• Search form

08.06.2014 | 11:52

Održana i 11. Noć muzeja

Održana i 11. Noć muzeja

Popularna kulturno-zabavna manifestacija Noć muzeja održana je 7. juna u Srbiji u nešto manjem obimu od prvobitno predviđenog programa, koji je odložen 17. maja zbog poplava. Noć muzeja održana je u 43 grada i mesta Srbije, a deo programa obuhvatio je izložbe koje su u redovnoj ponudi galerija, muzeja i drugih ustanova kulture, i na koje je uglavnom moguće besplatno ući, a deo programa je osmišljen za ovu priliku.

U Beogradu je program organizovan na više od 60 lokacija, a u Novom Sadu na 45.

Posetioci 11. Noći muzeja mogli su da iskoriste ranije kupljene karte, koje su u Beogradu koštale 400 dinara.

Deo prihoda od prodatih karata namenjen je institucijama kulture pogođenim poplavama, saopštili su organizatori Noći muzeja, ne navodeći koji je iznos u pitanju i koliko je ukupno zabeleženo poseta.

I posetioci su mogli da pomognu ugroženim od poplava - u Narodnoj biblioteci Srbije i Medija centru “Odbrana” mogli su da ostave knjige za poplavljenu biblioteku “Vladan Aksentijević” iz Obrenovca, a u Rimskom bunaru novčani prilog. U Domu omladine Beograda prikupljane su igračke za vrtiće “Dečja radost” iz Svilajnca i “Bambi” i “Kolibri” iz Paraćina. 

       Apoteka s početka veka

U Beogradu je, prema navodima organizatora, najveće interesovanje izazvala Meštrovićeva maketa Vidovdanskog hrama zbog koje su posetioci trpljivo čekali u redu. Etnografski muzej, sa masonima, masonskim hramom, antijevrejskom i antimasonskom izložbom, takođe je bio jedno od najposećenijih mesta, a posebno interesovanje izazvala je i zgrada Jadransko-podunavske banke (Kralja Milana 11), koja je premijerno otvorena u Noći muzeja.

       Maratonci u Jugoslovenskoj kinoteci

Maratonci su “trčali” počasni krug u Jugoslovenskoj kinoteci, u okviru nove postavke predstave sa jednom od scenu iz tog legendarnog filma Slobodana Šijana.

Interesovanje su izazvale i vođene ture po Novom groblju, kao i tajna lokacija - Hamam kneginje Ljubice, te Legat Milorada Pavića, koji je bio predstavljen kao ekskluzivna lokacija.

       Etnografski muzej

U Novom Sadu su najposećeniji programi bile izložbe o ruskoj emigraciji u Muzeju Vojvodine, zatim izložba Brede Beban “Nazovimo to ljubav” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, te izložba pejzaža iz Titove zbirke u Galeriji Matice srpske.

Veliko interesovanje izazavala je i izložba o jermenskoj crkvi u Zbrici strane umetnosti Muzeja grada Novog Sada, Bukovčeva “Velika Iza” u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog i brojni sadržaji za decu.


      Petrovaradin

U Nišu je najveću pažnju privukla postavka Narodnog muzeja u kojoj je po prvi put logor “12. februar” prikazan kroz pozorišnu i filmsku umetnost. U Narodnoj biblioteci “Stevan Sremac” posetioci su otkrivali najlepše književne kutke iz biblioteka širom sveta i slušali omiljene nišlijske vinile.

Dom omladine Kragujevac privukao je posetioce nesvakidašnjom intervencijom “Galerija na galeriji”, u koju su mogli i sami da se uključe. Lik i delo Jovana Belimarkovića zaintrigirali su posetioce Muzeja stara Livnica, dok je kolekcija nakita Slavoljuba Galića Đanija, inspirisana srednjovekovnim relikvijama, privukla posetioce u Spomen muzej “21. oktobar”. Posebno su se istakli i kragujevački srednjoškolci glumačkim performansom u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji.

      Kolekcija nakita Slavoljuba Galića Đanija

Somboru je posebnu pažnju privukla provokativna izložba erotskih fotografija čuvenih svetskih fotografa poput Helmuta Njutna, koja je otvorena u KC “Laza Kostić”.

Zavičajni muzej Jagodina privukao je posetioce novootvorenom izložbom “Manastir Manasija – šest decenija istraživanja”, dok je Muzej naivne i marginalne umetnosti preispitivao vezu psihoterapije i umetnosti.

Jagodinska Noć muzeja protekla je i u znaku sećanja na domaće filmove i stihove pesnikinje Desanke Maksimović.

Leskovac je na jednom kraju grada prikazao tradiciju, uz prelo, pošalice i dodole, slavske kolače i obredne hlebove, a na drugom je održan koncert String art trija “Mi menjamo dan za noć” sa obradama pesama EKV.

Narodni muzej Leskovac predstavio je akvarele Đorđa Simića, a Foto-klub “Leskovac” najzanimljivije fotografije i fotografe sa prostora bivše Jugoslavije.

Narodni muzej Šabac predstavio je najhrabrije, najsvetlije primere žena iz Srbije koje su svoj život dale u Prvom svetskom ratu. Osnovna škola “Janko Veselinović” napravila je svojevrsni vremeplov dočaravajući kako su školske učionice izgledale nekada, a kako danas.

        Žene u Prvom svetskom ratu u Srbiji

Noć muzeja trebalo je da bude održana 17. maja u više od 60 gradova i mesta u Srbiji, ali je odložena zbog katastrofalnih poplava. Organizatori su prvobitno odložili deo programa u gradovima ugroženim poplavama, pozivajući ujedno posetioce da se pridruže akciji prikupljanja pomoći. Najavili su bili i da će deo prihoda od ulaznica uplatiti u humanitarne svrhe.

Veče uoči održavanja, 11. Noć muzeja odložena je i na nacionalnom nivou.

Sponzor nacionalne 11. Noći muzeja je Viasat History Kanal, a prijatelj te manifestacije je kompanija Telekom Srbija s brendom MTS. Beogradski sponzor je IDEA, uz brojne druge sponzore, među kojima su i pojedina javna preduzeća.

Pokrovitelj nacionalne Noći muzeja je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

*Foto: Noć muzeja

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav