Ostrvska magija Mimarta u Plovdivu – EPK 2019.
Teatar Mimart, jedno od prvih nezavisnih pozorišta u Srbiji i regionu, koje obeležava nizom programa tri i po decenije postojanja, učestvovalo je i u Plovdivu u programu Evropske prestonice kulture (EPK) 2019. godine projektom “Ostrvska magija” koji je usmeren na pokretanje zajednice umetnika i građana u procesu kreiranja umetničkih sadržaja i oživljavanju javnih prostora kao novih mesta kulture.
Projekat “Ostrvska magija” (Island Magic) Teatra Mimart i Fondacije grada Plovdiv obuhvatao je promocije umetničkog istraživačkog rada, radionice sa lokalnim umetnicima na doedukaciji i prezentacije rezultata kroz predstave i art performanse, navela je za SEEcult.org osnivačica i direktorka Mimarta Nela Antonović.
U okviru projekta “Ostrvska magija”, Mimart je premijerno izveo predstavu “Magijski san” na ostrvu Adata na reci Marici, koja istražuje nastariji mit o troglavoj Hekati, boginji podzemnog sveta u okolini Plovdiva.
Prema rečima Nele Antonović, mitska suština se u predstavi Mimarta prevodi na neverbalni jezik, a sile svetla i tame su odraz postojanja dobra i zla u nama samima.
Hekata je, inače, imala dva hrama u Beogradu na Dorćolu (deo kamenog stuba se nalazi u Barutani na Kalemegdanu) i na Kosmaju. Kult boginje Hekate je prvi paganski kult vatre za vreme punog meseca, pa je tako svaka kuća u Rimskom carstvu imala Hekateum - oltar sa održavanim plamenom koji je bio njoj posvećen.
U okviru projekta “Ostrvska magija”, Mimart je održao i stručne radionice koj su vodili Nela Antonović, Marko Nektan Stojanović iz Nektan arta iz Pančeva i Nataša Milojević iz organizacije Bazaart iz Beograda, a prezentacija rezultata prikazana je kroz ulični performans-procesiju u parkovima i na ulicama i trgovima Plovdiva - od Džumaja džamije do pravoslavne crkve u centru tog grada, uz učešće srpskih i bugarskih umetnika.
Naziv projekta “Ostrvska magija” proizašao je, inače, iz istraživanja grada Plovdiva na reci Marici i uvidom da na njoj postoji ada pod imenom Adata. Sa druge strane, ostrvo je metafora izdvojenog mesta koje je bezbedno i koje daje oslonac za one koji su tu zajedno. Magija pozorišta donosi nove kodove istraživanjem elemenata arhetipskih priča i događaja, kroz prošlo, sadašnje i buduće vreme, navela je Nela Antonović.
U projektu “Ostrvska magija” učestvovali su, uz Nelu Antonović, i Lidija Antonović, Ivana Vraneš, Nina Petrov, Marko Nektan, Teodora Sarić i Nataša Milojević.
U završnoj fazi “Ostrvske magije”, bugarski umetnici će gostovati u septembru u Beogradu, gde će biti održano više prezentacija tog nesvakidašnjeg projekta, uključujući i Bitef polifoniju u okviru 53. Bitefa.
Program EPK 2019. u Plovdivu, koji je nastao 6.000 godine pre nove ere i smatra se najstarijim gradom na svetu, sadrži multikulturalne potencijale za umetničke intervencije u javnim prostorima za realizaciju projekata na temu zajedništva.
I projekat Mimarta bio je stoga fokusiran na uključivanje publike kao aktivnih gledalaca, transfer kompetencija kroz mentorstvo i kvalitet doedukacije umetnika kroz otvoren proces nastajanja predstave, čiji je cilj da akteri interaktivno razmene relevantne veštine u oblasti interdisciplinarnog art performansa i pozorišta.
Teatar Mimart obeležava tokom 2019. godine svoj jubilej manifestacijom “Algoritam 35”, a uz učešće u programu EPK u Plovdivu, gostuje i na domaćim pozorišnim festivalima i manifestacijama.
*Foto: Lidija Antonović
(SEEcult.org