Otvoren 14. ZagrebDox, u slavu različitosti
Filmom “Preko svih granica” poljske rediteljke Marte Prus, 25. februara otvoren je 14. ZagrebDox koji će do 4. marta predstaviti 125 dokumentarnih filmova širokog spektra tema iz svih krajeva sveta, slaveći i promovišući različitost, kako autorskih estetika, tako i onih koji se nalaze ispred njihovih kamera.
“Kad god me pitaju da li ZagrebDox ima neku posebnu temu pojedine godine, moj je odgovor uvek – da, njih 120. ZagrebDox je festival koji polazi od teze da smo svi različiti, posebni i da pripadamo nekoj manjini koju treba štititi – ne samo rasnoj, nacionalnoj, rodnoj ili ekonomskoj, ne samo grupama na koje treba posebno obratiti pažnju kao što su npr. osobe s invaliditetom, deca žrtve rata, odbačeni radnici ili žrtve porodičnog nasilja, već i takvim manjinama kao što su levoruki, ljudi sa stopalima različitih veličina ili (poput mene) muškarci koji ne piju alkohol i ne zanima ih fudbal”, izjavio je na otvaranju ZagrebDoxa direktor tog festivala Nenad Puhovski.
Puhovski je izrazio nadu će filmovi ZagrebDoxa podstaći na još više poštovanja različitosti, za koje je uveren da nedostaje hrvatskom društvu.
Gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, koji je tradicionalno proglasio ZagrebDox otvorenim, istakao je da taj festival već godinama doprinosi pozicioniranju Zagreba kao kulturno-turističke destinacije, a osim međunarodne vidljivosti, kako je rekao, još je važniji posao koji obavlja unutar hrvatskog društva, a to je svest o svetu u kojem živimo i podsticanje na njegove promene. Osim toga, pratećim programima razvijaju se nove generacije dokumentarista koji će nastaviti posao prenošenja grube, ali i lepe stvarnosti, istakao je Bandić, dodajući da se kao gradonačelnik ponosi ZagrebDoxom, koji gradske vlasti podržavaju od osnivanja.
Milan Bandić & Nenad Puhovski
Autorka filma “Preko svih granica” Marta Prus rekla je da se stvaranju tog dokumentarca o zahtevnom svetu profesionalnog sporta posvetila svim srcem i dušom te da je o toj temi odlučila da progovori delom i zbog sopstvenog iskustva bavljenja ritmičkom gimnastikom. “Preko svih granica” prikazan je na uvaženim svetskim filmskim festivalima poput IDFA-e, a prikazuje nezamisliv fizički i mentalni naporu koji 20-godišnja ruska gimnastičarka Margarita Mamun ulaže u osvajanje olimpijske medalje u ritmičkoj gimnastici na Olimpijadi u Brazilu.
Marta Prus
Publiku 26. februara očekuju filmovi iz međunarodne i regionalne konkurencije, Majstori doxa, Glazbeni globus, Happy dox, Biografski dox, ADU dox i novi program U fokusu: Nova Europa.
Osim projekcija filmova, počinje i diskusioni program, i to nakon projekcije filma “Ispočetka” Arijane Lekić-Fridrih, koji će imati svetsku premijeru.
Rediteljka u središte zanimanja smešta bivšu hrvatsku premijerku Jadranku Kosor i njenu borbu da tokom tronedeljne političke kampanje uveri birače da joj daju glas kako bi ponovno postala saborska zastupnica, mada ovoga puta nema snažnu infrastrukturu njene bivše političke stranke – Hrvatske demokratske zajednice. Film je deo programa Nova Europa, u okviru kojeg će biti prikazan i “Dom” Zdenka Jurilja, koji je na Sarajevo Film Festivalu osvojio posebno priznanje žirija, a govori o ljudima koji su se našli u situaciji deložacije. te o (ne)mogućnostima reakcije u toj situaciji.
U programu međunarodne konkurencije diskusije će otvoriti sirijski autori Ziad Kalthoum i Talal Derki nakon projekcije svojih filmova “Ukus cementa” o sirijskim izbjeglicama koji rade u Bejrutu na gradilištu na kojem i žive, te “O očevima i sinovima” za koji je Drki osvojio nagradu za najbolji dokumentarac na Sandensu.
Sa autorom filma “U slučaju rata”, koji je premijerno prikazan na proteklom Berlinalu, biće održana Q&A sesija, a reč je o ostvarenju koje prati paravojnu grupu u Slovačkoj koja, uz prećutno odobravanje vlasti, u svoje redove regrutira stotine tinejdžera. Film je deo regionalnog programa u sklopu kojeg će 26. februara gostovati i nagrađivani srpski reditelj Boris Mitić sa filmom “Slatko od Ništa”, satiričnom dokumentarnom parabolom koju su snimale desetine direktora fotografije u 70 zemalja, a muziku su komponovali Pascal Comelade i Tiger Lillliesi, dok je glas Ničega, koje se sve vreme obraća u stihu, snimio Igi Pop.
Biografski dox otvara film “Beuys” Andresa Veiela o Jozefu Bojsu, jednom od najznačajnijih konceptualnih umetnika 20. veka, čiji se stvaralaštvo i 30 godina nakon njegove smrti smatra vizionarskim i znatno ispred svog vremena.
Program Glazbeni globus otvara ilm “Whitney: biti svoja” koji razotkriva intimu i baca novo svetlo na život, umetnost i emocionalne veze Vitni Hjuston, a rad je reditelja Rudi Dolezala i renomiranog britanskog dokumentariste Nicka Broomfielda, sa čijim se radom publika ZagrebDoxa više puta susretala.
Među filmovima drugog festivalskog dana su i naslovi iz međunarodne konkurencije “Daleki lavež pasa” danskog redatelja Simona Lerenga Wilmonta koji prati priču desetogodišnjeg Olega koji živi u neprestanom ratu koji se vodi na istoku Ukranije, te kratkometražni film “Džungla te poznaje bolje” kolumbijske rediteljke Juanite Onzage i film “Večni” belgijskog autora Pierrea-Yvesa Vandeweerda o lutajućim duhovima, ljudima koji su preživeli sukob Jermenije i Azerbajdžana u Gorskom Karabahu.
ZagrebDox je otvoren u svih pet dvorana bioskopa Kaptol Boutiqe Cinema, a deo festivalskog programa prvi put se prikazuje izvan Zagreba - od 2. do 4. marta u Osijeku, Rijeci i Splitu.
Hrvatski Telekom i ove godine je generalni sponzor ZagrebDoxa, koji se, kao i do sada, održava uz podršku Grada Zagreba i Hrvatskog audiovizualnog centra, a program ZagrebDox Pro i uz podršku potprograma MEDIA Kreativne Evrope.
Prošle godine, na 13. ZagrebDoxu, trijumfovao je dokumentarni film “Dubina dva” Ognjena Glavonića iz Srbije o masovnoj grobnici kosovskih Albanaca u Batajnici i zataškavanju tog zločina za vreme NATO bombardovanja, osvojivši i Veliki i Mali pečat. U međunarodnoj konkurenciji pobedio film “Zaslepljujuća svetlost sutona” rediteljke Salome Jashi o svakodnevnici malog gruzijskog mesta.
Festivalski sajt je zagrebdox.net, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Foto: Julien Duval i Samir Cerić Kovačević
(SEEcult.org)