nastupiće u najstarijem lutkarskom pozorištu u Srbiji – Pozorištu mladih, a u Novosadsko pozorište interesantnu kombinaciju džez i elektro zvuka donosi jedan od najpoznatijih finskih muzičara Jimi Tenor.
Gradska koncertna dvorana rezervisana je za popularni francuski bend Nouvelle Vague.
Crkva imena Marijinog, poznatija kao Katedrala, otvoriće vrata za autentičan glas američke pevačice Chryste Bell, poznate i po saradnji sa čuvenim rediteljem Dejvidom Linčom, dok će u Reformatorskoj crkvi nastupiti Damir Urban iz Hrvatske, jedan od najpopularnijih regionalnih umetnika. Kao još jedno veliko regionalno ime i muzička ikona, najavljena je Josipa Lisac, koja će nastupiti u Sinagogi, dok će hrvatski džez pijanista i kompozitor Matija Dedić svirati u Kulturnoj stanici Eđšeg.
Prostor SKCNS Fabrika, u Kreativnom distriktu, rezervisan je za britansku zvezdu drum ’n’ bass zvuka Rudimental DJ, dok će domaća muzičarka i kantautorka Bojana Vunturišević nastupiti u Kulturnoj stanici Svilara.
Doček 7530. donosi i autentični zvuk balkanske muzike u izvođenju Bilje Kristić i Bistrik Orkestra u NIS sali, kao i brojna druga imena, na nesvakidašnjim lokacijama.
Program u okviru Dočeka 7530. počinje već 12. januara, kada će lokalni bendovi zapravo biti u ulozi domaćina i svojim nastupima na nekoliko lokacija u gradu, u saradnji sa Inbox udruženjem koje organizuje Ulične svirače, napraviti svojevrsnu uvertiru.
Program će biti nastavljen 14. i 15. januara u mreži kulturnih stanica, gde će biti predstavljena i izložba fotografija Pavela Surovog, kao i mnogobrojne rukotvorine i gastro kultura, te dečji program.
U okviru Dočeka, biće poštovane sve epidemiološke mere, zbog kojih će broj mesta za koncerte u zatvorenim prostorima 13. januara biti vrlo ograničen.
Ulaz na ceo program 31. decembra je besplatan, a ulaznice za koncerte u zatvorenim prostorima 13. januara u prodaji su na sajtu gigtix.com, kao i na gotovo 50 Gigstix prodajnih mesta širom Srbije.
Ulazak i prisustvo događaju biće moguće isključivo uz COVID sertifikat, koji je neophodno da sadrži najmanje jednu od sledećih stavki: potvrdu o primljenoj trećoj dozi vakcine ili o primljenoj drugoj dozi vakcine ne stariju od 210 dana, potvrdu o negativnom PCR testu ne starijem od 72 sata, potvrdu o negativnom antigenskom testu ne starijem od 48 sati ili potvrdu o preležanoj bolesti COVID 19 ne stariju od 210 dana.
Na svakom događaju biće neophodno nošenje maski.
Lokacije i satnicu Dočeka moguće je naći na sajtu docekns.rs
*Foto: NSEPK/V- Veličković
(SEEcult.org)