• Search form

10.07.2013 | 21:43

NVO u krizi, kriza u NVO

NVO u krizi, kriza u NVO

Prezentacija istraživanja o problemima sa kojima se u vreme globalne i lokalnih kriza susreću nevladine organizacije koje deluju u sektoru kulture u Srbiji biće održana 12. jula u Kulturnom centru Rex, uz diskusiju učesnika tog projekta i stranih gostiju koji će izneti svoja iskustva.

Istraživanje je rezultat studijskog boravka aktivistkinje i predavačice sociologije na Univerzitetu Midlseks u Londonu Eme Dauling sa Dušanom Grljom, sociologom i aktivistom iz Beograda, sa kojim je istraživala status, obim delatnosti, aktivnosti i probleme sa kojima se susreće nezavisni kulturni sektor u Srbiji.

Putem serije intervjua sa članovima nevladinih organizacija koje pretežno deluju u polju kulturne i umetničke produkcije, ali i politike, Ema Dauling i Grlja su istraživali i diskutovali različite aspekte misije, funkcionisanja i uslova rada odabranih NVO, kao i promene i procese u sektoru kulture nastale usled globalne krize i pojačane partikularnim krizama lokalnog kulturnog ili NVO sektora, kao i krizama u samim organizacijama.

Prezentacija i debata “NVO u krizi, kriza u NVO”, odvijaće se u pravcu zajedničke refleksije tri teme koje su se nametnule kao ključne tokom tog istraživačkog postupka: iskustvo krize, politika civilnog društva i javne sfere i strategije, ideje i predlozi za suočavanje sa najaktuelnijim problemima sa kojima se, prema mišljenju intervjuisanih, susreću individualno i u okviru sektora.

Istraživanje je fokusirano na NVO iz domena kulture i aktivizma, osnovane od 90-ih godina naovamo. Od tada su nastali različiti tipovi nevladinih organizacija, od kojih su neke više okrenute politici. Prema nekim ranijim istraživanjima, većina problema sa kojima se suočavaju NVO aktivne u polju kulture se tiče netransparentnosti pri prikupljanju finansijskih sredstava, a tu su i pitanja u vezi sa resursima i formalnim ograničenjima koja oblikuju te organizacije na određene načine (forme reprezentacije aktivnosti NVO, interna hijerarhija, donošenje odluka, podela rada, finansiranje iz dana u dan, prikupljanje finansijskih sredstava, reprodukcija organizacije...).

Nekoliko zainteresovanih, reprezentativnih nevladinih organizacija, članica Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije i Druga scena, kao i druge istaknute NVO, obuhvaćeno je istraživanjem i/ili konsultovano.

Ema Dauling je angažovana, između ostalog, i u okviru inicijative NVO klinika.

Dušan Grlja je teoretičar i aktivista, nekadašnji član kolektiva “Prelom”, a trenutno kourednik projekta “Ilegalni bioskop” Teorija koja hoda (TkH).

Na debati će učestvovati intervjuisani članovi i članice više NVO iz Beograda, Novog Sada, Užica i Novog Pazara (Kontekst kolektiv, KUDA.org, NLO, CZKD, Urban In, KC Rex, Stanica, Remont, Žene u crnom, Centar za politike emancipacije, Uzbuna, Akademika, Ministarstvo prostora…), kao i gosti iz inostranstva: Dea Vidović (Hrvatska), Emil Majuk (Poljska), Monika Mokre (Austrija) i Parožaj Čaba (Mađarska).

Moderator diskusije je Svebor Midžić.

Prezentacija i debata biće na engleskom jeziku, a obezbeđen je prevod na srpski.

To je četvrta u nizu diskusija posvećenih uslovima rada nezavisnih radnika u kulturi u Srbiji.

Studijski boravak i istraživanje su deo programa “Raskršća Istok-Zapad”, koji se sprovodi u okviru trogodišnjeg projekta “Mašinsko odeljenje Evropa” koji Kulturni centar Rex realizuje sa još 11 evropskih kulturnih centara, uz podršku Evropske komisije.

Projekat je fokusiran na nezavisne radnike u kulturi i njihovo polje delovanja, a njegov glavni cilj je razvoj kapaciteta i održivosti nezavisne kulture u Evropi.

Projekat “Raskršća Istok-Zapad” realizuje se uz podršku Evropske komisije i Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

Debata je deo Govornih programa Rexa, podržanih od Fondacije za otvoreno društvo.

(SEEcult.org)

Raša Todosijević, Paviljon Srbije, 54. Bijenale, Venecija, 2011.
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav