Vesti

Otadžbina i na srpskom

21. maj 2015.
SEEcult.org
Otadžbina i na srpskom
Otadžbina i na srpskom

Kanadska strip autorka srpskog porekla Nina Bunjevac predstaviće 22. maja u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu kritički hvaljeni autobiografski roman u stripu “Otadžbina”, koji govori o vremenu posle Drugog svetskog rata, sudbini njene porodice i posebno oca, pripadnika tajne srpske terorističke organizacije osnovane sredinom 60-ih radi akcija protiv jugoslovenskog komunističkog režima.

Nina Bunjevac učestvovaće na promociji “Otadžbine”, koja je dobila srpsko izdanje zahvaljujući zajedničkom izdavačkom poduhvatu kuća “System Comics” iz Beograda i “2×2” iz Zagreba.

Roman “Otadžbina” (u originalu “Fatherland”) uspešno je do sada predstavljen u Kanadi i SAD, kao i u Evropi - između ostalog i na sajmovima knjiga u Lajpcigu i Puli. Knjiga je dobila izvrsne kritike u nemačkim, francuskim, engleskim i hrvatskim medijima. “Gardijan” ju je uvrstio na listu najboljih strip-romana za 2014. godinu, a američko izdanje se našlo na šestom mestu bestseler-liste “Njujork tajmsa”.

Nacrtan filigranskim grafičkim stilom, roman “Otadžbina” sadrži jednu od najpotresnijih priča u domaćoj književnosti i stripu, koja itekako govori i o današnjem vremenu.

U centru priče je autorkin otac Petar Bunjevac, koji je posle političkog progona nakon Drugog svetskog emigrirao u Kanadu, gde je postao član Srpskog oslobodilačkog pokreta “Otadžbina”, ekstremističke organizacije čiji je cilj bio svrgavanje jugoslovenske komunističke vlasti. Inicirali su je srpski nacionalisti u egzilu, rojalisti i pripadnici sveštenstva, a delovala je kroz organizovanje i izvođenje napada na diplomatska predstavništva u velikim gradovima Severne Amerike.

S jedne strane, Nina Bunjevac priča vlastitu potresnu priču o svojoj porodici, ali traži i odgovor na pitanje kako je njen otac postao terorista. Poginuo je u eksploziji prilikom pravljenja bombe 1977. u Torontu.

Prema navodima Teofila Pančića u pogovoru srpskog izdanja, “Otadžbina” je “priča koja nas ostavlja bez daha onako kako su nas kao klince uzbuđivale priče o probijanju naših junaka kroz pustinju i prašumu ili glavinjanju kroz duboki svemir”.

Miljenko Jergović je u pogovoru hrvatskog izdanja istakao da je priča Nine Bunjevac “zapravo priča mnogih od nas”. “To je priča celog jednog naraštaja, koji se šezdesetih godina rađao u Jugoslaviji, jednako u Srbiji kao i u Bosni, Hrvatskoj, Crnoj Gori, ili u raseljenju, rasejanju, dijaspori… To je priča protiv zaborava, protiv plitkih balkanskih podsvesti, naseljenih leševima onih što su pali za pogrešnu stvar. Ili za stvar koja je trenutno pogrešna. Svaka od tih naših zemalja po jedna je zemlja otaca…”, naveo je Jergović.

Prema navodima “Gardijana”, roman Nine Bunjevac u “vremenu u kojem evropski nacionalizam ponovno nadire, predstavlja zanosno i lekovito štivo”.

Roman “Fatherland” objavljen je i predstavljen 2014. u Kanadi i Velikoj Britaniji (Cape Graphic/Random House). Sa velikim uspehom i zanimanjem Nina Bunjevac je predstavila i hrvatsko izdanje te knjige, pod naslovom “Zemlja otaca”, na festivalu Sa(n)jam knjige u Puli, gde je bila jedna od zvezda. Početkom 2015. godine predstavljeno je i nemačko izdanje na Sajmu knjiga u Lajpcigu, a potom i francusko. U pripremi je i slovenačko izdanje.

Uoči izlaska britanskog izdanja “Otadžbine”, Nina Bunjevac je ekskluzivno predstavila tu knjigu u maju 2014. godine u galeriji Elektrika u Pančevu, u okviru GRRR! programa. Takođe, učestvovala je strip crtežima za “Otadžbinu” i na 54. Oktobarskom salonu u Beogradu 2014.

    Otadžbina, 54. Oktobarski salon

To je druga strip-knjiga Nine Bunjevac, koja je rođena 1973. godine u Kanadi, a još u ranom detinjstvu preselila se u Jugoslaviju sa majkom i sestrom. Prve umetničke korake napravila je u Školi za primenjenu umetnost “Đorđe Krstić” u Nišu. U Kanadu se vratila 90-ih, gde je nastavila umetničko obrazovanje, a 1997. diplomirala je crtanje i slikanje na Koledžu za umetnost i dizajn Ontario.

Narativna komponenta njenih instalacija tražila je novi i primereniji izraz, koji je pronašla u stripu, naslonjena na poetiku autora poput Dejvida Bosvela, Dejvida Sima, Džojsa Farmera, Kima Dajča, Aleksandra Zografa, Zorana Janjetova, Wostoka, Željka Paheka i Darka Perovića, i sklona multimedijalnim citatima i poetičkim manirizmima filmaša poput Dušana Makavejeva, Lene Vermiler, Džona Votersa, Alehandra Hodorovskog i Rajnera Vernera Fasbindera.

Njeni stripovi mogu se pronaći u brojnim časopisima, antologijama i kompilacijama, kao što su, između ostalog, Komikaze (Hrvatska), Black (Italija), GIUDA (Italija), Stripburger (Slovenija), Zone 5300 (Holandija), Stripolis (Srbija), ArtReview (Britanija), Asiatroma/Le Dernier Cri (Francuska), Broken Pencil, Exile, Taddle Creek (Kanada), Mineshaft i The Best American Comics (SAD).

Zbirku kratkih strip-priča “Hladna kao led” objavila je u Srbiji (Omnibus, 2011), ali je zbog izrazito kritičkog stava prema radikalnim elementima srpskog društva i Srpskoj pravoslavnoj crkvi, doživela oštre kritike čitalaca. Isti album, pod nazivom “Heartless”, objavila je 2012. (Conundrum Press), a potom i u Francuskoj (Ici-même Editions).

Na 11. Međunarodnom bijenalu ilustracije 2011. godine dobila je nagradu Međunarodno zlatno pero Beograda za ilustraciju korica antologije “Ženski strip na Balkanu” (Fibra, 2010). Za album “Heartless” 2013. primila je kanadsku nagradu The Doug Wright Award za najboljeg novog talenta.

*Promocija knjige u CZKD-u počinje u 19 sati.

(SEEcult.org)

Tagovi