Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije i Građanske inicijative najoštrije su osudili 13. januara izbacivanje aktivista Inicijative za Društveni centar iz kasarne “Dr. Arčibald Rajs” koja je napuštena već godinama, a u protekle tri nedelje oživela je raznovrsnim programom.
Asocijacija NKSS, koja okuplja nevladine organizacije, udruženja i inicijative u oblasti kulture iz cele zemlje, pozvala je nadležne da odgovore da li za kulturu i kreativnost ima mesta u društvu.
Asocijacja NKSS posebno je protestovala zbog odsustva spremnosti nadležnih za dijalog sa predstavnicima Inicijative za Društveni centar.
“Policijsko izbacivanje aktivista koji su tokom protekle tri nedelje oživeli već godinama napušteni vojni objekat podseća na vreme režima Slobodana Miloševića 90-ih. Nedostatak volje za dijalogom i spremnosti za kompromis takođe ukazuje da nema želje za istinskim promenama u društvu”, saopštila je Asocijacija NKSS, koja je sa Građanskim inicijativama organizovala 11. januara posetu stotinak predstavnika nevladinih organizacija iz Beograda i drugih gradova Društvenom centru, pruživši podršku toj inicijativi i celodnevnim programom.
I Građanske inicijative najoštije su osudile vojno-policijski obračun sa kulturom i mladima u Novom Sadu, navodeći da izbacivanjem aktivista i aktivistkinja iz kasarne u Novom Sadu, aktuelna vlast pokazuje svoju moć ne tamo gde treba, već tamo gde može.
“U zaštiti svog imovinskog integriteta i suvereniteta vojska tj. država se još jednom pokazala kao veoma kratkovida. Nasilno isterivanje bez prethodnog dijaloga i pronalaženja kompromisnog rešenja između ostalog pokazuje nodostatak iskrene želje da se stvari u društvu temeljno menjaju”, saopštile su Građanske inicijative.
Građanske inicijative poručile su da će zato “slučaj kasarne biti prelomni događaj” koji će “pokazati da li će Novi Sad i dalje biti grad u Srbiji iz koga tradicionalno dolaze pomaci u kulturi i umetnosti, ili će definitivno pasti kao žrtva pseudo-patriotskog primitivizma”.
Građanske inicijative apelovale su na gradske, vojne i državne institucije da, između ostalog, svoju politiku mira pokažu i promenom karaktera bivših vojnih objekata u objekte kulture i civilnog dijaloga, kao što je to urađeno u najvećem broju bivših komunističkih država.
(SEEcult.org)