O fašizmu i antifašizmu iz današnje perspektive
Muzej Jugoslavije, u nastavku programa povodom 75 godina od kraja Drugog svetskog rata, organizuje 20. oktobra onlajn tribinu “Smrt fašizmu”, uz učešće stručnjaka iz Srbije i Hrvatske.
Onlajn tribina baviće se temama fašizma i antifašizma iz perspektive današnjeg trenutka, a kao učesnici su najavljeni istoričar Hrvoje Klasić, profesor Filozofskog fakulteta u Zagrebu i umetnik Nikola Radić Lucati iz Beograda, uz moderiranje istoričarke Jovane Nedeljković, kustoskinje u Muzeju Jugoslavije.
Šta danas smatramo fašizmom? Da li umemo da ga prepoznamo? Koja je uloga umetnosti u suprotstavljanju fašizmu? Kako iz sadašnje perspektive doživljavamo antifašizam? Kako obeležavamo praznike koji ga slave? To su neka od pitanja na koja će pokušati da odgovore učesnici razgovora koji počinje u 19 sati na YouTube kanalu MJ.
Hrvoje Klasić je u široj javnosti poznat kao oštri kritičar istorijskog revizionizma, nekritičkog sagledavanja socijalističke Jugoslavije, kao i pokušaja rehabilitacije ustaškog pokreta i NDH u savremenoj Hrvatskoj. Autor je knjiga „Jugoslavija i svijet 1968”, „Mika Špiljak – revolucionar i državnik” i „Bijelo na crno – Lekcije iz prošlosti za budućnost”, brojnih kolumni za Net.hr, kasnije pretočenih u zbirku tekstova. Koautor je dokumentarnih serija „Hrvatsko proljeće” i „NDH”, nastalih u produkciji HRT. Dobitnik je nagrade „Svetozar Pribičević” za unapređenje hrvatsko-srpskih odnosa.
Umetnik Nikola Radić Lucati usmerio je svoj rad na tačke preseka istorije, ljudskih prava i kulture. Njegovi umetnički radovi su reakcije na obrasce po kojima uzročnici događaja kroz ekonomske transakcije formiraju narativne strukture, kojima utiču na stanje ljudskih prava i sloboda. Kontekst ovih transakcija i njihovih posledica sagledava s pozicija istraživača, svedoka i analitičara, u pokušaju uticanja na njihove ishode javnom primenom procesa i zaključaka istraživanja kroz medije fotografije, teksta i instalacije.
Tribinu “Smrt fašizmu?” pratiće u novembru diskusija “Sloboda narodu!”, a ideja te mini-serije razgovora je da, koristeći kao polaznu tačku prepoznatljivu krilaticu, koja je simbol Narodnooslobodilačkog pokreta u Jugoslaviji, preispita sadašnji odnos prema ključnim pojmovima same te parole i antifašističkom nasleđu.
Diskusije “Smrt fašizmu?” i “Sloboda narodu!” deo su šireg programa „Razgovori o Jugoslaviji: uvod u (post) jugoslovenske studije”, koji je Muzej pokrenuo 2014. godine sa idejom da se kroz transdisciplinarni kulturološki pristup bavi analizom različitih jugoslovenskih fenomena.
*Naslovna fotografija: Plakat povodom 20-godišnjice ustanka naroda Jugoslavije, 1961; Fotografija enterijera Muzeja 25. maj - Nemanja Knežević; fotografije eksterijera: Relja Ivanić
(SEEcult.org)