• Search form

19.10.2011 | 11:09

Otvaranje 52. OS

Oktobarski salon u Beogradu svečano počinje 20. oktobra otvaranjem izložbe tridesetak savremenih umetnika i umetničkih grupa u Muzeju “25. maj”, prema konceptu i izboru kustoskinja Galit Eilat iz Izraela i Alenke Gregorič iz Slovenije, a deo programa videće i publika u Ljubljani.

Otvaranje 52. OS

Oktobarski salon u Beogradu svečano počinje 20. oktobra otvaranjem izložbe tridesetak savremenih umetnika i umetničkih grupa u Muzeju “25. maj”, prema konceptu i izboru kustoskinja Galit Eilat iz Izraela i Alenke Gregorič iz Slovenije, a deo programa videće i publika u Ljubljani.

Pod sloganom “Vreme je da se upoznamo”, na 52. OS učestvuju Damir Avdić, Art klinika, Josi Atja i Itamar Roze (Yossi Atia & Itamar Rose), Jael Bartana (Yael), Nemanja Cvijanović, Vuk Ćosić & Irena Vele (Woelle), Rod Dikinson (Dickinson), Mikloš Erhart & Little Warsaw (Mikós Erhardt), Etcétera, Jan Fabr (Fabre), Ibro Hasanović, IRWIN, Haled Džarar (Khaled Jarrar), Mladen Miljanović, Avi Mograbi, Darinka Pop-Mitić, Vahida Ramujkić, Kateřina Šedá, Nebojša Šerić Shoba, Imodžen Stidvorti (Imogen Stidworthy), Milica Tomić, Urtica, Amir Jaciv (Yatziv), Akram Zatari (Zaatari), Katarina Zdjelar, Artur Žmijevski (Zmijewski) i Rabih Mrue (Rabih Mroue).

Među učesnicima je i nekoliko organizacija u svojstvu izlagača - Centar za kulturnu dekontaminiaciju, Kiosk i Kontekst kolektiv.

Ključne reči koncepta 52. OS su simulacija, eksperiment i rekonstruisanje događaja, kao i pitanja odgovornosti, poslušnosti/neposlušnosti i post traume u savremenom društvu.

Neke od tih metoda oblikovanja stvarnosti umetnici prisvojili su već odavno kao vitalna umetnička sredstva izražavanja.

Akcenat je na umetničkim inicijativama i projektima koji se okreću od globalnog ka lokalnom i specifičnom, reagujući na neposredno društveno i političko okruženje i ispitujući ga.

Podjednako važan je i segment 52. OS koji na različite načine služi kao vrsta katalizatora razgovora i diskusija na ovogodišnje teme, baveći se globalnim problemima savremenog društva na primerima lokalnih događaja.

Izložba OS obuhvata i intenzivan program posvećen edukaciji i radu sa mladima, u kojem će svoje projekte predstaviti i realizovati Muzej savremene umetnosti Beograd, Remont, NVO Blokovi, Balkanski centar za Bliski Istok, Ana Nedeljković, Stefan Arsenijević i Srđan Vučinić...

Izložbu prate i drugi sadržaji: vođenja kroz izložbu sa kustosima Salona, sa umetnicima koji izlažu, kao i sa poznatim ličnostima iz sveta kulture.

Izložba će biti propraćena i publikacijom sa tekstovima/ esejima i studijama koje potpisuje osmoro autora koji kroz sadržaje koji obrađuju teme 52. OS baveći se istorijom kulturnih institucija u odnosu prema prošlosti, metodama koje koriste filozofiju, psihoanalizu i umetnost u odnosu prema militarizovanim kulturama, posledicama žestokih, ratnih sukoba kroz intervjue ratnih veterana ili poslušnošću i neposlušnošću u vojnim akcijama.

Autori tekstova su: etnolog i antropolog Ivan Čolović, istraživač, publicista, politička aktivistkinja i umetnica Lana Zdravković, teoretičar književnosti Damir Arsenijević, vojna istoričarka i koordinatorka projekta Usmena istorija holandskog Instituta za veterane Stef Skaljola, izraelska umetnica i kustoskinja Noa Trajster, filozof i teoretičar psihoanalize Branimir Stojanović, učesnik u vojnim intervencijama Ran Kasmi Ilan i student Udi Edelman sa Instituta Cohn za istoriju i filozofiju nauke i ideja, u okviru Univerziteta u Tel Avivu.

52. Oktobarski salon biće otvoren uz koncert Damira Avdića, a biće ga moguće obići do 4. decembra.

Nakon otvaranja u Beogradu, deo izložbe i programa 52. OS biće od 10. novembra predstavljen i u Mestnoj galeriji u Ljubljani, kada je predviđena i promocija knjige eseja.

Vizuelni identitet 52. Salona osmislio je Mirko Ilić, a arhitekta postavke je Oren Sagiv.

Prošle godine OS je održan u prostoru bivše zgrade Vojne akademije u Resavskoj, pod sloganom “Noć nam prija”, a prema koncepciji kustosa iz Švedske Juana Puseta (Johan Poussete) i Selie Prado (Celia).

51. OS predstavio je radove dvadesetak umetnika iz zemlje i sveta, a protekao je i u znaku ekonomske krize i raznovrsnog pratećeg programa.

Prvi put od kada je međunarodnog karaktera, OS nije imao dobitnike tri ravnopravne nagrade - zbog krize je dodeljena novčana nagrada samo Ani Adamović, dok su dva priznanja dobili južnoafrički umetnik Vilijam Kentridž i Eva Kok iz Danske. Nagrada KCB-a dodeljena je Rozi Barba.

Oktobarski salon osnovan je 1960. kao izložba najboljih ostvarenja u oblasti likovnih umetnosti u Beogradu, a tokom poluvekovne istorije menjao je i koncepciju i oblike organizovanja.

Od 2001. godine imenuje se umetnički direktor koji predlaže koncept.

Od 2004. godine OS je međunarodnog karaktera, a umetnički direktori bili su do sada i Anda Rotenberg, Darka Radosavljević Vasiljević, Rene Blok, Lorand Heđi, Bojana Pejić, Branislava Anđelković i Juan Puset.

Sajt Oktobarskog salona je www.oktobarskisalon.org, a kompletan program nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

U PRILOGU: program od 20. do 25. oktobra

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav