Digitalno restaurisana verzija kultnog filma “Davitelj protiv davitelja” Slobodana Šijana biće premijerno prikazana na internetu 5. aprila, u nastavku projekta Vip Kinoteka.
Onlajn premijera “Davitelja” zakazana je za 5. april u 17 sati na Fejsbuk strani kompanije Vip Mobile i na sajtu Jugoslovenske kinoteke, čime se priključuju kampanji #OstaniteKodKuće u jeku borbe protiv pandemije koronavirusa.
Zasnovan na priči o “beogradskom davitelju”, scenario za taj kultni crnohumorni film iz 1984. godine, u kojem se prepliću elementi horora i komedije, napisali su Nebojša Pajkić i Slobodan Šijan.
Upamćen po replici “Ako u jednom gradu nema manijaka, taj grad nije metropola”, film “Davitelj protiv davitelja” dočarao je Beograd 80-ih godina 20. veka kroz kameru direktora fotografije Milorada Glušice, kao i muziku Vuka Kulenovića. Scenograf Veljko Despotović dobio je za to delo Zlatnu arenu na Pulskom filmskom festivalu 1984. godine.
Pored nezaboravnog Taška Načića u ulozi davitelja Petra Mitića, filmsku ekipu čine i legendarni glumci Nikola Simić, Rahela Ferari, Sonja Savić i Radmila Savićević, kao i Srđan Šaper čija je pesma “Bejbi, bejbi” obeležila “Davitelja protiv davitelja”.
Snimljen u produkciji Centar filma, “Davitelj protiv davitelja" kompletno je digitalno restaurisan u odeljenju za digitalizaciju i digitalnu restauraciju Arhiva Jugoslovenske kinoteke, u okviru projekta digitalne restauracije srpske filmske baštine Vip Kinoteka koji su pokrenule Jugoslovenska kinoteka i kompanija Vip Mobile radi očuvanja i zaštite dela koja su proglašena za nacionalno kulturno dobro od velikog značaja.
U okviru projekta Vip Kinoteka do sada su digitalno restaurisani i Šijanovi filmovi “Maratonci trče počasni krug” i “Ko to tamo peva”, te “Miris poljskog cveća”, “Petrijin venac” i “Nešto između” Srđana Karanovića, "Nacionalna klasa" i "Specijalno vaspitanje" Gorana Markovića, “Varljivo leto ‘68” Gorana Paskaljevića, “Lepota poroka” Živka Nikolića (1941-2001), “Kad budem mrtav i beo” Živojina Pavlovića, “Tri karte za Holivud” Božidara Bote Nikolića, kao i “Ljubav i moda” Ljubomira Radičevića, “Balkanski špijun” Dušana Kovačevića i Božidara Bote Nikolića, te “Ljubavni slučaj ili tragedija službenice PTT” Dušana Makavejeva (1932-2019).
*Fotografije ustupljene ljubaznošću Arhiva Jugoslovenske kinoteke i Centar filma.
(SEEcult.org)