• Search form

24.10.2013 | 19:03

Odgovor NKSS Ministarstvu

Odgovor NKSS Ministarstvu

Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) neprijatno je iznenađena odlukom Ministarstva kulture i informisanja Srbije da poništi Protokol o saradnji, a njeno obrazloženje ocenila je kao pokazatelj nezainteresovanosti Ministarstva za saradnju sa vaninstitucionalnim akterima u kulturi i nerazumevanje uloge koju danas civilni/nezavisni sektor ima u kulturi. Upravni odbor NKSS je, istovremeno, ponovo pozvao predstavnike Ministarstva kulture na sastanak.

Povodom pisma Ministarstva kulture kojim je obaveštena o raskidu Protokola o saradnji iz 2011. godine, UO NKSS naveo je u otvorenom pismu ministru Ivanu Tasovcu i državnom sekretaru Dejanu Ristiću da deluje tragikomično da Ministarstvo rešavanje nagomilanih problema u zapuštenoj kulturi Srbije započinje poništavanjem Protokola o saradnji sa NKSS.

Takvom odlukom Ministarstvo, kako je navedeno, pokazuje “nezainteresovanost za saradnju sa vaninstitucionalnim akterima u kulturi, na šta je po Zakonu o kulturi obavezno”.

NKSS je saopštila i da su u pismu Ministarstva o raskidu Protokola o saradnji iskazane dve posebno problematične pozicije, od kojih je jedna sumnja u reprezentativnost Asocijacije NKSS, a druga je očekivanje da vaninstitucuonalni akteri u kulturi učestvuju u izgradnji institucija.

“Te pozicije su iskazane u očekivanju za ‘širi pristup nevladinog sektora prema doprinosu izgradnji institucija kulture’, kojem sledi zaključak da je Asocijacija predstavnik užeg broja organizacija civilnog sektora”, naveo je UO NKSS, podsećajući da Asocijacija NKSS, formalno osnovana 22. maja 2011. godine, okuplja 91 organizaciju iz 22 grada širom Srbije koje se bave savremenim stvaralaštvom i koje su neprofitne u svojoj delatnosti.

“Možda će Vam biti interesantni podaci da ovaj broj predstavlja ¾ aktera sa nezavisne kulturne scene u Srbiji, da Asocijacija okuplja više od 3.000 visokoobrazovanih umetnika, kustosa i menadžera u kulturi i da ta scena produkuje između 1.500 i 1.800 programa godišnje. Ističemo da istovremeno i najmanja institucija kulture u Srbiji dobija više novca iz javnog budžeta za kulturu od svih ovih organizacija zajedno”, navela je NKSS, izražavajući nadu i da je Ministarstvo upoznato sa radom njenih članica, među kojima su kulturni centri Reks i Grad, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Remont – nezavisna umetnička asocijacija, Dah teatar, Stanica – Servis za savremeni ples, Beldocs međunarodni festival dokumentarnog filma, Bazaart, Kiosk platforma za savremenu umetnost, Liceulice, SEEcult.org, Treći Beograd (Beograd), MMC Led Art, CK13, kuda.org, Videomedeja (Novi Sad), MillenniuM (Kragujevac), Zaječarska inicijativa (Zaječar), Krug (Čačak), Film art, Forca (Požega), Asocijacija mladih (Kruševac), Alternativni kulturni centar, CESK, E-Tvrđava (Niš), Generator (Vranje)...

“Protokol o saradnji nije sredstvo kojim Asocijacija monopoliše odnos Ministarstva i nevladinog sektora u kulturi, kako se u Vašem pismu insinuira, već on pruža širi okvir za usklađivanje delovanja Ministarstva i organizacija civilnog društva na zajedničkom cilju opisanom u članu 6. Zakona u kulturi. Takođe, Protokol o saradnji nije dokument koji finansijski obavezuje Ministarstvo prema Asocijaciji, već upravo kanal za učešće većeg broja predstavnika civilnog sektora u kreiranju strategije razvoja kulture.

Očekujući od vaninstitucionalnih aktera kulture da učestvuju u izgradnji institucija pokazujete osnovno nerazumevanje uloge koju danas civilni/nezavisni sektor ima u kulturi. Srećom, Zakon o kulturi je tu da Vas ispravi. Uloga civilnog sektora u kulturi nije izgradnja institucija, već doprinos ostvarivanju ciljeva iz člana 6. Zakona o kulturi, i to u svojstvu ravnopravnog aktera kulturnog razvoja. O ravnopravnosti i neophodnom učešću drugih subjekata u procesu odlučivanja govore i član 3, stavka broj 7 i 8, kao i i član 73. Zakona o kulturi, i to na osnovu dokumenata UNESKO i drugih međunarodnih sporazuma čiji je Republika Srbija potpisnik”, navela je NKSS.

UO NKSS je ujedno ponovio Ministarstvu molbu za sastanak: “I ovom prilikom Vam se obraćamo molbom (kao i 16. 09. 2013. i 10.10. 2013.) da u Vašem ispunjenom programu posvećenom izgradnji institucija odvojite vreme i za sastanak sa po Zakonu ravnopravnim, drugim subjektima u kulturi koje Asocijacija NKSS nesporno, po broju članica, ostvarenjima i doprinosima u kulturi Srbije, predstavlja”.

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije obavestilo je Asocijaciju NKSS 23. oktobra da raskida Protokol o saradnji polazeći od “istinske opredeljenosti ka transparentnoj izgradnji institucija kulture na načelima profesionalizma”, a “u susret intenziviranju sveopšteg napora ka konačnom fokusiranju doprinosa svih poslenika u kulturi ka izradi Strategije razvoja kulture” Srbije.

Raskidajući Protokol o saradnji sa NKSS, potpisan 16. januara 2011. godine, Ministarstvo je navelo u dopisu da očekuje “širi pristup nevladinog sektora prema doprinosu izgradnje institucija kulture na način i u sadržaju koji će jednako tako omogućiti i brojem veću prisutnost” subjekata na tako važnom poslu, u svoj svojoj raznolikosti.

Ministarstvo je navelo da je “svesno da se time odriče saradnje sa jednim užem brojem predstavnika civilnog sektora i pored punog saznanja i svesti o njihovom doprinosu zajedničkim ciljevima”, te da upravo činjenica da se “radi o organizacijama u kojima se ozbiljno promišljaju problemi kulture u raznim dimenzijama”, dozvoljava uverenje da će raskid Protokola biti predstavljen potpisnicima “na način koji će omogićiti da upravo i ove organizacije budu uključene u dalje promišljanje i implementaciju kulturne politike Republike Srbije kako na strateškom, tako i na zakonodavnom i organizacionom nivou, a iznad i pre svega kroz oblast stvaralaštva”.

Protokolom o saradnji iz 2011. godine bio je potvrđen doprinos NKSS opštem interesu u kulturi i predviđen mehanizam za unapređenje položaja nezavisnog sektora, kao i za dalji dijalog s Ministarstvom kulture.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.