Reprezentativna izložba Muzeja savremene umetnosti u Beogradu (MSUB) “O normalnosti - Umetnost u Srbiji 1989-2001” biće otvorena 5. maja u Katcen art centru Muzeja američkog univerziteta u Vašingtonu, koji je najavio da će radovi na toj postavci pružiti prozor u život u Srbiji za vreme vlasti Slobodana Miloševića.
Izložba “O normalnosti” premijerno je predstavljena u MSUB u septembru 2005. godine, a o detaljima gostovanja u Vašingtonu biće reči 5. maja i u Ministarstvu kulture Srbije.
Kustosi izložbe Branislava Anđelković Dimitrijević, Dejan Sretenović i Branislav Dimitrijević, želeli su da pokažu divergentnost umetničkog izraza, načine na koji je umetnost komunicirala sa neposrednim okruženjem, odnose koje je uspostavljala sa kontinuiranim tragičnim događajima i ratovima, ali i sa evropskim umetničkim trendovima.
Prema navodima Magi Baret (Maggie Barrett) u tekstu povodom gostovanja izložbe MSUB, iako je Milošević učinio sve da utiša glas onih koji su mu se suprotstavljali, umetnici su nastavili da izražavaju svoje stavove, ali njihove radove od 1989. do 2001. retko ko je imao priliku da vidi. Tokom tog vremena MSUB je postao pasivno sredstvo nacionalističke ideologije, efikasno zatvoren za ambicioznu, savremenu umetnost, dodala je Baretova.
Poslednja velika izložba savremene umetnosti održana (Jugoslovenska dokumenta) je u leto 1989. godine u Sarajevu, u isto vreme kada je Milošević ustoličavao svoju vlast kao novi “vođa” srpske nacije.
Kontroverzni period Miloševićeve vladavine, koji su obeležili ratovi, etničko čišćenje, ekonomske sankcije i unižavanje svih aspekata života poznatog u nekadašnjoj Jugoslaviji, stvorio je i dva paralelna sveta u Srbiji - dominirajući svet ratnohuškačke i nacionalističke ideologije s jedne strane i, s druge - svet marginalizovanih oponenata.
Kako je istaknuto, izložba predstavlja radove koji direktno ili indirektno reflektuju političku, ekonomsku, kulturnu i svakodnevnu klimu u Srbiji krajem 80-ih i početkom 21. veka, njenu poziciju između uključivanja u međunarodne umetničke tokove i zadržavanja lokalnih specifičnosti, direktnog političkog angažovanja i deiluzionističkog eskapizma, tragičnog i komičnog, umerenog i pretencioznog, teorijskog i intuitivnog, participacije i izolacije…
Mnogi od umetnika zastupljenih na izložbi “O normalnosti” poznati su na međunarodnoj umetničkoj sceni, istaknuto je u tekstu o postavci, u kojem su posebno pomenuti Dragoljub Raša Todosijević, Milica Tomić, Škart i Biljana Đurđević.
Među šezdesetak umetnika i grupa predstavljenih na izložbi “O normalnosti” su i Apsolutno, Jovan Čekić, Marija Dragojlović, Mirjana Đorđević, Uroš Đurić, Danijel Glid, Dejan Grba, Živko Grozdanić, Zdravko Joksimović, Adrian Kovač, Žolt Kovač, Dobrivoje Bata Krgović, Miodrag Krkobabić, Dragoslav Krnajski, Led Art, Magnet, Nikoleta Marković, Saša Marković Mikrob, Srđan Marković Đile, Stevan Markuš, Goranka Matić, Era Milivojević, Zoran Naskovski, Predrag Nešković, Vladimir Nikolić, Tanja Ostojić, Neša Paripović, Vesna Pavlović, Manik (Nikola Pilipović i Marija Vauda), Mileta Prodanović, Nenad Racković, Aleksandar Rafajlović, Nikola Savić, Sonja Savić, Vera Stevanović, Balint Szombathy, Vladimir Perić (Talent), Zoran Todorović, Vesna Tokin, Veljko Vujačić, Aleksandar Zograf i Dragana Žarevac.
Izložba u Katcen art centru biće otvorena do 7. juna.
Sajt Katzen art centra je www.american.edu/katzen
(SEEcult.org)