Vesti

Ostavka Slobodana Markovića, idejnog tvorca Festivala pozorišta za decu

28. avgust 2018.
SEEcult.org
Slobodan Markovic
Slobodan Markovic

Direktor i selektor Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici Slobodan Marković, koji je i idejni tvorac i autor te renomirane manifestacije, podneo je nepozivu ostavku uz obrazloženje da se se pripreme jubilarnog, 25. izdanja Festivala već mesecima obavljaju mimo njega i suprotno dosadašnjoj praksi.

“Festival je postao predmet nekih drugih interesa, dok su zanemarena sva načela i svi ciljevi postavljeni još prilikom osnivanja 1994, kojima smo se mi u našem radu vodili”, naveo je Marković 28. avgusta u dopisu gradonačelniku Subotice Bogdanu Labanu i predsedniku Saveta Festivala Ljubivoju Ršumoviću, koji je i sam podneo nedavno ostavku iz sličnih razloga.

Marković je naveo da je formalno još uvek direktor i selektor Festivala, budući da ga Savet, koji po Odluci osnivača upravlja Festivalom i u čijoj je nadležnosti imenovanje direktora i selektora, nije razrešio, ali da se u stvarnosti sve aktivnosti u vezi s pripremom 25. Festivala mesecima unazad, a pogotovo od juna obavljaju u potpunosti mimo njega.

“Tokom proteklih godina nastojao sam, zajedno sa Savetom, da pre isteka naših mandata obezbedimo bolje uslove za funkcionisanje Festivala i njegovu sigurniju budućnost. Moja namera je bila da na najbolji mogući način realizujemo predstojeći jubilarni Festival i da tako zaokružim i svojih četvrt veka, rekao bih, uspešnog rada na Festivalu, o čemu svedoče i brojna visoka gradska, državna i međunarodna priznanja dodeljena Festivalu, meni lično i mojim bliskim saradnicima. Potom da se povučem, ostavljajući Festival na čvrstim nogama, ubeđen da će se on i dalje razvijati na temeljima uspostavljenih estetskih i etičkih vrednosti”, naveo je Marković, konstatujući da, nažalost, danas te izvesnosti nema.

Brojni problemi, kako je dodao, nastali su zbog narušenog poverenja, loše komunikacije i odnosa izvršnog producenta (Otvoreni univerzitet u Subotici) prema Festivalu, koji se ogledao “u nizu štetnih postupaka, a koji je kulminirao ukidanjem radnog mesta izvršnog direktora Festivala, što je, između ostalog, ugrozilo dalje funkcionisanje manifestacije”.

Zbog toga je, prema rečima Markovića, došlo do zastoja u priremama Festivala i program koji je Savet usvojio novembra 2017. (dokumentarni film o Festivalu, fotomonografija, jubilarni 10. međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade, objavljivanje zbornika radova sa Foruma, reprezentativna izložba kineskog lutkarstva u Subotici i drugim gradovima Srbije, izložba crnogorskog vajara Mija Mijuškovića, autora skulptura-nagrada itd.), nije mogao biti realizovan u septembru, kako je prvobitno bilo planirano. Međutim, odluka Saveta da se Festival pomeri za kraj oktobra ili početak novembra, kako bi se makar deo tog planiranog programa realizovao, ignorisana je od izvršnog producenta.

Marković je naveo i da je obavešten da je 14. avgusta polovina članova Saveta podnela ostavke, jer je izvršni producent samovoljno suspendovao odluke Saveta i preuzeo rukovođenje Festivalom mimo Statuta i Osnivačkog akta. Ostavke su podneli: predsednik Saveta pesnik Ljubivoje Ršumović, potpredsednik Saveta teatrolog dr Zoran Maksimović, novinarka Gordana Đurđević i mr teatrolog Miroslav Radonjić.

Naglašavajući da mesecima nije ni na koji način uključen u realizaciju ovogodišnjeg Festivala i da svojim imenom i delom ne stoji iza onoga što će publici biti ponuđeno, Marković je ukazao da informacija na sajtu Festivala, prema kojoj je on još uvek direktor i selektor, nije tačna i “dovodi u zabludu sve eventualne posetioce i potencijalne učesnike Festivala koji nisu upoznati s pravim stanjem stvari”.

“Jedino što mi preostaje da sačuvam lični i profesionalni integritet je da podnesem ostavku i time iskažem i poštovanje prema članovima Saveta koji su to već učinili”, naveo je Marković i izrazio žaljenje što 25. Festival neće biti obeležen na način dostojan jubileja.

“Hteli smo i mogli smo! Moglo se, a nije se htelo? Iz kojih razloga, ne znam”, dodao je Marković.

Marković je istakao sa ponosom da je Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici “postao jedinstven kulturni brend grada Subotice i Srbije, i ne samo Srbije”, sa ogromnim ugledom, kako na domaćim, tako i na međunarodnim scenama. Izrazio je i duboku zahvalnost svim dosadašnjim saradnicima i učesnicima Festivala, kao i svima ostalima koji su ga na bilo koji način podržavali i bez kojih ne bi postao takav kakav jeste. “Kakav će biti sutra, meni nije poznato”, dodao je Marković.

“Kao njegov idejni tvorac, autor do sada realizovanih programa i neko ko je 24 godine uložio u razvoj ove manifestacije, izražavam nadu da će Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici, uprkos svemu, pre ili kasnije dočekati svetlu budućnost za koju smo se borili, i želim mu svaku sreću i dug život, za dobrobit dece, pozorišta i kulture uopšte”, naveo je Marković, dobitnik Zlatne medalje za zasluge u javnim i kulturnim delatnostima Srbije, Ordena prijateljstva Ruske Federacije, te visokog odlikovanja za zasluge za poljsku kulturu Ministarstva kulture i nacionalne baštine Poljske.

Slične razloge za ostavke naveli su i članovi festivalskog Saveta, obaveštavajući predsednika Skupštine grada Subotice Tivadara Bunforda i sekretara Skupštine grada dr Đulu Ladockog da nisu u mogućnosti da dalje stručno i časno vode Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici.

“Obavljanje te naše društveno odgovorne funkcije koja nam je poverena od zajednice, svojim delanjem onemogućio nam je Izvršni producent Festivala, Otvoreni univerzitet u Subotici”, naveli su Ljubivoje Ršumović, Zoran Maksimović, Gordana Đurđević i Miroslav Radonjić.

Otvoreni univerzitet u Subotici je, kako su naveli, u potpunosti preuzeo rukovođenje Festivalom, suprotno njegovom Osnivačom aktu i Statutu. Takođe, kako su naveli, izvršni producent je nezakonito poništio odluke Saveta i izabrao novog selektora, sa kojim priprema jubilarni, 25. Festival.

“Uprkos mišljenju Saveta da Festival ne može biti održan u septembru na kvalitetan način, kako to priliči jubileju i ugledu jedne od naših najznačajnijih kulturnih manifestacija. Pritom, tražeći od ovog Saveta da odobri takve nerazumne i neshvatljive odluke”, naveli su predsednik i članovi Saveta, dodajući da sa žaljenjem podnose ostavke, poštujući zakonske okvire i uz najbolju volju, ali u nemogućnosti da na bilo koji mogući način obavljaju poverenu dužnost i produženi mandat radi realizacije 25. Festivala.

Festival pozorišta za decu godinama izaziva ogromno interesovanje pozorišnih kuća iz celog sveta, pa i poslednjih nekoliko godina, kada je zbog finansijskih problema, bio domaćin trupama koje su same snosile putne troškove i nastupale bez honorara. Uprkos tome, za prošlogodišnji, 24. Festival bilo je prijavljeno čak 230 predstava iz 46 zemalja sa svih kontinenata, a odabranih 16 publika je videla u Dečjem pozorištu Subotica, Pozorištu “Deže Kostolanji” i na Sceni “Jadran” Narodnog pozorišta.

*Foto: Slobodan Marković na dodeli Vukove nagrade Međunarodnom festivalu pozorišta za decu u Subotici (snimio: Augustin Juriga)

(SEEcult.org)

Tagovi