Orban popušta u vezi sa CEU?
Mađarski premijer Viktor Orban prihvatio je nove izmene spornog Zakona o visokom obrazovanju koje bi omogućile opstanak Centralnoevropskog univerziteta u Budimpešti, saopšteno je 29. aprila u Briselu posle sastanka koji je imao sa zvaničnicima Evropske narodne partije (EPP), čiji je član i njegova stranka Fides. S druge strane, Orban je samo nekoliko sati nakon sastanka, izjavio da ništa nije obećao u vezi sa zakonskim izmenama koje se odnose na CEU.
EPP je, prema navodima mađarskih medija, zapretila da će suspendovati članstvo Fidesa ako Orban ne prihvati amandman na Zakon o visokom obrazovanju koji je izazvao burne reakcije i proteste, jer preti opstanku CEU. Takođe, zatraženo je poštovanje nevladinog sektora i obustavljanje anti-EU retorike.
EPP je saopštila da je Orban na sastanku sa njenim Predsedništvom objasnio okolnosti u vezi sa Zakonom o visokom obrazovanju, nevladinim sektorom i nacionalnoj kampanji “Zaustavimo Brisel”, te da je pružio uveravanja da će se Mađarska povinovati zahtevima Evropske komisije.
Predsednik EPP Jozef Dol (Joseph Daul) izjavio je da se, nakon razmene mišljenja sa predstavnicima mađarskog civilnog društva i akademske zajednice, došlo do zaključka da dijalog o spornim pitanjima sa vladom nije dovoljan, zbog cega je EPP u “otvorenom i iskrenom razgovoru” sa Orbanom zatražila od Fidesa i mađarskih vlasti da preduzmu sve neophodne mere kako bi bili ispunjeni zahtevi Evropske komisije.
Predsedništvo EPP, kako je saopšteno, poslalo je jasnu poruku Orbanu i njegovoj stranci da nije prihvatljivo bilo kakvo narušavanje osnovnih sloboda i vladavine prava, uključujući akademsku slobodu i autonomiju univerziteta.
Ističući da želi da CEU ostane otvoren, EPP je zatražila od Orbana da supenduje rokove koje taj univerzitet teško može da ispuni na osnovu novog zakona, te da počne dijalog sa američkom stranom u vezi sa pravnim regulisanjem rada CEU, čiji je osnivač Džordž Soros.
EPP je naglasila i da su nevladine organizacije integralni deo zdrave demokratije koje predstavljaju civilno društvo i stoga moraju biti u potpunosti poštovane.
EPP je jasno stavila do znanja Orbanu i da je neprihvatljiva mađarska anti-EU retorika.
“Konstantni napadi na Evropu, koje Fides vodi godinama, dostigli su nivo koji se ne može tolerisati”, poručili su zvaničnici EPP, podsećajući da su i njeni predstavnici vizionarski učestvovali svojevremeno u osnovanju EU, te da ne treba da podseća Orbana da odluke u Briselu donose kolektivno vlade svih članica, uključujući i mađarsku, kao i učešćem Evropskog parlamenta, u kojem u i predstavnici mađarskog naroda.
Orban je, međutim, negirao da je postignut bilo kakav dogovor sa EPP.
“(Pitanje) CEU, odnosno univerziteta Džordža Sorosa, takozvanog Centralnoevropskog univerziteta, odvija se sopstvenim pravnim tokom. O tome nije postignut bilo kakav dogovor. Trenutno postoji pravna rasprava. Oduvek smatramo da – ako se nekome nešto ne sviđa, onda mora preduzeti pravna sredstva da reši problem. Ovo je pravno pitanje, Mađarska i (Evropska) komisija će razgovarati o tome narednih meseci. Pravni spor će imati krajnji rezultat i taj rezultat će biti primenjen”, izjavio je Orban, preneli su mađarski mediji.
Nedavno je i Parlamentarna skupština Saveta Evrope zatražila od Mađarske da prihvati amandman na Zakon o visokom obrazovanju i obustavi raspravu o finansiranju nevladinih organizacija iz inostranstva. U rezoluciji koja je tim povodom uvojena mađarska vlada pozvana je da otvori dijalog sa civilnim društvom, kao i sa Savetom Evrope i drugim međunarodnim organizacijama u vezi sa sporna dva zakonska akta.
*Foto: I stand with CEU
(SEEcult.org)