• Search form

29.04.2020 | 14:33

O pomoći za umetnike u narednoj rundi, budžet za kulturu smanjen

O pomoći za umetnike u narednoj rundi, budžet za kulturu smanjen

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije saopštilo je 29. aprila da je dobilo uveravanja od Vlade da će pomoć za samostalne umetnike biti razmotrena u okviru naredne faze sektorskih mera podrške. Ujedno, Ministarstvo je saopštilo da su sredstva kojima raspolaže u 2020. godini umanjena rebalansom budžeta, te da nema čarobni štapić za rešavanje problema u kulturi, ali će uložiti trud da što pre okonča započete konkursne aktivnosti, što bi trebalo da dovede do izvesne stabilizacije prilika.

U otvorenom pismu Udruženju profesionalnih izdavača Srbije (UPIS), koje je 23. aprila predložilo niz mera za ublažavanje posledica pandemije korona virusa u izdavaštvu, Ministarstvo kulture i informisanja navelo je da je od samog početka vanrednog stanja zastupalo stav da samostalni umetnici, kao i svi drugi građani u različitim društvenim oblastima koji usled pandemije virusa Kovid-19 nisu bili u mogućnosti da obavljaju poslovne aktivnosti, treba da budu obuhvaćeni merama državne pomoći.

“To što u prvom paketu mera koje je donela Republika Srbija nisu uključeni samostalni umetnici, ne znači da će tako ostati i u budućnosti", navelo je Ministarstvo kulture i informisanja, dodajući da je od Vlade Srbije dobilo “uveravanja da će pomoć za samostalne umetnike svakako biti tema kada u narednoj fazi budu razmatrane sektorske mere podrške”.

Ministarstvo kulture i informisanja navelo je i da će se maksimalno potruditi da samostalni umetnici “u ovoj teškoj situaciji u kojoj se našao čitav svet ne budu zaobiđeni po pitanju pomoći”.

Navodeći i da u potpunosti razume situaciju u kojoj se našlo izdavaštvo u Srbiji usled proglašenja vanrednog stanja, Ministarstvo kulture i informisanja navelo je da je pandemija korona virusa zaustavila većinu ekonomskih aktivnosti na planeti, te da su principom prelivenih sudova ne samo izdavaštvo, već i druge grane kulturnih industrija: distributeri i prikazivači filmova, pozorišta, muzički ansambli i drugi umetnici i radnici u kulturi, uskraćeni za veći ili manji deo planiranog prihoda.

“U cilju pomoći privredi, Vlada Republike Srbije donela je niz mera usmerenih na olakšavanje situacije svim privrednim subjektima, pa i izdavačima, što ste i sami pravilno zapazili”, navelo je Ministarstvo u pismu UPIS-u, izrazivši spremnost za razgovor sa tim udruženjem, kao i sa svim drugim udruženjima izdavača.

Ministarstvo kulture i informisanja navelo je da će teret nepovoljnih privrednih okolnosti podneti i budžet koji je njemu namenjen.

“To je nešto na šta nevoljno pristajemo, ali svesni vremena u kojem se nalazimo. U datim okvirima uložili smo veliki napor da se promene što manje osete upravo u delu potrošnje sredstava namenjenih realizaciji konkursa”, navedeno je Ministarstvo kulture i informisanja.

Povodom konkretnih mera koje je predložio Upravni odbor UPIS-a (Zoran Hamović, Bora Babić, Gojko Božović, Vladislav Bajac i Petar Živadinović), Ministarstvo kulture i informisanja smatra da je zahtev da se sredstva za realizaciju jednog od konkursa udvostruče nije ni realan, niti solidaran sa ostalim sektorima kulturnih delatnosti. U tom kontekstu, ponovilo je da je Konkurs za otkup publikacija za biblioteke važan instrument njegove kulturne politike, ali da nije adekvatan kao način sprovođenja vanredne pomoći izdavačima zbog posebnih uslova i ograničenja.

Ministarstvo je navelo i da predlog UPIS-a za formiranje posebnih konkursa za otkupe publikacija namenjenih školskim bibliotekama, kao i bibliotekama drugih obrazovnih ustanova, zavređuju posebnu pažnju, ali je dodalo da je to pitanje za Ministarstvo prosvete.

“Bićemo spremni da pružimo svu pomoć kolegama u Ministarstvu koje ima zakonske ingerencije u oblasti obrazovanja, jer takva vrsta poslova iziskuje niz promena vezanih za proširenje budžeta i organizaciju rada”, navelo je Ministarstvo kulture i informisanja, dodajući da je isti slučaj i sa predlogom UPIS-a o osnivanju specijalizovanih biblioteka u bolnicama, domovima za stare, dečjim prihvatilištima, sigurnim ženskim kućama i drugim socijalnim ustanovama u kojima u kontinuitetu boravi veći broj ljudi.

Prema navodima Ministarstva kulture i informisanja, ti predlozi su pod ingerencijom Ministarstva zdravlja.

Ministarstvo kulture navelo je i da nema čarobni štapić kojim bi rešilo probleme izdavača, ni drugih subjekata u kulturi.

“Pred nama je teška godina. Ministarstvo će uložiti trud da što pre okonča započete konkursne aktivnosti, što će, verujemo, doneti izvesnu stabilizaciju prilika. Borba sa zaraznom bolešću neće prestati još neko vreme, a borba za saniranje posledica koje je širenje ove bolesti ostavilo trajaće još duže. Odgovornost, trud i strpljenje podelićemo i podnećemo svi, ako budemo spremni na saradnju i razumevanje”, navela je u otvorenom pismu UPIS-u pomoćnica ministra kulture i informisanja Sektoru za savremeno stvaralaštvo i kreativne industrije Ivana Dedić.

Za saniranje posledica pandemije korona virusa predviđeno je 5,1 milijardi evra, ali za sektor kulture nisu planirana dodatna sredstva, već je budžet MKI smanjen za više od 2,7 milijardi dinara.

Ministarstvo kulture i informisanja predložilo je 15. aprila Vladi Srbije da odobri novčanu pomoć samostalnim umetnicima koji su na evidenciji reprezentativnih umetničkih udruženja, i to iznosu od po 90.000 dinara za period od tri meseca.

Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, Koordinacioni odbor reprezentativnih umetničkih udruženja i Srpski PEN centar odvojeno su prethodno uputili zahteve za sprovođenje hitnih mera u oblasti kulture zbog posledica pandemije korona virusa, pozivajući ujedno i druge kolege da im se aktivno pridruže.

Koordinacioni odbor reprezentativnih umetničkih udruženja posebno je ukazao u dopisu nadležnima na svim nivoima na težak položaj samostalnih umetnika. Na nadležne je apelovano da razmotre mogućnosti za pružanje pomoći samostalnim umetnicima u vanrednom stanju i donesu odluku o vidovima pomoći, a da se nakon prestanka vanrednog stanja razmotre opcije poreskih olakšica za samostalne umetnike zbog nemogućnosti rada i prometa u vanrednom stanju. Takođe, reprezentativna udruženja očekuju da gradski, pokrajinski i republički konkursi za programe budu sprovedeni onako kako su i bili predviđeni.

Ministarstvo kulture i informisanja ranije je produžilo rok za konkurse Sektora za međunarodnu saradnju i evropske integracije do 15. maja, dok je rad komisija za konkurse čiji su rokovi prošli odložen do završetka vanrednog stanja. Reč je o konkursima u oblastima savremenog stvaralaštva i kreativnih industrija, zaštite kulturnog nasleđa, međunarodne saradnje i digitalizacije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r