• Search form

01.08.2016 | 10:07

Ogledi o posmatranju

Ogledi o posmatranju

Galerija FLU u Beogradu predstavlja u svom letnjem programu FLUizmi radove troje mladih umetnika koji postavljaju pitanje o autonomiji dela.

Program “Trioptrija – 3 ogleda o posmatranjupočinje 2. avgusta izložbomPortreti projekcijaDragana Marića, a obuhvata i izložbe “Paralelna dimenzijaSnežane Petrović i “Prostorne dispozicijeStojana Aćimovića.

Budući da se svet menja - menjaju se i naša čula, opažajni sistemi, empatički mehanizmi, pa i artefakti i načini na koji gledamo i primamo umetnička dela. Umetnost je, kako je navela kustoskinja Jelena Spaić, u stalnom procesu desakralizacije i oslobađanja od funkcija rituala, religija, kanona, ideologija, mimezisa, aurizacije, istorije, utilitarnosti,  materijalnosti... Pitanje je može li se osloboditi i od valorizacija i očekivanja posmatrača i u kojoj meri?

Trioptrija = dioptrija +1 sočivo koje posmatra umetnost kao stanje susretanja uz reverzibilnost tog pogleda. Trioptrija prikazuje otvorena dela koja sama sebe grade i sagledavaju gledajući nas”, navela je Jelena Spaić povodom ovogodišnjih FLUizama, programa koji je nastao 2007. godine kao svojevrsni odgovor na ukrštanje intenzivnog iskustva mladosti, neobuzdanosti i velikih očekivanja sa izazovima savremene izlagačke prakse.


 Dragan Marić

Prvu izložbu u ovogodišnjem programu FLUizama - “Portrete projekcijaDragana Marića, čine monumentalna, hiperrealistička platna kao privilegovani, frontalni, pogledi.

Akteri poziraju ispred kamera i ogledala, njihovi pseudo selfiji uhvaćeni su na kraju unutar klasične slike i to u trenutku samozadovoljstva usled uspostavljanja željene projekcije sopstva. Posmatrač ne gleda samo pubertetske predstave seksualne moći iza kojih su uzdrmani sistemi vrednosti i iskliznuća u dekadenciju 90-ih godina - dizelaša i sponzoruša neraskidivo vezanih za  hiperrealizam, već i repetativnu likovnu semantiku koja pored povlačenja paralela sa 90-im, destabilizuje auratičnost, originalnost, autentičnost, jedinstvenost umetničkog dela.

Marić se destrukcijom načela neponovljivog drsko poigrava već viđenim. Zato je to prvi ogled o posmatranju, navela je Jelena Spaić.

Snežana Petrović predstaviće na izložbi “Paralelna dimenzija od 12. do 23. avgusta objekte-kutije od pleksiglasa koji su materijalizovani iz njenih ranijih ciklusa grafika “Čekanje” i “Neistraženi svet”.

    Snežana Petrović

U fokusu dugogodišnjeg istraživanja Snežane Petrović čovek je kao homo spektator – posmatrač i upijač.

Individualni, imaginarni svet paralelne dimenzije spakovan je u monumentalnim, prozirnim kutijama. Digitalni printovi na pleksiglas pločama realizovani kao 3D objekti istražuju autonomiju savremene grafike, ne samo kroz tehnološke mogućnosti digitalne štampe, već i njenog fizičkog odvajanja od dvodimenzionalne površine. Fikcija kao procesuirana stvarnost odvija se u skučenom, klaustrofobičnom prostoru dok se ekranski šumovi pojačavaju do neizdrživosti. Telo se sve više sabija, savija i lomi. Štite li ga kutije ili ga još više potiskuju?

Kroz odnose tela i identiteta, identiteta i socijalnog okruženja, tela i robe u mas-medijima, intimnog i javnog, realnosti i fantazije, tela i istorije, informacija i postprodukcije, Snežana Petrović ispituje pojmove seksualnosti, autoportreta i portreta danas, uz arteficijelno analiziranje odnosa materije, mase i strukture grafike sa jedne strane i tela i akta sa druge.


  Stojan Aćimović

Kao treći ogled o posmatranju, od 24. avgusta do 5. septembra najavljena je izložba Stojana AćimovićaProstorne dispozicije”.

Ukrštanjem skulpture, videa i para ogledala, konstrukcije Aćimovića postaju  promišljene aktuelizacije prostora koje istovremeno ukazuju i na varljivost naših čula. Iluzorna razdaljina između onoga što je unutar konstrukta i same konstrukcije dezorijentiše, zbunjuje i zavodi skrivanjem.

Aćimovićevi hibridi restrukturiraju pojam prostora i skulpture koja ga osvaja i nestaje dok se poigrava percepcijom posmatrača.

Smešteni unutar visokoškolske institucije tokom letnjeg raspusta, FLUizmi kroz nizove umetničkih procesa, koji podrazumevaju odgonetanje višestrukih kodova - ne samo škole i njenog razvoja, već prvih umetničkih kretanja i njihovih puteva - kroz medije ispituju proširena polja dinamičnih konstelacija.

FLUizmi su tako promovisanjem poetika prestupa problematizovali pojmove buntovne mladosti. Ljubav, buka, tišina, moda, strast, strip i rokenrol postali su konektivne strukture umetničkog dela. Istražujući potrebe mladih za velikim, FLUizmi su, kako je navela Jelan Spaić, spojili zavisne i nezavisne umetničke snage disparatnim procesima kreiranja i prezentacije dela koji ih ovog leta dovode do pitanja o autonomiji dela kroz tri samostalne izložbe kao tri ogleda o posmatranju

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav