Bijenale savremene umetnosti D-0 ARK Underground u nekadašnjem atomskom podzemnom bunkeru u Konjicu biće otvoreno 21. aprila, a predstaviće radove sedmoro umetnika, koje su odabrali kustosi Iris Dressler i Hans D. Christ iz Štutgarta.
To su: Jan Peter E.R. Sonntag (Berlin), Jan Peter Hammer (Berlin), Jorge Ribalta (Barselona), Annalisa Cannito (Akva Tera), Dan Perjovschi (Sibiu), Lia Perjovschi (Sibiu) i Milomir Kovačević Strašni (Sarajevo/Pariz), saopštili su organizatori.
Direktor i osnivač projekta D-0 ARK Underground Edo Hozić izjavio je da je prostor bivšeg atomskog skloništa iskorišćen u proteklim ciklusima za umetničke radove, pa nije ni bilo moguhe pozvati veći broj umetnika.
“Moglo bi se reći da će naša ‘misija’ da ARK pretvorimo u hibridni vojno-umetnički muzej i, na neki način vremensku mašinu, nakon ovog ciklusa biti gotovo završena”, naveo je Hozić.
Kao i proteklih godina, projekat je dobio visoko pokroviteljstvo Uneska, krovne organizacije UN za obrazovanje, nauku i kulturu.
Generalna direktorka Uneska Irina Bokova istakla je da projekat D-0 ARK Underground deli nastojanja te svetske organizacije da promoviše kreativnost, umetnost i civilizacijska dostignuća uz zajedničko razumevanje i miran suživot.
“Veliko mi je zadovoljstvo da dodelim pokroviteljstvo UNESCO-a IV ciklusu projekta Bijenale D-0 ARK Underground. Želim svaki uspeh ovom značajnom internacionalnom događaju”, navela je Irina Bokova u pismu ministru civilnih poslova Bosne i Hercegovine Adilu Osmanoviću.
Kolekciju D-0 ARK Underground čini 125 umetničkih radova, a smatra se jednom od najznačajnijih kolekcija savremene umetnosti u Jugoistočnoj Evropi.
Njena vrednost je procenjena na 7 miliona evra.
Kvalitetom postavljenih umetničkih radova, kao i uključivanjem ministarstava kulture iz susednih zemalja i šire, projekt D-0 ARK Underground postao je važan kulturni topnim u ovom delu Evrope, a već tri ciklusa uzastopno uživa visoko pokroviteljstvo Uneska.
U dosadašnjim ciklusima projekta Bijenale doprinos su dala i ministarstva kulture Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Turske, Austrije i Albanije. Projekat je uživao i podršku ambasada Turske, Austrije, Goethe Instituta Sarajevo, British Council-a, Evropske kulturne fondacije, Erste Stiftung… Četvrti ciklus biće, između ostalog, i od Goethe Instituta Sarajevo, Ministarstva spoljnih poslova Nemačke i ambasade Italije u Sarajevu.
Na 3. Bijenalu D-0 ARK Underground 2015. godine učestvovala su 24 umetnika iz regiona i sveta, prema koncepciji kustosa Adela Demetja (Tirana Art Lab) iz Albanije i Margarethe Makovec i Anton Lederer (
Naziv projekta D-0 ARK Underground izveden je od skraćenice za Atomsku ratnu komandu u Konjicu, koji je udaljen 45 kilometara jugozapadno od Sarajeva.
Podzemni atomski bunker, površine od 6.500 kvadratnih metara, u koji je uloženo 4,6 milijarde američkih dolara, izgrađen je u periodu od 1953. do 1979. godine. Javnost je tek 2000. godine saznala za postojanje ogromnog atomskog skloništa, jednog od najvećih te vrste u Evropi, koje je u slučaju atomskog incidenta u Hladnom ratu moglo poslužiti kao zaštita za 350 članova vojne elite. Završetkom Hladnog rata, decenijama nakon završetka izgradnje bunkera, završena je i njegova funkcija.
Kada je Direkcija projekta Bijenale posetila 2008. to sklonište i prepoznala njegov estetski potencijal, odlučeno je da se pokrene umetnički projekat kako bi se taj bunker spasio od nefunkcionalnosti i propadanja.
Tako je 2011. godine održan prvi ciklus Bijenala D-0 ARK Underground, u kojem su kao partnerske države Bosni i Hercegovini učestvovale Srbija i Crna Gora. Kustosi Branislav Dimitrijević iz Beograda i Petar Ćuković iz Podgorice predstavili su tada radove više od 40 umetnika i umetničkih grupa sa prostora bivše Jugoslavije i sveta. Partnerske zemlje 2013. godine bile su Turska i Hrvatska, a kustosi Bašak Šenova i Branko Franceschi odabrali su radove 35 umetnika iz 19 zemalja.
(SEEcult.org)