• Search form

18.05.2013 | 22:30

Operski spektakl u čast Konstantina Velikog

Operski spektakl u čast Konstantina Velikog

Državni zvaničnici Srbije, predstavnici diplomatskog kora i još oko 2.000 zvanica prisustvovalo je 18. maja operi “Aida” Đuzepea Verdija u rekonstruisanom rimskom amfiteatru u arheološkom nalazištu Viminacijim, koju je više od 200 članova ansambla Narodnog pozorišta u Beogradu izvelo prvi put na otvorenom, kao poklon italijanske ambasade povodom državnog obeleževanaja jubileja Milanskog edikta.

Operski spektakl o ljubavi, strasti i ljubomori, izveden uz posebnu rasvetu, lasere, projekcije na video bimovima… nije protekao i bez politike, pa je italijanski ambasador Armando Varikio ponovio podršku Italije evropskoj integraciji Srbije i izrazio zadovoljstvo nedavnim sporazumom Beograda i Prištine.

Na Kosovo se osvrnuo prethodno i predsednik Srbije Tomislav Nikolić, koji je otvorio izložbu Narodnog muzeja posvećenu Konstantinu Velikom, podsetivši na reči Konfučija: “Naša najveća slava nije što nikada nismo pali, već što smo ustali svaki put kada padnemo”.

“Za svaku odluku u životu imamo uzor u nečemu što je neko pametniji od nas napisao, a nama ostalo samo da naučimo da čitamo”, rekao je Nikolić pominjući važnost Konfučijevih recic u vremenu kada se Srbija, kako je naveo, bori za opstanak svog naroda na Kosovu i Metohiji i kada se čini da je možda teže nego ikada.

Nikolić je rekao i da Viminacijum danas građanima Srbije “zvuči lepo i melodično, ali strano”, iako je deo ovdašnje rimske istorije, kao i vizantijska, srpska, otomanska, pa opet srpska, jugoslovenska i današnja srpska.

“To je jedna od naših najdragocenijih karakteristika: izvanredna mešavina različitih kultura, jezika, tradicija i burna i zanimljiva istorija”, rekao je Nikolić, ističući da je Srbija milenijumima bila područje okupljanja, razdvajanja, borbe, ali i konstantnog razvoja.

Podsećajući na rimsku istoriju na ovim prostorima, tokom koje su građene raskošne carske palate, mauzoleji i letnjikovci, Nikolić je naveo da izložba o Konstantinu i Milanskom ediktu pruža priliku posetiocima da na neposredan i slikovit način spoznaju ulogu izuzetnih pojedinaca koji su tokom istorije imali ključnu ulogu u kreiranju identiteta današnje civilizacije, ali i značajnih istorijskih odrednica današnje Srbije.

Izložba “Konstantin Veliki i Milanski edikt 313 - rađanje hrišćanstva u rimskim provincijama na tlu Srbije" obuhvata 128 eksponata - skulptura, fragmenata arhitektonske plastike, fresaka, mozaika, nakita, posuda, delova vojne opreme, rimski carski novac, kao i 40 artefakata nulte kulturne vrednosti od prvog do četvrtog veka naše ere, među kojima je i bronzana bista Konstantina Velikog, otkrivena 1900. godine u Nišu, odnosno rimskom Naisu.

Izložba će u Viminacijumu biti narednih mesec dana, a od 2. jula do 8. septembra biće postavljena u Narodnom muzeju u Beogradu, dok će od sredine septembra do kraja oktobra biti u Nišu, u kojem se održava najveći broj programa u okviru obeležavanja 1700-godišnjice Milanskog edikta.

Izložbu prati dvojezična, srpsko-engleska publikacija sa tekstovima o vremenu pre i za vreme Konstantina.

Otvaranju izložbe i operi “Aida”, kojom se obeležava i 200 godina rođenja Đuzepea Verdija, prisustvovalo je više od 2.000 ljudi, a predsednik sa suprugom Danicom i drugim visokim zvaničnicima odgledao ju je iz specijalne lože na vrhu rimskog amifiteatra.

Opersku predstavu “Aida”, u režiji Ognjana Draganova iz Bugarske, izveli su Hor, Balet i Orkestar Narodnog pozorišta, pod dirigentskom upravom Ivana Kožuharova, direktora Opere u Burgasu.

Ansambl Narodnog pozorišta, koji je prvi put igrao pod vedrim nebom, predvodila je u naslovnoj ulozi Jasmina Trumbetaš Petrović, dok je zahtevnu ulogu egipatskog vojskovođe Radamesa interpretirao italijanski tenor Frančesko Anile, a Aidinu suparnicu Amneris Jelena Vlahović. U predstavi je nastupio i bariton Elia Fabian iz Italije, a u podeli su i Stefan Pavlović, Ivan Tomašev, Nenad Čiča, Ivanka Raković Krstonošić...

Uz članove Baleta Narodnog pozorišta, čije je pokrete osmislio Konstantin Kostjukov, učestvovali su i učenici Baletske škole “Lujo Davičo”.

Kostime Milanke Berberović obnovila je Katarina Grčić, a scenografiju u stilu starog Egipta su uradili Dejan Miladinović i Miraš Vuksanović.

Rekonstruisani rimski teatar, na kojem je rađeno šest godina, osposobljen je za nekoliko proteklih meseci da primi posetioce, zahvaljujući Ministarstvu kulture i informisanja i brojnih sponzora. Rekonstrukcija će biti završena do kraja 2013. godine, kada će amfiteatar moći da primi između četiri i pet hiljada ljudi.

*Foto: Narodno pozorište

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i