Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu saopštio je 25. maja da odlaže programe do septembra, zbog nemogućnosti realizacije - usled nestabilne finansijske klime i nedostatka prostora.
PR MSUV Danijela Halda rekla je za portal SEEcult.org da je MSUV u svojevrsnoj pat poziciji, kako zbog posledica rebalansa budžeta za 2009. godinu, tako i zbog ranijih problema u vezi sa korišćenjem prostora u Dunavskoj.
MSUV će objaviti uskoro detalje o situaciji u kojoj se nalazi, a realizovaće sve planirane programe za maj, uključujući retrospektivnu izložbu o ubijenom novinaru i vlasniku "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina" Slavku Ćuruviji, koja će biti otvorena 26. maja, kao i izložbu u okviru prezentacije Nedelje holandskog dizajna u Ajndhovenu (DDW) “Nova vizija religije”, koja će biti održana 29. maja.
MSUV bi, inače, prema nedavnom zaključku pokrajinske vlade, trebalo da se uknjiži kao korisnik zgrade u Dunavskoj 37, građene namenski za Muzej revolucije i socijalističke izgradnje.
Prema tom zaključku, MSUV je zadužen da s Muzejem Vojvodine sporazumno dogovori poslove i uslove zadržavanja stalne postavke i arhiva posvećene Drugom svetskom ratu u zgradi u Dunavskoj.
Vojvođanski klub, međutim, kako piše “Danas”, uputio je otvoreno pismo predsedniku pokrajinske vlade Bojanu Pajtiću, predsedniku Skupštine Vojvodine Šandoru Egerešiju i svim poslanicima, u kojem je ocenio da je predloženi zaključak “izraz sramnog necivilizacijskog odnosa prema antifašističkoj tradiciji i Narodnooslobodilačkoj borbi naroda Vojvodine”.
“Otimanje zgrade nekadašnjem Muzeju revolucije, odnosno muzeju antifašizma, kojem se nameće da bude podstanar u ‘vlastitom’ namenskom prostoru nije neprihvatljivo”, naveo je predsednik Vojvođanskog kluba Đorđe Subotić u otvorenom pismu, postavljajući pitanje da li se time definitivno odustalo od izgradnje namenske zgrade za MSUV prema rezultatima konkursa od pre dve godine.
Zahtevajući od nadležnih da ponovo razmotre taj problem, Vojvođanski klub predložio je da se stalna postavka, posvećena Drugom svetskom ratu, modernizuje, osavremeni i preimenuje u muzej antifašističke narodnooslobodilačke borbe naroda Vojvodine i posleratnog razvoja i oformi kao posebna institucija u sastavu Muzeja Vojvodine. Takođe, Muzej Vojvodine bi, prema tom predlogu, trebalo da ostane uknjižen kao korisnik zgrade u Dunavskoj 37, dok bi MSUV-u bio obezbeđen privremeni smeštaj do izgradnje namenske zgrade.
MSUV od juna 2001. godine realizuje izložbe u prostorijama bivšeg Muzeja socijalističke revolucije, dok su kancelarije, depo za smeštaj umetničkog fonda, biblioteka i dokumentacija, smešteni u zgradi Opštinskog suda i Geoplana.
MSUV je osnovan kao Galerija savremene likovne umetnosti 1966. godine, a 1996. njegov naziv i status su promenjeni u Muzej savremene likovne umetnosti, dok je 2006. godine, izmenom Statuta, preimenovan u MSUV.
Proširivanje delatnosti, sve veća zbirka i nova konceptualno-programska orijentacija pokazale su da je dotadašnji radni prostor neadekvatan, a ideja o izgradnji nove zgrade potekla je od osoblja Muzeja 2005.
Do idejnog arhitektonskog rešenja došlo se 2007. godine, na osnovu konkursa, na kojem je, odlukom međunarodnog stručnog žirija, prva nagrada dodeljena projektu autorskog tima iz Kanade i Srbije, koji čine Robert Claiborne, Lia Ručolo i Ivan i Petar Markov. Taj projekat je zvanično usvojeno idejno arhitektonsko rešenje zgrade, koje predviđa formiranje kompleksa Muzeja rekonstruisanjem tri postojeća objekta na lokaciji i izgradnjom dva nova.
Sajt MSUV je www.msuv.org
(SEEcult.org)