Osnovan Piratski pokret
Osnivačka skupština Piratskog pokreta održana je 26. marta u Beogradu, a reč je o nevladinoj organizaciji čiji je program zasnovan na principima koji se odnose na reformu zakona o autorskim i srodnim pravima, slobodu govora i protok informacija, net neutralnost, oštriju regulaciju prikupljanja podataka o građanima, otvoreno društvo - otvorenu vladu, direktnu demokratiju, slobodno znanje, slobodni softver i slobodnu kulturu.
Ideje o promenama koje je potrebno uvesti u IKT generisale su se poslednjih nekoliko godina preko sajta piratskapartija.com i stranica na Facebooku i Twitteru.
Prema navodima Piratskog pokreta, načelo kojim se ta organizacija vodi u ovom trenutku je da sačuva pragmatičnost i agilnost.
“Osnivanje udruženja Piratski pokret je prirodan nastavak aktivnosti koje pirati imaju poslednje četiri godine i omogućiće nam pristup fondovima i neometan rad na piratskoj agendi”, naveo je koordinator udruženja Aleksandar Blagojević, koji je do sada predvodio Piratsku partiju Srbije, nastalu 2008. godine kao građanska inicijativa za zaštitu prava građana u informatičkom dobu. Cilj te inicijative je da reformiše zakon o autorskim pravima, ukine patentni sistem i osigura slobodan protok informacija bez cenzure.
Piratski pokret u Srbiji osnovan je samo dan nakon velikog uspeha koji su pirati ostvarili na izborima u Evropi.
Nemački pirati su drugi put postigli istorijski uspeh na izborima u pokrajini Sarland osvojivši 7,4 odsto glasova.
“Mnogi su sumnjali u pobedu pirata i neprestano govorili da je uspeh Piraten Partei nemoguć zbog imena, post-industrijskih pravila, trasnparentnosti na kojoj insisitiramo i nehijerarhijske inkluzivne organizacione kulture. Zamolio bih sve ove ljude, bilo da su desno ili levo orijentisani, da smesta siđu sa scene. Dok su se oni zabavljali tezama zašto promene nisu moguće pirati su zauzeli mesta u parlamentu“, izjavio je na svom blogu Rik Falkvinge, osnivač Piratske partije u Švedskoj, povodom trećeg piratskog ulaska u parlament.
(SEEcult.org)